انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  08:40   

دو دستگی بین کردها در خصوص مشارکت در دولت عبدالمهدی/ اکثم سیف الدین

سرویس عراق و اقلیم کردستان - روزنامه «العربی الجدید» لندن در شماره چهارشنبه (18 مهر) در  گزارشی   تحت عنوان «دو دستگی بین کردها در خصوص مشارکت در دولت عبدالمهدی» به قلم اکثم سیف الدین می نویسد: احزاب کردستانی تاکنون  درخصوص اتخاذ موضع مشترکی در برابر موضوع مشارکت در کابینه جدید عراق که عادل عبدالمهدی مکلف به تشکیل آن شده است، به توافق نرسیده اند.

به گزارش کردپرس، روزنامه «العربی الجدید » می افزاید : عدم توافق بین احزاب کردستانی برای مشارکت در دولت جدید عراق در حالی است که  حزب دمکرات کردستان (پارتی) شروطی را برای مشارکت در این دولت تعیین کرده و اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) بر حمایت از دولت جدید عبدالمهدی و مشارکت در آن تاکید کرده است.

درهمین حال، یک مسئول کُرد عضو حزب دمکرات کردستان در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» گفت: این حزب تاکنون در خصوص مشارکت در دولت جدید عراق  هیچگونه تصمیمی اتخاذ نکرده است؛ چرا که معتقد است این دولت نیز همانند دولت های حیدر العبادی و نوری المالکی است که  حتی یک گام برای حل بحران های کردستان برنداشته اند.

این مسئول که نخواست نامش فاش شود، افزود: حزب دمکرات کردستان شروطی از جمله تصدی وزارتخانه های مهمی همچون وزارت خارجه یا دارایی یا وزارتخانه های دیگری را تعیین کرده است، ولی عبدالمهدی با این شروط موافقت نخواهد کرد؛ چراکه برای تشکیل یک دولت مستقل و تکنوکرات تلاش می کند.

این مسئول تاکید کرد که مخالفت عبدالمهدی با شروط حزب دمکرات، موجب شده است که مواضع این حزب همچنان مبهم و نامشخص باقی بماند.

وی پیش بینی کرد که حزب دمکرات کردستان موضع رسمی  خود را در چند روز آینده که عدم مشارکت در کابینه جدید عبدالمهدی خواهد بود، اعلام کند.

از سوی دیگر  دیار برواری، نماینده حزب دمکرات کردستان در مجلس عراق نیز در گفتگویی تلویزیونی گفت: اکثر احزاب سیاسی برنده انتخابات  پارلمانی اخیر عراق خواستار مشارکت در کابینه عادل عبدالمهدی و برنامه دولت او هستند.

 برواری افزود:  حزب دمکرات کردستان  همچنان موضوع مشارکت در دولت جدید عراق را بررسی می کند و هنوز تصمیمی قطعی در خصوص عدم مشارکت در آن اتخاذ نکرده است.

وی تاکید کرد که حزب دمکرات خواستار مشارکت در دولتی است که برنامه ای  کاملا" واضح و آشکار  و غیر مبهم داشته باشد که برای این حزب حائز اهمیت است.

 در این میان اتحادیه میهنی کردستان بر مشارکت بدون قید و شرط  خود در دولت عبدالمهدی تاکید کرده است.

غیاث سورچی، یکی از رهبران اتحادیه میهنی  در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» گفت: اتحادیه میهنی موضوع معرفی چند نامزد به عبدالمهدی را برای تصدی پست های وزراتی، بررسی می کند.

سورچی افزود: یکیتی هیچ گونه پیش شرطی برای انتخاب این نامزدها ندارد و  عبدالمهدی را در انتخاب شخصیت های مناسب مختار می داند.

وی با تاکید براینکه نامزدهای یکیتی از شخصیت های توانا در اداره نهادهای دولتی هستند، اظهار امیدواری کرد که عبدالمهدی  موفق به  تشکیل یک دولت فراگیر ملی که  به خدمت گذاری بدون تبعیض بین  طیف های مختلف بپردازد، شود.

روزنامه « العربی  الجدید» در پایان گزارش خود  به نقل از برخی از محافل سیاسی می افزاید: عادل عبدالمهدی، بدون پذیرش شروط  احزاب سیاسی  در عراق توانایی تشکیل کابینه جدید و گرفتن رای اعتماد از مجلس نمایندگان را نخواهد داشت.

 

برچسب‌ها:
#عراق
#روزنامه العربی الجدید
#عادل عبدالمهدی
#دودستگی بین کردها
#احزاب کردستانی
#تشکیل دولت