انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  13:09   

آیا ترکیه خود را برای حمله دیگری به کُردهای سوریه آماده می کند؟

سرویس جهان- روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز به نقل از منابع خود ادعا کرده است تحرکات نظامی اخیر ارتش ترکیه در مرزهای سوریه و اجتماع نیرو و تجهیزات در مرز ترکیه با سوریه، به منظور فراهم کردن زمینه اجرای عملیات نظامی دیگری علیه نیروهای کرد در سوریه و این بار در شهر تل ابیض یا گری سپی است.

 

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه تاکنون دو عملیات بزرگ نظامی در سوریه به اجرا گذاشته است که اولی برای بیرون راندن داعش از شهرهایی مانند اعزاز و جرابلس صورت گرفت و ارتش این کشور در عملیات گسترده دوم خود به نام شاخه زیتون کانتون خودمختار و کردنشین عفرین را در ماس 2018 به کنترل خود در آورد.

روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز به نقل از منابع خود و نیز تایید یک کارشناس مسائل منطقه گفته است ترکیه در نظر دارد عملیات نظامی و گسترده سوم خود را در داخل خاک سوریه اجرا کند. این روزنامه گفته است هدف از اجرای این عملیات بیرون راندن نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg از شهر تل ابیض است که معادل کردی آن گری سپی است. نیروهای کرد سوریه سال 2015 توانستند این شهر را از کنترل گروه تروریستی داعش خارج کنند.

مته سوهته اوغلو، تحلیلگر مسائل سوریه انتظار دارد عملیات جدید نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد سوریه در ماه مارس آینده (2019) آغاز شود.

وی به عرب نیوز گفته است هدف ترکیه از اجرای این عملیات نظامی بیرون راندن تمام و کمال نیروهای کرد YPG از بخش شرقی رود فرات در سوریه است. به گفته وی، جزئیات دقیق این تهاجم بعد از دیدار احتمالی میان رجب طب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمرکیا در حاشیه نشست سازمان ملل بیان خواهد شد.

این کارشناس معتقد است عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه از منطقه سروچ ترکیه هدایت خواهد شد و منطقه میان تل ابیض و کوبانی را درگیر این نبرد علیه کُردها خواهد کرد.

اما برخی کارشناسان عقیده دارند که تحرکات اخیر ارتش ترکیه در مرزهای سوریه زمینه سازی برای اجرای عملیات نظامی دیگری در سوریه نیست بلکه فشار آوردن بر آمریکا برای اجرای توافق دو طرف بر سر منبج و بیرون رانده شدن کامل کردها از این منطقه است.

اویتون اورهان کارشناس مسائل سوریه در موسسه اورسام در ترکیه به روزنامه عرب نیوز گفته است من انتظار شروع عملیات نظامی ترکیه از منطقه تل ابیض را ندارم. این تحرکات نظامی در مرز ترکیه به منظور فشار آوردن بر آمریکا برای اجرای کردن توافق منبج است.

وی معتقد است حرکت تاکتیکی ترکی توازن محلی را در تل ابیض تغییر خواهد داد. این مسئله باعث خواهد شد که مردم فکر کنند ترکیه به دنبال اجرای عملیات نظامی است و این امر شورشیان را تحریک خواهد کرد. بیرون رانده شدن YPG از این منطقه، هدف این نیروها را از ایجاد یک منطقه پیوسته کردی در شمال سوریه نابود می کند زیرا از نظر جغرافیایی ارتباط میان تل ابیض و کوبانی قطع می شود.

البته وی احتمال داد با توجه به این که اعراب ساکن تل ابیض که بعد از بحران سوریه در ترکیه ساکن شده اند، تمایل خود را برای شرکت در عملیات نظامی برای بیرون راندن نیروهای کرد از این شهر بیان کرده اند، ترکیه ممکن است نقشه خود برای بیرون راندن کردها از این شهر را از طریق شورشیان اجرا کند.

وی تاکید کرد در صورت خروج نیروهای کرد از تل ابیض یا گری سپی، ممکن است آمریکا در همکاری خود با نیروهای YPG تجدیدنظر کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#ترکیه
#YPG
#تل ابیض
#گری سپی
#آمریکا
#نیروهای کرد سوریه