سرویس ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر  ::  11:07

مختصری دربارۀ کابینۀ جدید حکومت ترکیه:

کلید گاو صندوق ترکیه در دست داماد اردوغان / ذوالفقار دوغان

سرویس ترکیه – با بررسی کابینۀ جدید اردوغان می توان ادعا کرد که سیاست های ترکیه در خصوص رفتار با کردها و دیگر اقلیت ها، جنگ با PKK و سیاست خارجی این کشور در سوریه، عراق و اتحادیۀ اروپا تغییر نخواهد کرد. علاوه بر این، کنترل خزانه، بانک مرکزی، بانک های دولتی و پروژه های سودآور حوزۀ انرژی در دست اردوغان و داماد وی خواهد بود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از به دست گرفتن قدرت جدید و گستردۀ ریاست جمهوری اجرایی، داماد خود را در وزارت خانۀ جدید و تلفیقی خزانه داری و دارایی به سمت کنترل کیف پول ملت منصوب کرد، سه وزیر را در وزارت خانه های کلیدی کشور، امور خارجه و دادگستری ابقا کرد و ژنرال عالی رتبۀ ترکیه را به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد.

سلیمان سویلو وزیر کشور، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه و عبدالحمید گل وزیر دادگستری در سمت های خود ابقا شدند اما برات البایراک داماد اردوغان از وزارت انرژی به ادارۀ وزارت خانۀ جدید و تلفیقی خزانه داری و دارایی دست یافت. این چهار تن تنها وزرایی هستند که در پارلمان عضویت دارند.

یکی از خوانش هایی که از این کابینه می توان کرد این است که اردوغان می خواهد به سیاست های قاطعانه، سلطه طلبانه و انحصار گرایانۀ خود نسبت به تهدیدهای امنیتی داخلی ادامه دهد، سیاست خارجی مقتدرانۀ خود را دنبال کند و می خواهد وزارت دادگستری را از نزدیک تحت کنترل سیاسی در آورد.

در آستانۀ انتخابات سویلو اجازه نداد رهبران احزاب اپوزیسیون در صف نخست عزاداران مراسم تشییع و تدفین نیروهای نظامی جای داشته باشند و به خاطر کشته شدن یکی از اعضای حزب حاکم به دست شبه نظامیان کرد رئیس مشترک حزب طرفدار کرد ها را تهدید کرد. ابقای سویلو در وزارت کشور به معنی تأیید آشکار اردوغان و نشانۀ تداوم همان سیاست ها توسط حکومت جدید ترکیه است.

تعیین مجدد گل برای وزارت دادگستری نیز نشانۀ سیاسی سازی هر چه بیشتر نظام قضایی است.

در همین حال، ژنرال هولوسی آکار فرماندۀ ستاد کل نیروهای مسلح در پی انحلال شورای عالی نظامی و شورای امنیت ملی، به عنوان وزیر دفاع منصوب شده است.

علی رغم گزارش های منتشر شده مبنی بر این که چاوش اوغلو جای خود را به ابراهیم کالین مشاور و سخنگوی اردوغان خواهد داد، اما وی در سمت خود ابقا شد. ابقای چاوش اوغلو نیز به این معنا است که سیاست های ترکیه در سوریه، عراق و منطقۀ خلیج فارس تغییر چندانی نخواهند کرد.

وزارت امور اتحادیۀ اروپا منحل شد و در وزارت امور خارجه ادغام گردید؛ نشانه ای مبنی بر این که اردوغان امید چندانی به مذاکرات راکد ماندۀ عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا ندارد. این می تواند بدین معنی باشد که روابط ترکیه – اتحادیۀ اروپا همین گونه متوقف می ماند، جز در مورد مذاکرات مربوط به پناه جویان و ویزا و شاید مذاکرۀ مجدد دربارۀ اتحادیۀ امور گمرکی.

به نظر می رسد اتحادیۀ اروپا نیز همین نظر را دارد. ظاهراً نظر مقامات اتحادیۀ اروپا تعلیق مذاکرات عضویت و توقف مذاکرات توافق اتحادیۀ امور گمرکی و برنامۀ آزاد سازی ویزا برای شهروندان ترکیه است.

انتصاب البایراک به وزارت جدید خزانه داری و دارایی به این معنا است که داماد اردوغان اینک کنترل همۀ پول کشور را در دست دارد – خزانه، بانک مرکزی و بانک های دولتی. این انتصاب نشانۀ دیگری است از تمایل اردوغان به نادیده گرفتن نگرانی های بازارهای جهانی دربارۀ عقاید غیر معمول وی در خصوص تورم و نرخ بهره.

از جمله وزرایی که خارج از پارلمان تعیین شده اند، روشار پکجان از شورای تجاری ترکه – سوریه برای وزارت بازرگانی تعیین شده است.  پکجان به عنوان بانوی تاجر فعالی شناخته شده است که مشکلات صادر کنندگان، صنعت گران و تجار را درک می کند.

مهمت ارسوی وزیر جدید فرهنگ و گردشگری نیز یک تاجر است و یک شرکت گردشگری دارد، وزیر جدید بهداشت مالک و بنیان گذار یک زنجیره بیمارستان خصوصی است و وزیر جدید آموزش و پرورش نیز مالک یک زنجیره مدرسۀ خصوصی است.

فؤاد اوکتای بوروکرات کار آزموده که مدتی طولانی است با اردوغان کار می کند، به عنوان معاون اول رئیس جمهور برگزیده شده است. اردوغان گفته است در صورت لزوم معاونان بیتشری تعیین خواهد کرد.

فاتح دونمز معاون سابق وزارت انرژی و منابع طبیعی کرسی نقش سابق البایراک در این وزارت خانه را به دست آورده است. به این ترتیب، بی راه نیست اگر بگوییم همۀ پروژه های انرژی خورشیدی، زمین گرمایشی، برقابی و برق حرارتی، به ویژه نیروگاه اتمی، همچنان در کنترل البایراک و اردوغان خواهند بود.

دو بوروکرات ارشد دیگر نیز تصدی وزارت ترابری و وزارت محیط زیست و برنامه ریزی شهری را، که برای مدل اقتصادی اردوغان حیاتی به شمار می روند، به عهده گرفته اند.

زهرا زمرد وزیر جدید خدمات اجتماعی و خانواده، دومین زن عضو کابینۀ اردوغان است و گفته می شود که روابط نزدیکی با همسر و دختران اردوغان دارد.

 

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی احوال

ترجمه: خبرگزاری کردپرس

 

بیشتر بخوانید:

قانون تفویض اختیار 1933 و فرمان شماره 477 ترکیه / یاووز بایدار*

تحلیلی از علل افزایش آرای حزب ملی گرای ترکیه در مناطق کردنشین / سعدت ارگین

حزب کردی ترکیه در مقابل ائتلاف جنگ اردوغان / جان هانت

تاج گذاری سلطان در سایۀ تلاش برای نسل کشی کردها / مارسل کارتیر

در ترکیه چه کسی تروریست نیست؟ / بیستون عباسی

آیا اردوغان می تواند ترکیه را اداره کند؟ / چنگیز آکتار*

سیاست در ترکیه کار خطرناکی است / الیف شافاک*

برندگان وبازندگان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه / بیستون عباسی

تحلیلی زود هنگام از انتخابات زود هنگام ترکیه / مراد یتکین