سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 26 مهر 1397  ::  13:54   

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی

دشت های قروه و دهگلان نشست کرده و حیات شهری سنندج تهدید می شود

سرویس کردستان- نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استفاده از آب های زیر زمینی در قروه و دهگلان برای تامین آب کشاورزی به دلیل عدم تخصیص مناسب آب های روان، گفت: دشت های قروه و دهگلان به شدت فرو نشست کرده و این مهم حیات شهر سنندج را هم تهدید می کند.

به گزارش کرد پرس، علیمحمد مرادی، در جلسه در مراسم تکریم و معارفه مدیر آب منطقه‌ای استان کردستان با بیان اینکه متاسفانه در موضوع تخصیص آب برای کشاورزی استان کردستان شاهد تبعیض هستیم، به مسئله ضرورت بازنگری در سیاست های کشاورزی اشاره کرد و گفت: استفاده بهینه از آب و رعایت الگوی کشت باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. انتقال آب از کردستان به برخی استان ها برای تولید سیب زمینی یا هندوانه کاری اشتباه و به معنی از بین بردن منابع آبی کشور است.

وی با اشاره به اینکه 130 هزار هکتار زمین آبی در استان داریم، افزود: از وزارت نیرو درخواست می‌کنیم که استان کردستان را در زمینه آب به میانگین کشوری برساند چراکه علیرغم پر آب بودن استان کردستان اما 37 درصد از میانگین کشوری عقب‌تر هستیم.

مرادی با بیان اینکه کردستان باید به صورت ویژه دیده شود چرا که مشکلات آب در این استان مضاعف است، خاطرنشان کرد: باید تبعیض‌ها برداشته شود چرا که تبعیض منفور است و باید کمک کنید که استان به توانمندی‌هایی که دارد دست پیدا کند.  سدها و کانال‌هایی که در استان کردستان زده شده کارشناسی نیستند و نیاز است در طرح‌های انجام شده استان بازنگری صورت گیرد.

وی عنوان کرد: باید با خرید چاههای غیرمجاز از مردم آنها را مسدود کنیم و اجازه ندهیم که این چاهها به بدتر شدن وضعیت آب استان بینجامد.

نماینده مردم شهرهای قروه و دهگلان خواستار رعایت الگوی کشت در استان شد و گفت: اگر الگوی کشت در استان رعایت شود قطعا در مصرف آب نیز صرفه‌جویی خواهد شد.