انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  22:30   

ترور جمال خاشقجی خبرنگار افشاگر در خاک ترکیه بحرانی دامنه دار برای رژیم عربستان / مولود الاش ترکیه

سرویس کردستان- ترور اخیر جمال خاشقجی خبرنگار عربستانی  در خاک ترکیه و پس از ورود به سفارت عربستان در این کشور بازتاب های زیادی داشته است.

این ترور موجب نگرانی و تاسف وجدان های بیدار شده و نهادهای مختلف رسانه ای و سیاسی، دولت عربستان را متهم اصلی این ترور معرفی می کنند. سران آل سعود در چند سال گذشته بعنوان ابزار و اهرم اجرای سیاست های امریکا و اسرائیل در خاورمیانه تحرکات واگرایانه و رادیکالی را در خاورمیانه و جهان اسلام شروع نموده که می توان به تلاش برای صدور تفکر سلفی و ارتباط جریانات وهابی با یکدیگر، انجام عملیات‌های تروریستی که تا قلب اروپا و آمریکا رسیده است، جنگ افروزی و تلاش برای ترغیب امریکا و جریانات مخالف به جنگ افروزی با ایران، حمله به یمن، محاصره اقتصادی قطر، تامین مالی و تسلیحاتی داعش و جبهه النصره در سوریه با دلارهای نفتی سعودی، حمایت از گروه ه های مسلح و تبهکار در افغانستان و پاکستان و...اشاره نمود.

جلال خاشقچی یکی از روزنامه نگار معروف عربستانی است که مانند برخی دیگر از  فعالان  سیاسی و اقتصادی این کشور با مواضع دولت سعودی  مشکل داشت و از افشاگران برخی اقدامات مخرب عربستان در زمینه حمایت از تروریست ها، مفاسد مالی، سرکوب آزادی و... بود. دولت بن سلمان سرکوب شدیدی را در داخل برای حفظ قدرت در پیش گرفته است و به شکل‌های مختلف می‌خواهد موقعیت خود را تحکیم کند؛ او برخی از سران سیاسی عربستانی را تطمیع یا می‌کند یا به سرکوب فعالان  حقوق  زن پرداخته و آنها را زندانی می‌کند؛ شاهزاده سعودی باوجود  آزادی‌هایی نظیر حق زنان برای رانندگی یا شرکت بانوان در کنسرت‌ها، حقوق اولیه افراد بویژه آزادی‌های سیاسی  را در این کشور سرکوب می‌کند.

برخی آگاهان و تحلیلگران معتقدند با توجه به این سوابق و  اینکه خاشقچی برای انجام برخی امور شخصی وارد کنسول گری عربستان در استانبول شده بود، قتل این خبرنگار و فعال عربستانی به دست  نیروهای امنیتی سعودی باشد. در همین زمینه سابقه ترور  سعد حریری  هم موجود است. تروری که همچنان مشکوک است؛ به طور کلی می توان گفت که  عربستان هر اقدام مخربی را که بتواند انجام می‌دهد

 سازمان عفو بین الملل اعلام کرده، ترور جمال خاشقجی پیام وحشتناکی برای منتقدان سعودی دارد، این اتفاق به این معنی است که منتقدان حتی در خارج از عربستان نیز امنیت جانی ندارند.

مرکز حقوق بشر سعودی (قسط) نیز خواستار تشکیل کمیته بین المللی جهت تحقیق درباره ترور جمال خاشقجی شده است.

انجام این عملیات تروریستی آنهم در خاک ترکیه می تواند عواقب نامشخصی برای عربستان بدنبال داشته باشد، هرچند بواسطه دلارهای نفتی عربستان، کشورهای غربی و برخی نهادهای بین المللی از پیگیری صریح و قاطع این ترور ناجوانردانه تاکنون خودداری نموده اند، تروری که می تواند نماد سرکوب آزادی بیان و دمکراسی و مطالبه گری یک ملت توسط دولتی دیکتاتور به حساب آید. اما تنش های ترکیه با عربستان در برخی سیاست های منطقه ای از جمله قطر و حمایت از گروه های مسلح و افراطی می تواند این معما را پیچیده نماید و از سوی دیگر برخی همایشگان ترکیه مانند ایران و حتی عراق، قطر، یمن، سوریه و جریانات مخالف عربستان از تحرکات افراطی آل سعود و اقدامات خرابکارانه این کشور بشدت نگران و آن را مخالف اتحاد و اصول جهان اسلام می دانند.

شرایط فعلی فرصت مناسبی است تا رسانه های جهانی و منطقه ای، دولت ها و جریانات مدافع ازادی و حقوق بشر و مخالف افراطی گری و ترور ائتلاف نانوشته ای را تشکیل و در جهت انزوا و افشاگری علیه عربستان بپردازند و محور عربستان- اسرائل و امریکا را به چالش بکشند.