انتشار:  پنج‌شنبه 25 مرداد 1397  ::  21:31   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 25/5/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز پنجشنبه 25 مرداد 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • بحران در روابط آنکارا – واشنگتن فراتر از مسئله کشیش برانسون است

بحران در روابط ترکیه - آمریکا اگرچه در اولین نگاه با موضوع زندانی بودن کشیش برانسون در ترکیه به اتهام جاسوسی آغاز شده است ولی در روزهای بعد با توجه به اظهاراتی که از سوی طرف های آمریکایی در این خصوص بیان شده است می توان مشاهده کرد که ابعاد این بحران بسیار فراتر از مسئله  کشیش برانسون است. در این ارتباط سارا ساندس، سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی عنوان کرد: تصمیمی که ترکیه در خصوص تعرفه ها گرفته است (اشاره به افزایش تعرفه واردات 22 محصول آمریکایی از سوی ترکیه) ناراحت کننده و اشتباه بود. اردوغان و ترکیه با کشیش برانسون بسیار بد رفتار کرده اند حتی اگر کشیش برانسون نیز آزاد شود تعرفه هایی که توسط آمریکا افزایش داده شده است کاهش پیدا نخواهد کرد.

  • جنگنده های ارتش ترکیه یک روز پس از سفر نخست وزیر عراق به آنکارا؛ شنگال را بمباران کردند

در پی سفر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، جنگنده های این کشور روز گذشته ساعت 17:00 به وقت محلی آنکارا اقدام به بمباران مناطقی از شنگال در شمال عراق کرده اند.

  • اسماعیل اوزدان در عملیات مشترک میت – ارتش ترکیه در شمال عراق کشته شده است

ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه در سایت رسمی خود با انتشار خبری عنوان کرده است: در عملیات مشترکی که از سوی نیروهای مسلح ترکیه و تشکیلات اطلاعات ملی ترکیه (میت) در منطقه شنگال واقع در شمال عراق صورت گرفته است؛ اسماعیل اوزدان، با نام مستعاره "مام زکی شنگالی" از اعضای مهم شورای رهبری PKK و فرمانده PKK در شنگال که در لیست قرمز ترور وزارت کشور ترکیه نیز قرار داشت کشته شده است.

  • دیدار صلاح الدین دمیرتاش با خانواده خود در زندان ادیرنه

باشاک دمیرتاش، همسر صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری به همراه دختران خود و سایر اعضای خانواده در زندان تیپ F ادیرنه با صلاح الدین دمیرتاش، دیدار کرده اند.

  • قطر در ترکیه 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر که برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آنکارا سفر کرده بود، اعلام کرده است: قطر در ترکیه 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

  • کارشناسان هشدار دادند: حلقه جدید تنش در روابط آنکارا – واشنگتن چیست؟

به گفته برخی از مقامات اطلاعاتی حلقه جدید زنجیر بحران در روابط ترکیه – آمریکا احتمال همکاری های اخیر آمریکا – ترکیه به خصوص همکاری های اطلاعاتی در مبارزه با گروه تروریستی داعش است.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: روسیه با لغو ویزا برای بازرگانان ترکیه موافقت کرد

چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد: در گفتگو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در خصوص سفر بدون ویزای بازرگانان و رانندگان کامیون‌های ترکیه به روسیه به توافق اولیه رسیدیم.

  • کشته شدن 4 نیروی نظامی ارتش ترکیه در درگیری با نظامیان PKK در آدی یامان

در درگیری های به وجود آمده میان نیروهای ارتش ترکیه با نظامیان PKK در اطراف معدن زغال سنگ در مرکز استان کردنشین آدی یامان ترکیه 4 نظامی ارتش ترکیه کشته و 3 نظامی دیگر زخمی شده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه