انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  23:12   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 19/7/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز پنجشنبه 19 مهر 1397 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • طرح HDP برای تشکیل کمیسیون حقیقت یاب «قتل عام راه آهن آنکارا» از سوی پارلمان ترکیه رد شد

در سومین سالگرد قتل عام راه آهن آنکارا، حزب دموکراتیک خلق ها با حمایت حزب جمهوری خواه خلق ترکیه طرحی را در مجلس مطرح کرد که بر اساس آن کمیسیون حقیقت یابی برای قتل عام راه آهن آنکارا تشکیل و تحقیقات پیرامون ابعاد پنهان و مبهم این حمله تروریستی داعش که در سال 2015 باعث کشته شدن 103 شهروند عادی و زخمی شدن بیش از 500 تن شد، صورت گیرد. اما این طرح از سوی اکثریتی که در دست حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه است رد شد.

  • وزیر امور خارجه آمریکا، یک روز مانده به جلسه رسیدگی به پرونده برانسون: آزادی کشیش برانسون برای روابط ترکیه – آمریکا قدم مهمی خواهد بود

یک روز مانده به چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده کشیش برانسون آمریکایی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی عنوان کرده است: آزادی کشیش برانسون برای روابط ترکیه – آمریکا قدم مهمی خواهد بود.

  • خبرنگار کُرد ترکیه به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم شد

سدا تاشکین، خبرنگار کرد خبرگزاری کردی Mezopotamya ترکیه به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی و تبلیغ و حمایت از آن به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم شد.

  • وزیر امور خارجه ترکیه وارد بغداد شد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه جهت انجام چند دیدار رسمی با مقامات بغداد و اربیل وارد فرودگاه بغداد پایتخت عراق شد. مولود چاووش اوغلو در فرودگاه بعداد مورد استقبال حازم یوسف، معاون وزیر امور خارجه عراق قرار گرفت

  • وزیر کشور ایران به همراه هیئت عالی رتبه سیاسی – امنیتی وارد آنکارا شد

رحمانی فضلی وزیر کشور ایران در راس هیئت عالی رتبه سیاسی – امنیتی به منظور دیدار با سلیمان سویلو همتای ترکی خود دقایقی پیش وارد آنکارا شده است.

  • ترکیه و کویت توافقنامه همکاری دفاعی امضا کردند

ترکیه و کویت به منظور اشتراک تجربه های نظامی و با هدف اتحاد اقدامات دفاعی توافقنامه همکاری مشترک دفاعی امضا کرده اند. این توافقنامه که کویت را بعد از قطر دومین شریک دفاعی ترکیه در کشورهای حوزه خلیج فارس می کند امروز میان مقامات بلند پایه نظامی دو کشور به امضا رسیده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه