انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  12:26   

گفتگوی تلفنی پمپئو و بارزانی بر سر منصب ریاست جمهوری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – موضوع منصب ریاست جمهوری عراق یکی از محورهای اصلی گفتگوی تلفنی وزیر خارجه‌ آمریکا با نخست وزیر اقلیم کردستان بود.
 

به‌ گزارش کردپرس، رسانه‌ های نزدیک به‌ حزب دمکرات کردستان (پارتی) از گفتگوی تلفنی مایک پمپئو وزیر خارجه‌ آمریکا با نیچروان بازرانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق خبر داند.

بر اساس این گزارش ها، وزیر خارجه‌ آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر اقلیم کردستان با وی در خصوص روند تشکیل دولت جدید در عراق و  در این میان، موضوع منصب ریاست جمهوری که‌ در سیستم حاکمیتی عراق سهم کُردها می باشد، گفتگو کرده‌ است.

در این گفتگوی تلفنی که‌ بعدازظهر شنبه‌ (31 شهریور) انجام شده‌ است، تحولات سیاسی عراق و روابط میان آمریکا و عراق و اقلیم کردستان بررسی شده‌ است.

طرفین در این گفتگو بر تمرکز تلاش ها بر موفقیت گفتگوهای سیاسی در راستای تشکیل دولت جدید و ثبات سیاسی و امنیتی تاکید کرده‌ و اظهار امیدواری کردند که‌ دولت جدید عراق نماینده‌ همه‌ طیف ها باشد.

بر اساس خبر، وزیر خارجه‌ آمریکا بر نقش فعال و تاثیرگذار اقلیم کردستان در تشکیل دولت جدید و تعیین سه‌ منصب حاکمیتی عراق تاکید کرده‌ است.

منصب ریاست جمهوری عراق که‌ سهم کُردها می باشد، هم اکنون به‌ موضوع مورد مناقشه‌ میان احزاب کردستانی تبدیل شده‌ است.

ریاست جمهوری عراق طی دوره‌های گذشته‌ در دست اتحادیه‌ میهنی کردستان بوده‌ است، اما هم اکنون حزب دمکرات کردستان بر تصدی این منصب به‌ دلیل آن چه‌ استحقاق انتخاباتی خود می داندو تاکید دارد.

نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب دمکرات کردستان روز شنبه‌ و در سفری از پیش اعلام نشده‌ وارد بغداد شد و با رهبران اصلی شش جریان سیاسی عراقی دیدار و گفتگو کرد.

موضوع منصب ریاست جمهوری عراقی محور اصلی این گفتگوها اعلام شده‌ است.

اتحادیه‌ میهنی کردستان که‌ برهم صالح معاون دوم دبیر کل این حزب را برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق نامزد کرده‌ است، از سفر یکجانبه‌ هیئت حزب دمکرات به‌ بغداد انتقاد و گفتگو بر سر منصب ریاست جمهوری را نقض توافق های پیشین میان دو حزب در روند تشکیل دولت دانست و اعلام کرد که‌ از این پس گفتگوها برای تشکیل دولت را یکجانبه‌ پی می گیرد و اقدامات لازم برای ریاست جمهوری نامزد مورد نظر این حزب را انجام خواهد داد.