سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر  ::  11:22

رئیس بنیاد مسکن کشور:

۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان کرمانشاه پرداخت شد

سرویس کرمانشاه- رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه در شهر و روستا پرداخت شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از تسنیم، علیرضا تابش امروز در نشست خبری که در بنیاد مسکن استان کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اینکه در ارزیابی‌ها 112 هزار واحد شامل 67 هزار واحد تعمیری و 43 هزار واحد احداثی در مناطق زلزله‌زده استان شناسایی شد اظهار داشت: تاکنون 82 هزار واحد شامل 53 هزار واحد تعمیری و 29 هزار واحد احداثی عقد قرارداد با بانک‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه عملیات ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده استان براساس برنامه زمان‌بندی شده پیش می‌رود عنوان کرد: از 53 هزار واحد عقد قرارداد شده 45 هزار واحد به اتمام رسیده و 8000 واحد نیز در دست اقدام است که به زودی به اتمام می‌رسد.

تابش گفت: تاکنون 30 هزار واحد آواربرداری، 28 هزار واحد پی‌کنی، 21 هزار واحد بتن‌ریزی، 15 هزار واحد واحد نصب سیستم سازه‌ای، 10 هزار واحد اجرای سقف انجام شده و امید داریم تا پایان تیرماه امسال عملیات تعمیر 5000 واحد در شهر و روستا به اتمام برسد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور درباره متراژ واحد‌های بازسازی شده در مناطق شهری و روستایی زلزله‌زده استان افزود: متراژ واحدها در روستاها 85 متر است اما در شهر بسته به مساحت زمین و سایر مشخصات ملک متفاوت است اما به طور میانگین 110 مترمربع است.

وی بیان کرد: تاکنون در سرپل‌ذهاب 6000 وام آواربرداری، 5500 واحد پی‌کنی، 3400 واحد آرماتوربندی، 3000 واحد پی‌سازی، 1200 واحد نصب سیستم سازه‌ای و 500 واحد نیز اجرای سقف انجام شده است.

تابش با اشاره به اینکه در مجموع حدود 1000 میلیارد تومان شامل 806 میلیارد تومان تسهیلات و 150 میلیارد تومان به زلزله‌زدگان پرداخت شده است گفت: از این میزان 443 میلیارد تومان برای واحد‌های احداثی و 365 میلیارد تومان نیز برای واحدهای تعمیری پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه 150 میلیارد دلار تومان خدمات از جمله تهیه نقشه، آواربرداری، سیمان رایگان و صدور پروانه به زلزله‌زدگان ارائه شده است افزود: در مجموع در مناطق شهری 71 میلیون تومان شامل 58 میلیون تومان نقدی و مابقی به صورت خدمات پرداخت شده است.

تابش درباره میزان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض در مناطق زلزله‌زده گفت: در مناطق شهری 40 میلیون تومان تسهیلات احداث، 6 میلیون تومان تسهیلات معیشتی و دو میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی افزود: در مناطق روستایی نیز 30 میلیون تومان وام بلاعوض، پنج میلیون تومان بلاعوض و 10 میلیون تومان معیشتی، دو میلیون تومان تسهیلات بلاعوض معیشتی پرداخت می‌شود که با هزینه خدمات در مجموع 55 میلیون تومان به هر واحد روستایی پرداخت می‌شود.