انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  15:03   

به بهانه انتصاب نماینده ولی فقیه جدید در استان ایلام؛

روحانیت ایلام؛ پیشگام در انقلاب و مردم‌داری / یاسر بابایی

سرویس ایلام- تاریخ معاصر ایلام با انقلاب اسلامی و جنگ گره خورده است و مردمانی که سال‌ها در انزوای آگاهی و فقر زندگی می‌کردند با کمک روحانیت انقلابی و مردم‌دارش راه خود را پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، شاید در روستاهای دورافتاده‌ی آبدانان و بولی و ملکشاهی و چرداول و... حتی یک رادیو هم برای آگاهی دادن به مردم پیدا نمی‌شد. اگر هم در فلان آبادی کسی یک رادیو داشت، مردم نمی‌دانستند که باید اخبارش را باور کنند یا نه.

ساواک در مرز مهران و دهلران تا بولی و سومار قدرت زیادی داشت و مزدورانی برای ارعاب و تلکه از مردم در منطقه جولان می‌دادند تا این‌که روحانیون با انگیزه‌ای در ایلام ظهور کردند که این سد ناآگاهی و فقر را بشکنند و اسلام ناب را به مردم بیاموزانند و آن‌ها را با حقیقت قیام امام حسین(ع) آشنا کنند و مردم را بر علیه وضع موجود بشورانند.

آیت‌اله مروارید یکی از اولین کسانی بود که وقتی به ایلام آمد فهمید که برای خدمت به مردم ایلام باید بماند و به مردم کمک کند که خودشان را پیدا کنند. بعدها وقتی آیت‌اله حیدری ایلامی از عراق به قم رفت با هدایت روحانیونی چون آیت‌اله مروارید و تعمیرکاری و افراد سرشناس و بزرگان قبایل ایلام، نامه‌ای برای دعوت آیت‌اله حیدری به ایلام نوشته شد و ایشان به ایلام آمدند و زعیم روحیانیت و مردم ایلام شدند.

آیت‌اله حیدری ایلامی با ورودش به ایلام تاریخ معاصر این استان را تکان داد و دگرگون کرد و در کنار سایر روحانیت مبارز و جوانان انقلابی استان، پیش از سقوط کامل رژیم پهلوی در 22 بهمن 57، ایلام را از دست عمالش خارج کرد و حکومت اسلامی را برقرار ساخت. مردم با جان و دل و رغبت تمام در رکاب روحانیونی بودند که خود در صف اول مبارزه و آگاهی بخشی قرار داشتند. بعد هم که جنگ شروع شد و روحانیت ایلام در خط مقدم تجهیز مردم و حفاظت از مرزها و برقراری امنیت و ساماندهی اوضاع بر عهده داشت.

از مهم‌ترین ثمرات حضور آیت‌اله حیدری تشکیل حلقه شاگردان ایلامی جوانی بود که امروزه نسلی از روحانیون طراز اول استان ایلام را تشکیل می‌دهند که هر کدام در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و دوران پس از آن و تا کنون ثمرات زیادی از خود بر جا گذاشته‌اند؛ یکی از این شاگردان دیروز، حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار است که امروز به نمایندگی مقام معظم رهبری و ولایت فقیه در استان ایلام منصوب شده‌اند تا در سنگری تازه راه بزرگان گذشته را ادامه دهد.

پیام‌های وحدت آفرین اقشار و قبایل و طوایف مختلف استان در حمایت از این فرزند ایلام نشان از بازخورد مثبت تصمیم مقام معظم رهبری در انتصاب ایشان دارد. وی پیش از این مسئول انتصابات روحانیون در سپاه پاسداران و نماینده ولی فقیه در دانشگاه امام حسین(ع) بوده است. کریمی تبار دارای سطح بالای حوزوی (سطح ۴ و استاد دروس خارج  فقه) و البته دکتری علوم قرآن و حدیث است. او اصالتاً ایلامی و اهل روستای چشمه رشید کارزان است و نماینده ولی فقیه در سپاه استان‌های ایلام، کردستان و فارس نیز بوده است.

در حکم مقام عظمای ولایت به آقای کریمی تبار سخنان تازه‌ی ایشان در مورد استان ایلام جالب است؛ آن‌جا که می‌فرمایند: «مردم عزیز آن استان مرزی، دوران‌های دشواری را در سال‌های دفاع مقدس و پس از آن گذرانیده و با همه‌ی مشکلات، وفاداری خود به نظام اسلامی را حقاً به اثبات رسانیده‌اند. اکنون جنابعالی در میان این مردم بزرگوار و فداکار به قبول وظیفه‌ی سنگینی مفتخر گشته‌اید.»

و واقعاً هم جز این نیست و مردم استان ایلام در دوران جنگ تحمیلی خانه را ترک نکردند و با تمام بضاعتشان، دوشادوش هم، از هر قبیله و طائفه که بودند، مرزداری کردند و حتی در جبهه‌های دیگر نیز جنگیدند و پس از هشت سال درگیری و توقف توسعه، با اثرات پس از جنگ زندگی کردند و صبوری ورزیدند.

در قسمت دیگری از پیام رهبر انقلاب به آقای کریمی تبار آمده است: «انتظار می‌رود با همه‌ی توان در خدمتگزاری به آنان کوشیده و با تقویت مجموعه‌های دلسوز و انقلابی به مجاهدات فکری و عملی در زمینه‌های گوناگون مدد رسانید. ارتباط نزدیک و صمیمی با جوانان و سلوک مردمی با همگان و بهره‌گیری از نخبگان و دانشگاهیان را توصیه می‌کنم و مزید توفیقات الهی را برای جنابعالی مسألت می‌نمایم.»

برای حجت‌الاسلام و المسلمین لطفی که 17 سال این وظیفه خطیر را تقبل کردند و امروز یکی از سرمایه‌های استان ایلام هستند آرزوی توفیق و خدمت در سنگری دیگر را آرزو کرده و برای حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ الله نور کریمی تبار آرزوی توفیق در اجرای منویات رهبری و کمک به رشد و تعالی معنوی استان و توسعه همه جانبه آن را از خدای منان خواهانیم.