انتشار:  پنج‌شنبه 25 مرداد 1397  ::  16:30   

سرمایه گذاری قطر ترکیه را از بحران برانسون نجات نمی دهد

سرویس ترکیه – سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری قطر در اقتصاد ترکیه، در شرایطی که این کشور به پول نقد نیاز دارد، نمی تواند اقتصاد ترکیه را نجات دهد. و قطر حتی اگر خود بخواهد به خاطر پیوندهایی که با ایالات متحده دارد، نمی تواند در این مناقشه بیش از این جانب ترکیه را بگیرد.

به گزارش کردپرس، پس از آن که امیر قطر برای کمک به اقتصاد بحران زدۀ ترکیه اعلام کرد در این کشور 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد، ذوالفقار دوغان روزنامه نگار ارشد و تحلیل گر اقتصادی ترکیه گفت این کمک بیشتر «تقویت روحیه» است و نجات دهندۀ اقتصاد ترکیه نخواهد بود.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر که از زمان آغاز بحران لیر در ترکیه و اعمال تحریم های ایالات متحده علیه ترکیه سکوت اختیار کرده و از سوی روزنامۀ نزدیک به دولت ترکیه به «خیانت» متهم شده بود، پس از تماس تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با وی راهی آنکارا شد و پس از دیدار به اردوغان و برات البایراک داماد وی و وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه اعلام کرد کشورش به صورت مستقیم 15 میلیارد دلار در اقتصاد ترکیه سرمایه گذاری خواهد کرد.

ذوالفقار دوغان، بر اساس یادداشتی که در احوال نوشت، معتقد است چون «15 میلیارد دلاری که قطر متعهد شده است یک باره وارد اقتصاد ترکیه نمی شود، و در این مقطع زمانی که ترکیه به پول نقد نیاز مبرم دارد، بیشتر شبیه اقدامی برای تقویت روحیه است.»

در سال 2017، هنگامی که عربستان سعودی، مصر، امارات متحدۀ عربی و بحرین قطر را تحریم کردند، این ترکیه بود که یاری قطر شتافت و غذا و دارو برای این کشور ارسال کرد و با مانور نظامی مشترک در خاک قطر همبستگی خود را با این کشور نشان داد. همین امر باعث شده است در ترکیه انتظار بیشتری از کشور ثروتمند قطر داشته باشند.

اما، به گفتۀ دوغان «برای قطر که درآمدش از فروش نفت و گاز صدها میلیارد دلار است، ارزش دارایی هایش در بازار ایالات متحده از 200 میلیارد دلار تجاوز می کند و بخش اعظم آن در بانک های آمریکایی است، تقریباً غیر ممکن است که در مناقشه با آمریکا جانب ترکیه را بگیرد.»

موضوع دیگری که دوغان مطرح می کند این است که قطر واقعاً قصد ندارد بیش از این به ترکیه کمک کند. «گذشته از پیوندهای قطر با ایالات متحده، این کشور در یکی از مناقشات اخیر ترکیه، در موضوع همکاری با قبرس یونانی در پروژه های اکتشاف گاز، در طرف مخالف است.»

حسین باغچی استاد روابط بین الملل در این باره به احوال گفت: «قطر در موقعیتی نیست که به ترکیه کمک کند. قطر نمی تواند با کمک به ترکیه خشم ترامپ را بر انگیزد. ‌ممکن است مخفیانه سه تا پنج میلیارد دلار پیشنهاد کرده باشند، اما این نیز کمکی به ترکیه نمی کند.»

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

دیدار اردوغان و ترامپ تنها راه حل بحران روابط ترکیه – ایالات متحده

افزایش تنش و تحریم های بیشتر در انتظار ترکیه

نگرانی غرب دربارۀ دوستان جدید اردوغان / ترز رافائل

بحران ترکیه؛ آزمایش قدرت پوتین در بازی مقابل آمریکا

پل کروگمن، برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد: ترکیه به سمت بحران مالی پیش می رود / علل بحران اقتصادی کنونی

ترکیه بحران خود با ایالات متحده را چگونه می بیند؟ / رجب طیب اردوغان

معاملۀ به هم خوردۀ ترامپ و اردوغان / امبرین زمان

برچسب‌ها:
#ترکیه