سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 30 مهر 1397  ::  14:37   

بافل طالبانی:

نباید اکنون مسئله استقلال اقلیم کردستان را مطرح کرد

سرویس جهان- بافل طالبانی می گوید اقلیم کردستان عراق در حال حاضر با مشکلات زیادی روبه شده و پرداختن به مسئله استقلال مصلحت نیست.

 

به گزارش کردپرس، بافل طابانی، پسر بزرگ جلال طالبانی، رهبر فقید حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که در ماه های اخیر نقش مهمی در مذاکرات هیئت های این حزب با جریان های عراقی داشته، در مصاحبه با سایت الجزیره به سوالات مختلف درباره رابطه این حزب با حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی، مسئله استقلال، رابطه با ایران و برخی مسائل دیگر پاسخ داده است.

استقلال

بافل طالبانی در پاسخ به این سوال که آیا اقلیم کردستان در آینده نزدیک هم در چارچوب مرزهای عراق خواهد بود و مسئله استقلال تمام شده است، گفت: من فکر نمی کنم که مسئله استقلال پایان یافته است. اما فکر هم نمی کنم که اکنون باید این مسئله مورد خطاب قرار گیرد. ما اکنون با مسائل و مشکلات فراوانی روبه رو هستیم که باید بر آنها غلبه کنیم.

بافل طالبانی تاکید کرد: ما باید بخشی از عراق باشیم، قدرت گرفتن اقلیم کردستان از طریق بغداد امکانپذیر است. من فکر می کنم که کردها کردستان مستقل را می خواهند اما واقعیت های وضعیت کنونی به این معنی است که این اقدام به صورت یکجانبه نمی تواند اتفاق بیفتد. لازم است بغداد و برخی از کشورهای همسایه با این مسئله موافقت کنند و ما باید قدم های محتاط آمیز همراه با اقدامات دیپلماتیک حساب شده در این زمینه برداریم.

رهبری در اتحادیه میهنی

از بافل طالبانی درباره احتمال هدایت این حزب از سوی وی سوال شد که در پاسخ گفت: من می خواهم اتحادیه میهنی حزب متحدی باشد. به صراحت می گویم، این که چه کسی مسئول است، مهم نیست. من خواهان اتحادیه میهنی متحد و قدرتمند هستم که به همراه دیگر احزاب اقلیم کردستان را به پیش ببرند. من خواهان ایجاد برخی اصلاحات از جمله درپیش گرفتن سیاست های مبارزه بافساد و تغییر روش در انتخابات هستم. ما باید همراه با دیگر احزاب به جلو حرکت کنیم.

بافل طابلنی درباره حضور این حزب در دولت جدید عراق و استفاده از تکنوکراتها در دولت جدید این کشور گفت: باید ترکیبی از شخصیت های تکنوکرات و نیز سیاستمداران قدرتمند برای پیشبرد کارها در دولت جدید عراق استفاده شود.

وی تاکید کرد حزب اتحادیه میهنی می خواهد بخشی از راه حل در بغداد باشد نه بخشی از مشکل. این حزب باید حضور خود را همراه با دیگر احزاب کرد در بغداد بیشتر کند. اگر به کرسی های کردها در پارلمان عراق نگاه کنید و اگر بتوانیم متحد باشیم، ما در بغداد قدرتمند خواهیم بود.

اختلافات میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات

بافل طالبانی می گوید دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان بر سر مسائلی با هم اختلافات دارند اما برخی اختلافات و مسائل داخلی میان حزب اتحادیه میهنی نیز وجود دارد که بر اختلافات دو حزب سایه افکنده و باعث شده اتحادیه میهنی نتواند یک تعامل و یا توافق استراتژیک با حزب دموکرات و یا جنبش تغییر داشته باشد. وی از جمله مشکلات داخلی اتحادیه میهنی را مرگ جلال طالبانی رهبر این حزب، نبود اعتماد در حزب، مشخص نبودن رویکرد و عدم وحدت در حزب ذکر کرد. وی گفت که اکنون حزب دارای وحدت و انسجام بیشتری است و برای تعامل و یا ائتلاف با سایر احزاب آمادگی دارد.

بافل طالبانی گفت که حزبش برای رسیدن به تعامل و توافق با حزب دموکرات کردستان بر سر مسائلی مانند کرکوک و تشکیل دولت در عراق مذاکره کرده و بهتر است دو حزب با ایجاد اتحاد به صورت مشترک در بغداد همکاری کنند. وی اذعان کرد که برخی مشکلات مربوط به نحوه تعامل دو حزب حاکم در اقلیم کردستان و در کل تجربه گذشته بوده است و هر دو حزب مسئول این مشکلات هستند.

