سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 25 مرداد 1397  ::  15:22   

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در پاسخ به کرد پرس

قرارداد معدن داشکسن قروه باید مورد بررسی قرار بگیرد

سرویس کردستان- نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: معادن کردستان باید برای استان ارزش افزوده ایجاد کنند و این موضوع باید به صورت جدی از سوی مسئولان مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش کرد پرس، سید احسن علوی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال کرد پرس در مورد مشکلات قرارداد و نامشخص بودن میزان برداشت از معدن دشکسن قروه از سوی طرف خارجی گفت: قرارداد این معدن با یک شرکت قزاقستانی منعقد شده است و ظاهرا ایراداتی به این قرارداد وارد است و این موضوع باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 6 تن طلا در کردستان در معادن سقز و قروه برداشت می شود که دو برابر کل برداشت طلا در سایر نقاط کشور است، گفت: کردستان سرشار از معادن است و یکی از خواسته های ما به عنوان نمایندگان مجلس ایجاد ارزش افزوده  برای این معادن در استان کردستان است و باید صنایع پایین دستی برای این معادن در استان ایجاد شود که به موضوع رفع بیکاری هم کمک کند.

علوی افزود: فرآوری مواد خام معدنی در استان کردستان علاوه بر اینکه به نفع اقتصاد استان است به نفع اقتتصاد ملی هم هست چرا که کردستان هم دسترسی مناسب به بازارهای صادراتی دارد و هم اینکه از هزینه های سربار حمل و نقل هم جلوگیری می شود.

کردستان یکی از امن ترین استان ها برای سرمایه گذاری

نماینده مردم سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، کردستان را یکی از امن‌ترین استان ها  برای سرمایه‌گذاری قلمداد کرد و گفت: ب نزدیکی با اقلیم کردستان عراق و دریای مدیترانه از جمله مزیت های مهم سرمایه گذاری در استان کردستان است.

علوی با بیان اینکه ایران امروز قدرت بازدارندگی دارد و آمریکا مزیت قدرت دفاعی را مقابل کشورهایی همچون ایران، چین و روسیه از دست داده است، گفت: به همین دلیل آنان برای مقابله با ایران به تهاجم های نرم و اعمال تحریم ها روی آورده اند. در 13 آبان مسئله تحریم نفت را داریم که این مسئله شاید کشور را در تنگناهای اقتصادی قرار دهد که مسوولان باید برای مقابله با این مسئله برنامه‌ریزی و راهکارهای مناسب ارائه کنند.

علوی در بخشی دیگر به پروژه‌های راهسازی و بودجه اختصاص یافته به این پروژه‌ها اشاره و عنوان کرد: اتمام تمامی پروژه‌های راهسازی کشور نیازمند نیازمند ۱۷۴ هزار میلیارد تومان است اما امسال در مجلس فقط چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این پروژه‌ها اختصاص یافته است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران با اشاره به اینکه قرارداد پروژه بزرگراه میاندواب - کرمانشاه بالغ بر ۵۵۰ میلیارد تومان است، گفت: متاسفانه به دلیل وجود معارض زیاد و صعب العبور بودن مسیرهای راه استان، هزینه احداث این پروژه بالا رفته و همین موجب کندی کار شده است.

334 شهر و 6000 روستای کشور فاقد آب هستند

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور دچار تنش آبی هستیم گفت:  334  شهر و 6 هزار روستای کشور فاقد آب هستند و بالغ بر 88 درصد آب تجدیدپذیر کشور مصرف می‌شود که این مقدار 18 درصد بیشتر از نقطه بحرانی است.  با وضعیت کنونی، آبی برای نسل‌های آتی باقی نخواهد ماند که نیاز هست در این بخش مصرف آب را به خوبی مدیریت کنیم.

وی از منتفی شدن انتقال آب سد آزاد کردستان به استان همدان خبر داد و گفت: با رایزنی‌هایی که با وزارت نیرو کردیم خوشبختانه فعلا جلوی این مسئله گرفته شده است و امیدواریم در آینده هم این مسئله اتفاق نیفتد.بخشی از آب این سدها به استان‌های همجوار منتقل می‌شود در صورتی که استان خودمان در بخش آبی نیازمند است و نباید بگذاریم این مسئله مجددا تکرار شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تصویب لایحه منطقه آزاد بانه و مریوان در کمیسیون اقتصادی مجلس، ذکر کرد: امیدواریم این لایحه در صحن علنی مجلس هم رای بیاورد چون در ایجاد اشتغال در کردستان موثر خواهد بود.

علوی با اشاره به اینکه کردستان بیش از 150 هزار نفر بیکار دارد، گفت: چون در کردستان صنایع مادر وجود ندارد تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در اشتغالزایی موثر است و به اقتصاد ملی هم کمک خواهد کرد.