انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  14:33   

اردوغان پیش از سفر به آمریکا:

به ملت ایران تسلیت می گوییم

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به آمریکا در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول مصاحبه مطبوعاتی ترتیب داده و در اظهاراتی با اشاره به حمله تروریستی روز گذشته در اهواز عنوان کرده است: به ملت ایران تسلیت می گوییم.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری CNN turk، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به آمریکا در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول مصاحبه مطبوعاتی ترتیب داده و در اظهاراتی با اشاره به حمله تروریستی روز گذشته در اهواز که هنگام رژه نیروهای مسلح صورت گرفته است گفت: در خصوص تحولات لحظه ای این حمله تروریستی در حال حاضر چیزی نمی دانیم ولی تا دیشب بر اساس اطلاعات به دست آمده 29 تن در این حمله تروریستی جان باخته است. در چنین وضعیتی حساسیت ها در منطقه بیشتر هم می شود. به ملت ایران تسلیت می گوییم.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به مسئله ادلب نیز عنوان کرده است: تا دیروز با هیئت روسی که در ترکیه حضور داشتند دیدارهای مختلفی انجام دادیم. در کوتاه ترین زمان ممکن مثبت ترین و مفیدترین اقداماتی که در راستای خیر مردمان منطقه است را انجام خواهیم داد. بر روی 10 ماده توافق ادلب به صورت کامل با در نظر گرفتن تمام جزئیات کار کردیم. ما خوشحالیم زیرا 3.5 میلیون انسان در ادلب هنگامی که می خواهند یک مکانی را برای در امان ماندن انتخاب کنند آن مکان ترکیه است. ما ذاتاً میزبان 3.5 میلیون سوری هستیم. قبول مسئولیت چنین موج پناهندگی تنها توسط ترکیه آسان نیست. ایجاد این توافق هم ما و هم تمام منطقه را آسوده کرده است.

اردوغان همچنین در جواب به سوال خبرنگاری که در خصوص دیدار احتمال با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نیویورک پرسیده بود گفت: اگر از سوی آمریکایی ها پیشنهادی برای این دیدار صورت بگیرد ما آن را ارزیابی خواهیم کرد. در حال حاضر چنین چیزی صورت نگرفته است.

هواپیمای اختصاصی اردوغان و هیئت همراهش ساعت ‌11.30 دقیقه به وقت محلی استانبول از فرودگاه بین‌المللی آتاتورک برخاست.

برات آلبایراک وزیر دارایی و خزانه داری، مصطفی وارانک وزیر فناوری و صنایع، حلوصی آکار وزیر دفاع ملی، روحسار پکجان وزیر تجارت، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری و فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات مردمی این نهاد نیز اردوغان را در این سفر همراهی می کنند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان