انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  19:57   

قیمت گوشت قرمز در سقز پر کشید/ ستاد تنظیم بازار کجای کار است؟

سرویس کردستان- اخیراً برای چندمین بار در سال جاری قیمت گوشت در سقز افزایش یافت، براین اساس قیمت هر کیلو گوشت قرمز بدون استخوان به 60 هزار و با استخوان به 55 هزار تومان رسیده است.

به گزارش کردپرس؛ این افزایش های مکرر قیمت برای گوشت قرمز و یک صنف خاص توسط ستاد تنظیم بازار سقز در حالیست که سوالات متعددی را در اذهان عمومی ایجاد نموده است.

حال سوال اینجاست: ایا این دام ها براساس ریال از دامدار خرید می شوند یا دلار؟ آیا این دام ها داخلی هستند یا واردات از چین و ترکیه؟ آیا قیمت دام زنده از بهار تاکنون مثل گوشت قرمز 2 برابر شده است؟ ایا ستاد تنظیم بازار و اتحادیه ها برای همه اقشار و صنف ها مثل صنف قصابان حاضر است چندین بار  در سال قیمت ها را به درخواست آنان افزایش دهد؟ آیا هزینه ذبح دام و انتقال گوشت تغییری کرده است؟ این افزایش براساس کدام انالیز واقعی صورت گرفته است؟ فلسفه وجودی ستاد تنظیم بازار چیست؟ آیا نقشی در کنترل بازار و واقعی کردن قیمت ها دارند؟ و...

این افزایش ها در حالیست که دستمزد صنوفی مانند کارگران نانوایی ها چند سال است تغییری نکرده و حقوق بسیاری از اقشار ثابت مانده است. کسی منکر افزایش قیمت ها نیست ولی افزایش قیمت ها باید منطقی باشد و وضعیت جامعه و اقشار متوسط و پایین نیز درنظر گرفته شود.

باید گفت در سایه این تصمیمات عملاً گوشت قرمز از سفره بسیاری از اقشار فقیر و حتی متوسط جامعه حذف شده است، لذا از مسئولان انتظار می رود حداقل نسبت به تجدیدنظر در قیمت ها و افزایش سهمیه گوشت منجمد در سقز و توزیع در فروشگاه های مختلف اقدام کنند تا بیش از این والدین شرمنده بچه ها بعلت نبود گوشت سر سفره ها، نباشند.

روند قیمت گوشت در چند ماه گذشته در سقز:

ـ اواخر شهریور ماه نیز قیمت هر کیلو گوشت بدون استخوان به 54 هزار و با استخوان 43 هزار تومان تعیین شده بود.

ـ قبل از آن در تاریخ 8 مرداد ماه 97 قیمت گوشت گوساله با استخوان ۳۶ و بدون استخوان ۴۶ هزار تومان، همچنین گوشت گاو ماده ۳۰ و ۳۸ هزار تومان تعیین شده بود.

ـ در جلسه مورخه ۶ تیر 97 ستاد تنظیم بازار سقز، قیمت گوشت گوساله نر با استخوان ۳۲ و بدون استخوان ۴۲ هزار تومان تعیین شده بود، در اوایل سال قیمت گوشت قرمز بدون استخوان حدود 30 الی 32 هزار تومان بود.