انتشار:  جمعه 20 مهر 1397  ::  11:59   

علیرضا قزوه در جمع خبرنگاران

شعرای اهل سنت در خدمت به شعر عاشورایی همپای شعرای اهل تشیع پیش رفته اند

سرویس کردستان-  علیرضا قزوه از شاعران آیینی برجسته کشور با اشاره به ضرورت معرفی شاعران و شعرهای آیینی به ویژه اشعار عاشورایی به مردم گفت: شاعران برجسته آیینی اهل سنت در حوزه شعر عاشورایی همپای اهل تشیع پیش رفته و خدمتی که آنان در این عرصه کرده اند کمتر از شعرای اهل تشیع نیست.

به گزارش کرد پرس، قزوه در حاشیه برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وقتی در گستره هزار و 100 سال گذشته شعر فارسی را مرور می کنیم پی به وجود چهره های شاخصی از شاعران اهل سنت می بریم که در روزگار سختی از شعر عاشورایی دفاع کردند و این را به عنوان میراث به ما رساندند، گفت: بیدل دهلوی و اقبال لاهوری شاعران اهل سنتی هستند که بیشترین خدمت را به شعر اهل بیت کردند.شعر عاشورایی در ادبیات دیگر ادیان هم چون هندوها ریشه دارد، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شعر عاشورایی هم از لحاظ کمی وهم کیفی رشد خوبی کرد.

وی یادآور شد: شعر عاشورایی با خطبه های حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در صحرای کربلا آغاز شد و در قرن های سوم و چهارم هجری شمسی هم در شعر تمامی شاعران ما اشاره هایی به ماجرای عاشورا شده است.

قزوه با اشاره به نزدیک شدن به ایام راهپیمایی بزرگ اربعین گفت: زمانی هدف واقعی این راهپیمایی عظیم تحقق می یابد که در کنار شیعیان، اهل سنت هم حضور پیدا کند. یکی از نکات حائز اهمیت، استقرار موکب بودایی ها در مسیر کربلا و در ایام راهپیمایی اربعین بود و این بدین معناست که آنها امام حسین(ع) را به عنوان الگوی بشریت قبول دارند.