سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 31 تیر  ::  22:56

کاهش روند مهاجرت شهروندان عراقی به خارج از کشور

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول فدراسیون امور مهاجرت و پناهندگان در اقلیم کردستان اعلام کرد که روند مهاجرت شهروندان عراق و اقلیم کردستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش کردپرس، آری جلال در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گفت که طی شش اول سال 2018 میلادی 23 هزار و 710 تن از شهروندان عراقی به عنوان پناه‌جو به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.

مسئول فدراسیون امور مهاجرت و پناهندگان در اقلیم کردستان افزود که این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که 36 هزار و 302 تن به خارج از کشور مهاجرت کردند، کاهش یافته است.

وی گفت که توافقات انجام شده میان ترکیه و کشورهای اروپایی در مورد جلوگیری از ورود آوارگان به اروپا بر کاهش میزان مهاجرت از عراق و اقلیم کردستان تأثیرگذار بوده است.

این در حالی است که روند رو به افزایش مهاجرت شهروندان و به ویژه جوانان از عراق و اقلیم به کشورهای خارجی طی سال های اخیر موجب نگرانی مقامات شده و بسیاری از نمایندگان پارلمان کردستان و مجلس عراق خواستار در پیش گرفتن تدابیر لازم برای جلوگیری از ادامه این روند شده بودند.

از سوی دیگر طی ماه های گذشته ترکیه اقدام به دستگیری و زندانی کردن پناه‌جویان کُرد و عراقی کرده و برخی از آنان را نیز به گروه های جهادی در سوریه تحویل می دهد.