سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 1 آبان 1397  ::  14:26   

اظهارات مهم اردوغان پیرامون پرونده خاشقجی:

خواستار مجازات تیم جنایت خاشقجی در ترکیه هستیم

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در جلسه حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به پرونده جمال خاشقجی عنوان کرده است: خواستار مجازات تیم جنایت خاشقجی در ترکیه هستیم

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه هابرترک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در جلسه حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به پرونده جمال خاشقجی عنوان کرده است: خاشقجی برای اولین بار در 28 ژوئن روز جمعه ساعت 11:50 برای تکمیل پرونده های ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه می کند و جنایت خاشقجی بعد از این مراجعه وی به کنسولگری طراحی می شود. بعد از آن به تیم اجرای این جنایت خبر داده شده و نقشه راه این جنایت از اینجا آغاز می شود. در تاریخ 1 اکتبر 2018 یعنی در یک روز مانده به روز جنایت ساعت 16:30 یک تیم 3 نفره از ریاض به استانبول می آید. ابتدا به هتل رفته و بعد از آن به ساختمان کنسولگری مراجعه می کنند. یک تیم دیگر از کنسولگری عربستان سعودی در جنگل های بلگراد و یالووا تحقیقاتی را صورت می دهند. روز 2 اکتبر 2018 ساعت 01:45 تیم 3 نفره دیگری نیز به استانبول می آید و به هتل می روند. تیم 9 نفره دیگر که در بین آنان ژنرال های سعودی نیز حضور داشت با هواپیمای خصوصی به استانبول آمده و در هتل دیگری ساکن می شوند. این تیم 15 نفری در بین ساعت های 09:50 تا 11:00 به وقت محلی ترکیه به صورت های جداگانه به ساختمان کنسولگری مراجعه کرده و آنجا ساکن می شوند. ابتدا هارد دیسک دوربین های مداربسته کنسولگری را از کار انداخته و همزمان با جمال خاشقجی تماس گرفته شده و عنوان می شود که روز ملاقات وی برای ساعت 13:08 امروز در نظر گرفته شده است. همراه با نامزدش او را دعوت می کنند. بعد از این دیگر از او خبری به دست نمی رسد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرده است: در ساعت 17:50 از سوی نامزد خاشقجی به مقامات ذی ربط گزارشی داده می شود مبنی بر این که در ساختمان کنسولگری عربستان خاشقجی را به زور در ساختمان نگه داشته اند و یا احتمال دارد اتفاق بدی برای وی رخ داده باشد. بعد از این گزارش ریاست پلیس استانبول فوراً عمل می کند. بعد از بررسی دوربین های مدار بسته اطراف ساختمان کنسولگری به این نتیجه می رسند که خاشقجی از ساختمان کسنولگری خارج نشده است. همزمان با آغاز روند تحقیقات عمیق از سوی نیروهای پلیس و سرویس های اطلاعاتی ترکیه دادستانی جمهوری ترکیه نیز به صورت همزمان تحقیقات خود را آغاز می کند. بعد از تحقیقات صورت گرفته دانسته می شود که 6 تن از این تیم 15 نفره ساعت 18:20 روز 2 اکتبر و 7 تن دیگر نیز در ساعت 22:50 با هواپیمای خصوص از ترکیه خارج می شوند. یک فرد دیگر که با لباس، عینک و ریش تلاش شده بود تا شبیه خاشقجی جلوه داده شود با پرواز شب به مقصد ریاض، استانبول را ترک می کند. روزی که جنایت صورت می گرفت به بهانه تعمیرات پرسنل کنسولگری در یک اتاق اسکان داده شده بودند.

اردوغان خاطرنشان کرده است: با دلایل و شواهد به دست آمده چنین به نظر می رید که جمال خاشقجی به طرز وحشیانه ای به قتل رسیده است. مقامات عربستان سعودی با قبول این جنایت در واقع یک گام مهمی برداشته شده است. بعد از این از مقامات عربستانی انتظار داریم تا تمامی ابعاد و جزئیات این جنایت را آشکار کرده و با قبول تمامی مسئولیت ها تمامی عاملان این جنایت را در برابر قانون مجازات کنند. گفته می شود که جسد وی به یک همدست محلی داده شده است. اگر این ادعا درست باشد این همدست چه کسی است؟ مجبور هستند تا این همدست محلی را معرفی کنند. برای تهمت زدن به کشورمان یا بدنام کردن آن در رسانه های جهانی یک تلاش بزرگی صورت می گیرد. ما به خوبی می دانیم این اقدامات از سوی چه کسانی و با چه هدفی صورت می گیرد. این جنایتی که علیه اعتبار کشورمان صورت گرفته است به هیچ عنوان باعث نخواهد شد تا ما در یافتن حقیقت را مانع شود. انداختن چنین مسئله ای بر گردن برخی اعضای امنیتی و اطلاعاتی نه به ما و نه به جامعه بین المللی برازنده است. این جنایت در استانبول رخ داده است بنابراین پیشنهاد ما برای مجازات این 15 تن بعلاوه 3 تن دیگر در مجموع این است که در استانبول صورت بگیرد. روزنامه نگار بودن خاشقجی در سطح جهانی جامعه بین المللی را نیز درگیر می کند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه