انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  09:13   

شوان رابر از رهبران جماعت اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

دلایل شکست انتخاباتی و ناتوانی اپوزیسیون اقلیم کردستان در ایجاد تغییرات

سرویس عراق و اقلیم کردستان – شوان رابر از رهبران جماعت اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس تصریح کرد: « برخی از مردم بر این اعتقادند که‌ احزاب و جریان های اسلامی از ایجاد تغییرات عاجز و ناتوان هستند و اگر هم حاکمیت را در دست بگیرند، غرب و دیگر احزاب سیاسی در اقلیم کردستان عرصه‌ را بر آن ها تنگ و از انجام تغییرات باز می دارند.»

کردپرس: انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در 30 سپتامبر 2018 همچون انتخابات مجلس نمایندگان عراق در 12 می همین سال اتفاق ناخوشایندی برای اپوزیسیون اقلیم کردستان و در این میان احزاب اسلامی بود؛ در مجموع، احزاب اپوزیسیون و به‌ ویژه‌ احزاب اسلامی که در این انتخابات خود را در این جبهه‌ تعریف کرده‌ بودند با افول چشمگیری مواجه‌ شدند و میزان آرا و تعداد کرسی های آنان در مجلسین عراق و اقلیم کردستان کاهش یافت.

در این میان، جماعت اسلامی کردستان (کومل) به‌ عنوان یکی از احزاب اسلامی اقلیم کردستان که‌ حاضر به‌ ائتلاف انتخاباتی با اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) و جنبش اسلامی کردستان (بزوتنه‌وه‌) نبود، نتایج بهتری نسبت به‌ دیگر احزاب اپوزیسیون کسب کرد و بر اساس نتایج اولیه‌، کرسی های این حزب در پارلمان کردستان افزایش داشت.

خبرگزاری کردپرس، در ادامه‌ مصاحبه‌ با رهبران احزاب اقلیم کردستان در خصوص نتایج انتخابات پارلمانی به‌ منظور بررسی میزان مشارکت مردمی در انتخابات، دلایل کاهش میزان آرا احزاب اپوزیسیون و در این میان احزاب اسلامی و نتایج جماعت اسلامی از این انتخابات، مصاحبه‌ ای را با شوان رابر از رهبران برجسته‌ این حزب انجام داده‌  است که‌ در ادامه‌ می خوانید:

کردپرس: مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق در 30 اکتبر 2018 را چگونه‌ ارزیابی می کنید؛ به‌ عقیده‌ شما چرا مشارکت نسبت به‌ دوره‌های پیشین کاهش داشت؟

شوان رابر: در انتخابات 30 سپتامبر 2018 پارلمان کردستان عراق میزان مشارکت مردم بسیار کم و بر اساس آمار اعلام شده‌ از سوی کمیسیون عالی مستقل انتخابات اقلیم کردستان 58 درصد بوده‌ است. این میزان از مشارکت موضوع حساس و خطرناکی است؛ در مجموع، مشارکت کم مردم در روند سیاسی به‌ ویژه‌ انتخابات خطرناک می باشد. دلایل کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی کردستان را می توان این گونه‌ برشمرد؛ قبل از هر چیز؛ نگرانی مردم از حاکمیت، نا امیدی آن ها از ایجاد تغییرات، ناخوشنودی افکار عمومی از تقلب حاکمیت در روند انتخابات، بی اعتمادی مردم به‌ حاکمیت و شعارها و وعده‌ و وعید برای ایجاد تغییرات. در مجموع می توان گفت که‌ مردم از فعالیت های سیاسی و حزبی و انتخابات بیزار شده‌ اند.

از سوی دیگر؛ مردم به‌ این باور رسیده‌ اند که‌ اگر هم احزاب اپوزیسیون در انتخابات رای بالایی را کسب کنند، اجازه‌ فعالیت به‌ آن ها داده‌ نمی شود و هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد و وضعیت موجود بدون تغییر باقی خواهد ماند . وضعیتی به‌ وجود آمده‌ است که‌ مردم بیش از هر چیز دیگر درگیر امورات روزانه‌ خودشان هستند و به‌ روند سیاسی به‌ ویژه‌ انتخابات اهمیتی نمی دهند.

کردپرس: بر اساس نتایج اولیه‌ اعلام شده‌ از سوی کمیسیون عالی مستقل انتخابات اقلیم کردستان، میزان رای و کرسی های احزاب اسلامی کاهش یافته‌ است. ارزیابی شما از نتایج انتخاباتی احزاب اسلامی چیست و دلیل این کاهش رای را در چه‌ می دانید؟

 شوان رابر: کاهش میزان آرا و کرسی های احزاب اسلامی در انتخابات پارلمانی کردستان عراق واقعیت دارد. تعداد کرسی های این احزاب از 17 به‌ چیزی حول و حوش 12 کرسی کاهش یافته‌ است. البته‌ باید اشاره‌ کرد که‌ کاهش میزان آرا و کرسی های تمامی احزاب اسلامی مثل هم نبوده‌ است و در این میان، حزب جماعت اسلامی کردستان شاهد افزایش کرسی ها بوده‌ است. اما در مجموع احزاب اسلامی اقلیم کردستان با کاهش روبرو بوده‌ اند. به‌ صورت کلی نا امیدی جمعی از انتخابات و ایجاد تغییرات در نتیجه‌ انتخابات و به‌ صورت ویژه‌ در ارتباط با احزاب اسلامی، نگرانی مردم از این احزاب و عملکرد و مواضع آن ها دلیل بی میلی به‌ آن ها است. مردم و به‌ ویژه‌ هواداران و کادرهای احزاب اسلامی این انتظار را از این احزاب دارند که‌ در مقابل حاکمیت دارای مواضعی قاطع و شفاف باشند. برخی از مردم بر این اعتقادند که‌ احزاب و جریان های اسلامی از ایجاد تغییرات عاجز و ناتوان هستند و اگر هم حاکمیت را در دست بگیرند، غرب و دیگر احزاب سیاسی در اقلیم کردستان عرصه‌ را بر آن ها تنگ و از انجام تغییرات باز می دارند. فشارها و مواضع همه‌ احزاب و طرف های سیاسی مثل هم نیست. هر یک از احزاب دارای رویکرد و مواضع خاص خود هستند و این نیز دلایل خاص خود را دارد. به‌ هر نحو، در انتخابات اخیر به‌ احزاب اپوزیسیون و به‌ ویژه‌ احزاب اسلامی ضربه‌ وارد شد.