بافل طالبانی درباره شراکت میان دو حزب حاکم خوشبین بوده و گفته است که دوستی میان دو حزب عمیق است.

 

ارتباط با ایران وآمریکا

بافل طالبانی آمریکا را متحدی مفید و استراتژیک بویژه در مبارزه با داعش دانست و گفت: دوست دارم این ارتباط عمیق تر شود و آمریکا برای سالهای پیشرو همچنان اینجا حضور داشته باشد. برنامه سفر به این کشور در دست است و جزئیات آن در آینده روشن خواهد شد. ما اینجا با نماینده ویژه این کشور،برت مک گورک، سفیر و سرکنسول روابط بسیار خوبی داریم. در کل روابط خوبی با آمریکا داریم و و امیدواریم این رابطه خوب ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اختلافات ایران و آمریکا در موضوع عراق و موضع اتحادیه میهنی گفت: اتحادیه میهنی واقعا دوست ندارد وارد تقابلات منطقه ای شود.

بافل طالبانی تاکید کرد ما رابطه ای طولانی با ایران داریم که به سالهای دور باز می گردد و ایران در بسیاری مواقع به ما کمک کرده است. به نظر من غیرواقع بیانه است که این انتظار از حزب اتحادیه میهنی، احزاب کرد عراق و یا هر حزب عراقی وجود داشته باشد که ارتباطات و رابطه سیاسی خود را با ایران قطع کنند.

بافل طالبانی افزود: واقعیت موجود این است که ما هزاران کیلومتر مرز مشترک با ایران داریم و بیشتر مراودات تجاری در سلیمانیه با ایران صورت می گیرد.

جنگ داخلی میان حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی

بافل طالبانی معتقد است به دلیل تاثیرات بسیار بدی که جنگ برادرکشی میان دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات در اقلیم کردستان داشته، باید به هر قیمتی که شده از تکرار آن جلوگیری کرد. وی می گوید: آن روزها مربوط به سالهای خیلی دور بود و ما هنوز هم بهای تقابلات داخلی را می پردازیم. ما باید اختلافات را ازطریق سیاسی حل کنیم و به هر قیمتی تمام کردها باید از وقوع آن جلوگیری کنند.

نیروی نظامی واحد به جای نیروهای پیشمرگ وابسته به حزب

بافل طالبانی می گوید که طرفدار ایجاد نیروی واحد نظامی متشکل از تمام نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان است و این منطقه به همان سمت حرکت می کند اما حقیقت این است که مردم می ترسند. مردم از دیدن یک پدیده جدید بیم دارند و این تغییر برای کردستان عراق تغییر بزرگی خواهد بود.

بافل طالبانی می گوید تاسیس نیروی مشترک و واحدی از نیروهای نظامی موجود در اقلیم کردستان چیزی است که وی به دنبال آن است و در طی چهار سال آینده برای تحقق آن کار خواهد کرد زیرا هم به پویایی اقلیم کردستان و هم به روند سیاسی در این منطقه کمک می کند.

حاکمیت فامیلی در اقلیم کردستان

بافل طالبانی درباره حاکمیت فامیلی در اقلیم کردستان به الجزیره گفت: بحث حاکمیت فامیلی در بسیاری از کشورها –بعضی کمتر، برخی بیشتر وجود دارد. این مسئله حتی در آمریکا هم قابل مشاهده است. اما نباید هیچ کس در خانواده ای که در راس قدرت است، صرفا به خاطر تعلق داشتن به آن خانواده قدرت سیاسی داشته باشد. با این حال، نباید کسانی را که در یک حزب هستند و کارایی خوبی داشته و برای ترقی آن تلاش می کنند از فعالیت باز داشت و نباید نام خانوادگی آن شخص را علیه او به کار گرفت.

وی عملکرد نخبگان سیاسی کرد را در بهبود وضعیت مردم اقلیم کردستان نامطلوب توصیف کرده و گفته است صدام حسین دهها سال است که دیگر در اقلیم کردستان حضوری ندارد اما برای مثال وضعیت تامین برق، زیرساخت و غیره آن طور که باید نیست. البته بخشی از آن مربوط به شوم بودن نفت در اقلیم کردستان است. اقلیم کردستان غنی از منابع معدنی است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#حزب دمکرات
#اتحادیە میهنی
#کردها
#قباد طالبانی
#جلال طالبانی