سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 29 تیر  ::  10:42   

سعدی احمد پیره سخنگوی رسمی اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

اهداف اتحادیه‌ میهنی در انعقاد توافق استراتژیک با حزب دمکرات و تشکیل ائتلاف بزرگ کردستانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سعدی احمد پیره سخنگوی رسمی اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس انعقاد توافق استراتژیک جدید با حزب دمکرات را برای مقطع کنونی ضروری دانست و به‌ سوال ها در خصوص گفتگوهای تشکیل دولت در عراق و موضع احزاب مخالف در کردستان پاسخ گفت.   

به گزارش کردپرس، اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) بر خلاف نظرسنجی و پیش بینی های قبل از انتخابات پارلمانی 12 می در عراق، توانست با کسب 18 کرسی به عنوان دومین حزب بزرگ اقلیم کردستان جایگاه پیشین خود در مجلس نمایندگان عراق را به صورت نسبی حفظ کند.

یکیتی پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، با اعزام هیئت های جداگانه و مشترک با حزب دمکرات به بغداد و دیدار و گفتگوهای دوره ای با این حزب، قصد خود برای شرکت فعالانه در دولت جدید عراق را اعلام کرده است.

شورای رهبری اتحادیه میهنی در بخشی از بیانیه پایانی آخرین نشست خود که روز سه شنبه (26 تیر 97) در سلیمانیه برگزار شد، به ادامه گفتگوها با حزب دمکرات و تلاش برای انعقاد توافقی متوازن و متناسب با وضعیت کنونی کردستان، عراق و منطقه اشاره کرد.

سعدی احمد پیره، سخنگوی یکیتی در گفتگو با کردپرس، در پاسخ به این سوال که این حزب به دنبال چه نوع توافقی با حزب دمکرات در مقطع کنونی است، گفت: توافق های منعقده اتحادیه میهنی کردستان با حزب دمکرات کردستان مربوط به سال های 1994 ، 1995 ، 2004 و 2005 است و هم اکنون 13 سال از انعقاد آخرین توافق میان دو حزب می گذرد. طی این سال ها تغییر  و تحولات بزرگی روی داده است که می توان به جنگ با داعش، تحولات سیاسی و اقتصادی در عراق و همچنین در سطح منطقه، بحران سوریه و مواضع و اقدامات ترکیه در مقابل احزاب کردستانی اشاره کرد. موارد مذکور تغییرات بزرگی هستند و از سوی دیگر وضعیت عراق شاهد آشفتگی و مداخله های خارجی است و به همین دلیل ما نیازمند تحلیل دقیقی از جایگاه خود در معادلات کردستانی، عراقی و منطقه ای هستیم و باید تهدیدات را نیز به خوبی شناسایی و تحلیل نماییم. این مهم خارج از توانایی های یک حزب و نیازمند یک پروژه ملی است. گفتگوی همه احزاب کردستانی بر سر این مسئله ضروری می باشد.

پیره در ادامه افزود: اتحادیه میهنی و حزب دمکرات دو حزب اصلی اقلیم کردستان هستند و لازم است برای مقطع کنونی که شرح آن رفت، پروژه ای ملی را تدوین نمایند و دیگر احزاب را برای نحوه سیاستگذاری و تعامل با تحولات و معادلات در اقلیم کردستان، عراق و منطقه دعوت به مذاکره و برگزاری نشست های مشترک نمایند.

سخنگوی اتحادیه میهنی در واکنش به رد نتایج انتخابات پارلمانی عراق از سوی احزاب مخالف در اقلیم کردستان و همچنین رد هر پیشنهاد و پروژه ای از سوی دو حزب حاکم از سوی آن ها، گفت: این احزاب هنوز هم از هیجان و تب انتخابات نجات نیافته اند. انتظارات آن ها از انتخابات تحقق نیافت. این احزاب بنا به ویژگی های اپوزیسیونی خود و به دور از هر چارچوب و اصولی، توقعات خود و هوادارانشان را چنان بالا بردند که هم اکنون دچار تناقض بزرگی شده‌ اند. این احزاب پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات درخواست انجام دادن تحقیق و بررسی های لازم را مطرح کردند و ما نیز آن را پذیرفتیم.

پیره‌ در ادامه‌ گفت: ما هیچ اختیار و دخل و تصرفی در تصمیم گیری ها و امور اجرایی انتخابات و بازشماری آرا نداشتیم و دادگاه و مراجع تصمیم گیرنده و مجری انتخابات به عنوان نهادهای مستقل و بی طرف قانونی بر اساس شکایات احزاب معترض تصمیمات لازم را اتخاذ کردند و تحقیقات انجام شد و بازشماری آراء نیز صورت گرفت و طی روزهای آینده به پایان می رسد و نتایج اعلام می شود، اما باید تصریح کنم که اگر نتایج شکایات و بازشماری آراء  آن چنان که این احزاب تصور آن را دارند، نبود و همه تحقیقات و نتایج بازشماری آراء را غیرعملی و غیر اصولی و نتیجه تقلب دوباره بدانند، این رویکرد و عملکرد اشتباه و غیر قابل قبول است و باید همگان نتایج بازشماری آراء را بپذیرند و به این موضوع پایان دهند.

سخنگوی اتحادیه میهنی در ادامه ضمن اشاره به این که هنوز گفتگویی با احزاب معترض برای پایان دادن به اختلافات انجام نداده اند، از برنامه این حزب و حزب دمکرات برای گفتگو با احزاب مخالف در راستای حل مشکلات و حصول اهداف مشترک کردستانی خبر داد.

سعدی پیره در ارتباط با مذاکرات اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در اربیل و بغداد با ائتلاف های عراقی در راستای تشکیل دولت جدید ضمن اشاره به تداوم این مذاکرات، بدون نام بردن از حزب خاصی، از انعطاف طرف های عراقی در مقابل مطالبات قانونی کردها از جمله ماده 140 و مطالبات مالی و نیروی پیشمرگ خبر داد و  گفت: اقدام اصلی در ارتباط با مطالبات قانونی کردها باید زمانی صورت گیرد که ما به توافقی همه جانبه و نهایی برسیم و راه رسیدن به چنین توافقی، حفظ اتحاد میان احزاب سیاسی کردستان و پایبندی طرف های عراقی به قانون اساسی این کشور است.   

سخنگوی اتحادیه میهنی در بخش دیگری از گفتگو با کردپرس، گزارش ها مبنی بر توافق با حزب دمکرات کردستان در خصوص تصدی مجدد منصب ریاست جمهوری عراق از سوی اتحادیه را تکذیب کرد و در عین حال بر پافشاری این حزب بر تداوم در اختیار داشتن این منصب تاکید کرد.

* مصاحبه: حسن صالحی

سرویس عراق و اقلیم کردستان

خبرگزاری کردپرس