کردپرس: همان گونه‌ که‌ اشاره‌ کردید جماعت اسلامی کردستان برخلاف دو حزب اسلامی دیگر در انتخابات پارلمانی کردستان دارای افزایش آرا و کرسی ها بود؛ عوامل پیروزی جماعت اسلامی در مقایسه‌ با دیگر احزاب اسلامی را در چه‌ می دانید؟

شوان رابر: بله‌ همان گونه‌ که‌ اشاره‌ کردم جماعت اسلامی کردستان در میان احزاب کردستانی تنها حزبی است که‌ شمار آرا و کرسی هایش در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان افزایش یافته‌ است و این مهم هم در نتایج نهایی اگر تحت تاثیر تقلب قرار نگیرد بهبود خواهد یافت.

به‌ عقیده‌ من، دلایل موفقیت جماعت اسلامی کردستان در انتخابات پارلمانی اخیر پیشینه‌ مبارزاتی در دوران جنگ مسلحانه‌ علیه دیکتاتوری و قربانی هایی که‌ در این مبارزات تقدیم کرده‌ می باشد. از سوی دیگر، حزب دارای استقلال رای، مواضع و پروژه‌ خاص خود برای حاکمیت اقلیم کردستان می باشد. طی چهار سال اخیر، جماعت اسلامی کردستان در دولت و همچنین پارلمان کردستان دارای طرح و برنامه‌ مشخصی بوده‌ است که‌ بر اساس آن ها عمل نموده‌ و ضمن پافشاری بر آن ها برای تحقق مطالبات و حقوق قانونی مردم، تحت هیچ شرایط و وضعیتی حاضر به‌ عقب نشینی از حقوق مردم نبوده‌ و خود را همیشه‌ در جبهه‌ مردم دیده‌ است و نمایندگان جماعت اسلامی کردستان طی دوره‌ گذشته‌ با عملکرد خود و فشار بر حاکمیت و مواضع شفاف و جسورانه‌ و ثابت این را به‌ اثبات رسانیده‌ اند و به‌ دلیل ثابت قدمی در این راه‌ نیز هزینه‌ داده‌ اند. جماعت اسلامی کردستان و نمایندگان این حزب در پارلمان کردستان دارای موضع ثابتی بوده‌ و مواضع خود را بر اساس منافع و یا تهدیدها تغییر نداده‌ اند.     

کردپرس: در مجموع جدای از احزاب اسلامی، اپوزیسیون اقلیم کردستان در انتخابات پارلمانی کردستان دچار افول شده‌ و نه‌ تنها میزان آرا و کرسی های آن ها کاهش یافته‌ است، بلکه‌ دچار اختلافات و انشقاق داخلی بیشتر شده‌ است؛ دلایل وضعیت کنونی اپوزیسیون اقلیم کردستان چیست؟

شوان رابر: بله‌، در مجموع جریان های اپوزیسیون در انتخابات اخیر با کاهش آرا مواجه‌ شدند. نبود موضع و پروژه‌ و لیست مشترک از دلایل اصلی افول اپوزیسیون اقلیم کردستان است. همه‌ احزاب و جریانات اپوزیسیون  در یک سطح دارای مواضع مشخص و شفاف و صریح و جرئت بیان آن ها و مقاومت در مقابل فشارها نبودند.

از سوی دیگر باید اشاره‌ کنم که‌ احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان دارای قدرت و امکانات و پشتیبانی بین المللی نیستند تا بتوانند به‌ صورتی تاثیرگذار منافع مردم را تامین و حقوق آن ها را تحقق بخشند و این عوامل موجب شده‌ است که‌ مردم، آن چنان که‌ انتظار می رود از آن ها استقبال و پشتیبانی نکنند. مردم انتظار بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت و افزایش درآمد را از احزاب دارند و اگر احزاب از تامین آن ها ناتوان بمانند کاهش محبوبیت و تقلیل جایگاه‌ آن ها نزد افکار عمومی امری عادی است.

کردپرس: تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان را چگونه‌ می بینید و آیا جماعت اسلامی کردستان مثل دوره‌ قبل در دولت مشارکت خواهد کرد؟

شوان رابر: فعلا صحبت کردن از مشارکت جماعت اسلامی کردستان در دولت آینده‌ اقلیم کردستان زود است. باید منتظر اعلام و نهایی شدن نتایج انتخابات باشیم و آن هنگام تصمیم نهایی را اتخاذ و اعلام خواهیم کرد. اگر نتایج نهایی مثل نتایج اولیه‌ باشند و تغییر نکند احتمالا اکثریت احزاب نتایج را نپذیرند و مشکلاتی روی دهد و در نتیجه‌ تشکیل دولت جدید نیز به‌ تاخیر بیفتد.

* مصاحبه: حسن صالحی / سرویس عراق و اقلیم کردستان - خبرگزاری کردپرس