سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 26 مهر 1397  ::  23:38   

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه:

آمریکا به دنبال ایجاد شبه کشور در مناطق کردنشین سوریه نیست

سرویس جهان- جیمز جفری می گوید ماموریت آمریکا در سوریه فقط نظامی است و ضمن تعهد بر یکپارچگی خاک سوریه، به دنبال ایجاد شبه کشور در مناطق تحت کنترل کردهای این کشور نیستیم.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، جیمز جفری، نماینده ویژه این کشور در امور سوریه در گفتگو با خبرنگاران درباره استراتژی آمریکا در سوریه و حمایت از کردهای این کشور گفت: ما برنامه درازمدت سیاسی در سوریه نداریم و اجندای ما در این کشور فقط نظامی است.

وی افزود: ترکها از تبدیل شدن مناطق تحت کنترل کردها به یک منطقه مستقل یا شبه مستقل وابسته به پ.ک.ک نگران هستند و این تهدیدی برای ترکیه است.

جیمز جفری تاکید کرد قبل از هر چیز، آمریکا نسبت به یکپارچگی قلمرو کشور سوریه به عنوان یک کشور واحد متعهد است و آمریکاییها اینجا درشمال شرق سوریه درگیر تشکیل کشور نیستند. آمریکا می خواهد شاهد اداره ای باثبات و وضعیتی ایمن در میان جوامع کرد و عرب در سوریه باشد. اما ما اینجا دستور کار سیاسی گسترده و دراز مدت نداریم.

نماینده آمریکا در امور سوریه با اشاره به تمرینات نظامی مشترک این کشور با ترکیه در خاک آن کشور، درباره اهداف توافق دو طرف در مورد منبج گفت: هدف از این توافق ایجاد منطقه ای حائل در منبج به خاطر نزدیک بودن نیروهای ypg به مناطق ترکی است.

از نماینده ویژه آمریکا درباره احتمال توافق ترکیه با آمریکا بر سر توقف همکاری واشنگتن با کردهای سوریه در ازای آزادی کشیش برانسون و همکاری در مورد تحقیق پیرامون قتل روزنامه نگار منتقد عربستان در ترکیه سوال شد که جیمز جفری فقط به مسئله همکاری با ترکیه و تمرکز بر توافق منبج پرداخت و از پاسخ دادن به این سوال طفره رفت. جفری دو بار از دادن پاسخ به این سوال خودداری کرد و به مسائل دیگر پرداخت.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#ترکیه
#منبج