انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  15:44   

معرفی فؤاد حسین به‌عنوان نامزد حزب دمکرات برای ریاست جمهوری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- حزب دمکرات کردستان، فؤاد حسین از اعضای ارشد این حزب و  رئیس پیشین دیوان ریاست اقلیم کردستان را به عنوان نامزد این حزب برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق معرفی کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، امروز یک شنبه 1 مهر/23 سپتامبر، حزب دمکرات کردستان به صورت رسمی فؤاد حسین را به عنوان نامزد رسمی این حزب برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق و رقابت با برهم صالح نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان معرفی کرد.

طبق خبر فؤاد حسین اقدامات قانونی لازم برای ثبت نام به عنوان کاندید تصدی منصب ریاست جمهوری عراق را نیز انجام داده است.

این در حالی است که  سه دوره گذشته این منصب به صورت سنتی و طبق توافقات داخلی کردهای عراق، در اختیار حزب اتحادیه میهنی کردستان بوده و این حزب برهم صالح معاون دوم حزب را که سال گذشته از این حزب جدا شده و هفته پیش بار دیگر به اتحادیه میهنی پیوست، به عنوان نامزد اتحادیه میهنی کردستان برای منصب ریاست جمهوری معرفی کرده است.

از سوی دیگر چند شخصیت دیگر کُرد نیز خود را برای تصدی این منصب کاندید کرده اند، از جمله سروه عبدالواحد نماینده پیشین جنبش تغییر در مجلس عراق به عنوان کاندیدی مستقل، خود را برای تصدی این منصب نامزد کرده است.

در حال حاضر سلیم شوشکه یی از حزب جماعت اسلامی، سردار عبدالله، لطیف رشید دیگر نامزدهای کرد برای تصدی این منصب محسوب می شوند.

 در سه دوره گذشته کردها فقط یک کاندید را برای تصدی این منصب به مجلس عراق معرفی می کردند.

در دو دوره اول ریاست جمهوری عراق نوین پس از سقوط رژیم بعث، جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان تصدی این منصب را بر عهده داشت و در دوره سوم فؤاد حسین از اعضای ارشد اتحادیه میهنی به عنوان رئیس جمهور عراق انتخاب شد.