سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 19 مرداد  ::  15:03

نماینده پیشین حزب دمکرات کردستان در مجلس عراق:

فرآیند سیاسی عراق بدون کردها به درستی پیش نمی‌رود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از نمایندگان پیشین حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق ضمن تاکید بر این که فرآیند سیاسی بدون حضور کردها به درستی پیش نمی رود، بازگشت کرکوک به وضعیت قبلی را مهم ترین خواسته این حزب برای ورود به مذاکرات تشکیل دولت آینده برشمرد.

به گزارش سرویس کردپرس، نجیبه نجیب، نماینده پیشین حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق پیش از ظهر امروز (جمعه) در گفت و گو با السومریه نیوز با اظهار داشت: اصلاح مسیر فرآیند سیاسی از اعطای حقوق تمامی گروه های قومی و مذهبی و تعامل با همگان بر پایه قانون اساسی و برابری بدون تبعیض آغاز می شود.

نجیب با بیان این که استان مورد مناقشه کرکوک از مهم ترین مسائلی است که باید مشکل آن بر اساس مکانیزم های وضع شده در قانون اساسی و بدون هیچ گونه تاخیر و تعللی حل  فصل شود، همچنین تصریح کرد: یکی از مهم ترین خواسته های ما در چارچوب برنامه مذاکره خود، بازگرداندن وضعیت کرکوک به پیش از 16 اکتبر سال 2017 میلادی، بازگشت نیروهای پیشمرگ به این استان، از سر گیری فعالیت شورای استان و مدیریت مشترک آن می باشد.

این سیاستمدار کُرد ضمن تاکید بر این که دولت قدرال عراق و دولت اقلیم کردستان باید مکانیزم های پیاده سازی یک نقشه راه برای تعیین سرنوشت مسئله کرکوک با گام های ثابت، روشن و جدی و در راستای اجرای ماده 140 قانون اساسی را وضع کنند، در این باره افزود: به دلیل ائتلاف پایدار میان دو حزب و چشم انداز مشترک برای وضعیت کرکوک، درخواست های قانونی ما در حزب دمکرات کردستان، درخواست های اتحادیه میهنی کردستان نیز به شمار می آید.

نجیب در پایان نیز خاطر نشان ساخت که فرآیند سیاسی در عراق بدون حضور کردها به عنوان بخش مهمی از این کشور به درستی پیش نمی رود و حزب دمکرات کردستان نیز با هر جریانی که در اجرای قانون اساسی و مواد آن در رابطه با کرکوک جدی باشد، هم پیمان خواهد شد.