سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر  ::  19:15

تلاش ها برای نزدیک کردن نقطه نظرات بین عبادی و مالکی / مشرق ریسان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - روزنامه «القدس العربی» لندن در شماره امروز (پنجشنبه) در گزارشی از مشرق ریسان نویسنده خود می نویسد: رهبران حزب الدعوه اسلامی عراق به رهبری نوری المالکی تلاش های خود را برای  میانجیگری بین مالکی و حیدر العبادی، نخست وزیر و رئیس دفتر سیاسی این حزب و نزدیک کردن نقطه نظرات آنان آغاز کرده اند.
 

به گزارش کردپرس، مشرق ریسان در گزارش خود می افزاید: تصمیم العبادی برای مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر  از طریق ائتلاف انتخاباتی جداگانه و بدور از ائتلاف دولت قانون  موسوم به  النصر، حزب الدعوه اسلامی را به  دو جناح تقسیم کرد و اختلافات بین این دوجناح را گسترش داد.

حزب الدعوه اسلامی از مشارکت در انتخابات با یک لیست انتخاباتی دیگر امتناع کرد و هواداران خود را برای پیوستن به هر یک از دو جناح این حزب آزاد گذاشت، لذا برخی از این هواداران از المالکی و برخی دیگر از العبادی حمایت کردند.
در همین حال سعد المطلبی، عضو ائتلاف دولت قانون و عضو کمیسیون امنیتی شورای استان بغداد در مصاحبه با روزنامه «القدس العربی» گفت: روابط بین المالکی و العبادی  به دلیل تلاش های  حزب الدعوه اسلامی درحال بازگشت به حالت عادی همانند گذشته است  .

المطلبی افزود: المالکی و العبادی دارای تاریخ مبارزاتی مشترک در حزب الدعوه هستند و هرگز از این  مبارزاتشان دست برنخواهند داشت.
وی ضمن اشاره به اینکه نوعی توافق بین المالکی و العبادی در خصوص استفاده صحیح از امکانات دولت عراق و اعتماد سازی بین طرفین وجود دارد، افزود: نابودی دولت عراق به خاطر ایجاد نظام جدید در این کشور امکان پذیر نیست و مسئله ای بسیار خطرناک است.

 مشارکت دولت انگلیس

رهبر ائتلاف دولت قانون همچنان بر تحقق دولت اکثریت سیاسی به عنوان پایه و اساس تشکیل دولت آینده عراق تلاش می کند، اما این مسئله نیازمند حمایت دیگر احزاب از این طرح المالکی است.
المالکی همچنین  تلاش می کند که دولت جدید عراق به باز سازی شهرهای ویران شده  ناشی از جنگ با دولت اسلامی (داعش) و گسترش خدمات رسانی در عراق با همکاری کشورهای دوست  این کشور است.
در بیانیه ای که اخیرا" از سوی دفتر نوری المالکی منتشر شد به دیدار المالکی با  جاناتان ویلکس، سفیر انگلیس در بغداد  و گفتگو در خصوص اوضاع سیاسی و امنیتی عراق اشاره شده است.

المالکی در این دیدار  گفت: مرحله آینده در عراق مرحله سازندگی و گسترش روند خدمات رسانی در این کشور  خواهد بود. وی از کشورهای دوست بویژه انگلستان خواست با عراق در همه زمینه ها همکاری کنند.
به رغم اینکه   المالکی خواستار رویکرد به همه شرکای سیاسی است، اما  در خصوص خطرات مرحله آینده در تاریخ عراق  هشدار داده  است.
سقوط العبادي

به نظر می رسد که نزدیکی اخیر بین المالکی و العبادی،  مقتدی صدر، رهبر جریان صدر را که بزرگترین حامیان ائتلاف سائرون است، وادار کرده که از  منع دوبار سقوط نخست وزیر فعلی  عراق  را به وی یادآوری کند.

 ضیاء الاسدی، مسئول دفتر مقتدی صدر در بیانیه ای  ضمن اشاره به اینکه  العبادی می تواند تصدی دوره دوم نخست وزیری عراق را برعهده بگیرد، نوشت: عوامل شکست یا موفقیت های سیاسی تعیین نخست وزیر، عواملی علمی و موضوعی هستند  و به معادلات ریاضی شباهت دارند.

وی افزود: صدر تاکنون دو بار از سقوط العبادی  جلوگیری کرده؛ چرا که مصلحت کشور را در بقای او می دانسته است.