انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  20:19   

سعید مموزینی سیاستمدار کُرد عراقی در گفتگو با کردپرس:

تحرکات جدید داعش در مناطق مورد مناقشه عراق موجب نگرانی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سعید مموزینی سیاستمدار کُرد عراقی در گفتگو با کردپرس نسبت به افزایش تحرکات داعش در استان نینوا و دیگر استان های مناطق مورد مناقشه عراق هشدار داد.

به گزارش کردپرس، طی روزهای اخیر، گزارش هایی مبنی بر افزایش دوباره تحرکات داعش در برخی استان های عراقی به ویژه استان ها و مناطقی که پیشتر تحت اشغال این گروه بود، منتشر شد است. در این میان، رسانه ها و مقامات اقلیم کردستان بیش از دیگران بر این امر تمرکز کرده و بر لزوم اهتمام بیشتر بغداد به در پیش گرفتن تدابیر جدی برای پایان دادن به تهدید ترور تاکید و همزمان بازگشت نیروهای پیشمرگ و اداره مشترک برخی مناطق را ضروری می دانند. نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود، تاکید کرد که از وضعیت کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه نگرانی جدی وجود دارد و باید راه حلی فوری برای آن ها یافت.

سعید مموزینی سیاستمدار کُرد در استان نینوا در شمال عراق در خصوص وضعیت امنیتی این استان و دیگر استان های مورد مناقشه و گزارش ها مبنی بر افزایش تحرکات داعش؛ در گفتگو با خبرنگار کردپرس ، از وخامت اوضاع امنیتی این مناطق و به ویژه استان نینوا خبر داد و گفت که به دلیل بی ثباتی و خطر تروریست های داعش در برخی از مناطق، مردم مجبور به ترک محل زندگیشان و در پیش گرفتن آوارگی به ویژه در اقلیم کردستان شده اند.  

مموزینی شرقاط در استان صلاح الدین و حضر در استان نینوا و همچنین سمت غربی شهر موصل را دارای بیشترین تحرکات عناصر مسلح داعش عنوان کرد.

طی روزهای اخیر گزارش هایی مبنی بر تحرکات 500 عنصر داعش در حوالی گویر از توابع استان نینوا و وخامت اوضاع امنیتی این منطقه منتشر شده است، این سیاستمدار کُرد در عراق در این باره اظهار کرد: هم اکنون عناصر داعش در تمامی مناطق شمالی عراق شامل مناطق مورد مناقشه ‌ای  که تحت کنترل نیروهای عراقی و حشد الشعبی هستند دارای تحرکات و فعالیت های گسترده ای هستند.  

از سوی دیگر برخی رسانه های عراقی از وقوع درگیری هایی میان نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان وابسته به حزب دمکرات کردستان و داعش طی هفته های اخیر خبر داده بودند که مموزینی در این باره اعلام کرد : عناصر داعش در مناطق تحت کنترل نیروهای پیشمرگ حزب دمکرات کردستان حضور ندارند و در صورت هر نوع تحرک و فعالیتی از سوی داعش در این مناطق در کمترین زمان ممکن از سوی نیروهای نظامی و امنیتی کُرد با آن ها مقابله جدی خواهد شد و از بروز مشکل و بحران جلوگیری خواهد شد.

وی دولت پیشین عراق به نخست وزیری حیدر العبادی را متهم به اهمال در تامین امنیت مناطق مورد مناقشه و برخورد با گروه های تروریستی کرد و عملکرد این دولت را عامل افزایش حضور دوباره داعش در برخی مناطق و گسترش تحرکات تروریستی آن ها دانست و ابراز امیدواری نمود که دولت جدید عراق و عادل عبدالمهدی نخست وزیر دارای برنامه جامعی برای تامین امنیت به ویژه در مناطق پر خطر باشد و همچنین با همه عراقی ها از اعراب سنی و شیعه گرفته تا کُردها و دیگر طیف های قومی و مذهبی بدون تبعیض تعامل داشته باشد.

این سیاستمدار کُرد تصریح کرد: در صورت عملکرد صحیح نخست وزیر و دولت جدید عراق به ویژه در ارتباط با طیف های مختلف عراقی و تحقق عدالت واقعی در کشور، بدون شک فرصت برای عرض اندام داعش و دیگر گروه های تروریستی  فراهم نخواهد شد و این گروه ها هوایی برای تنفس و ادامه بقا نخواهد داشت.

مموزینی با اشاره به این که هم اکنون و پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق و انتخاب رئیس مجلس نمایندگان و رئیس جمهور و مامور شدن عادل عبدالمهدی برای تشکیل دولت جدید، گفتگوها میان اقلیم کردستان و بغداد در خصوص مسائل سیاسی و روابط فی مابین در جریان است، تاکید کرد که در صورت موفقیت روند سیاسی عراق عرصه بر تندروها و گروه های تروریستی مانند داعش تنگ خواهد شد و در غیر این صورت با وجود تنش های سیاسی و عدم توجه به امنیت و ثبات استان هایی که قبلا تحت اشغال داعش بودند به ویژه مناطق مورد مناقشه شمال عراق شامل نینوا، صلاح الدین و دیالی و در مجموع مناطق سنی نشین، خطر ظهور دوباره داعش و تقویت این گروه و افزایش فعالیت های آن وجود دارد و این نیز بار دیگر امنیت کشور عراق را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

طی هفته های اخیر مقامات کُرد عراقی نسبت به افزایش تحرکات داعش در مناطق مورد مناقشه ابراز نگرانی کردند. در همین رابطه سرتیپ قهرمان کمال جانشین فرمانده ستاد عملیات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای مطبوعاتی گفت که در مناطق خانقین و غرب موصل به دلیل عدم هماهنگی و همکاری میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی خلاء امنیتی وجود دارد و نیروهای عراقی اجازه بازگشت نیروهای پیشمرگ را به این مناطق را نداده و داعش با استفاده از این خلاء امنیتی، تحرکات و فعالیت های خود را از سر گرفته است.

از سوی دیگر، احمد زاگه مسئول شاخه اتحادیه میهنی کردستان در منطقه گویر اظهار کرد: پس از آزادسازی موصل، عناصر فراری داعش، وارد منطقه گویر شده و این منطقه را تبدیل به مخفیگاه خود کرده و در مساحتی به طول 8 کیلومتر واقع در حد فاصل مناطق  زماره عبدالله، زماره مرجانه، زماره صابره، ساقی، قوشافی کُرد و قوشافی عرب که خط تماس میان نیروهای عراقی و نیروهای پیشمرگ محسوب می شود، مستقر شده اند.

وی هشدار داد که عناصر داعش قصد دارند که با گسترش فعالیت های خود در این منطقه از منطقه جزیر تا تلعفر و گویر و به سوی قره چوق و حویجه و کوه های حمرین را تبدیل به محل فعالیت های تروریستی خود نمایند.

مقام های سیاسی و نظامی اقلیم کردستان پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 و باگشت مجدد نیروهای عارقی به کرکوک  و دیگر استان های مناطق مورد مناقشه و خارج شدن اجباری نیروهای کرد از این مناطق، نیروهای عراقی را به ناتوانی و اهمال در تامین امنیت در این مناطق متهم می کنند و خواستار بازگشت نیروهای نظامی و امنیتی کُرد به آن ها و احیا اداره مشترک هستند، درخواستی که تاکنون از سوی دولت مرکزی عراق رد شده است.