انتشار:  پنج‌شنبه 21 تیر 1397  ::  08:32   

وزارت امور پناهندگان و مهاجرت عراق خبر داد:

آغاز موج جدید ورود آوارگان جنوب عراق به اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول وزارت امور پناهندگان و مهاجرت عراق در سلیمانیه اعلام کرد که به دلیل ناامنی و نبود خدمات رسانی، موج جدیدی از ورود آوارگان استان های جنوب عراق به سلیمانیه آغاز شده است.

به گزارش کردپرس، چیا حسین در گفتگو با سایت خبری خندان، اعلام کرد در هفته های اخیر موج جدیدی از ورود آوارگان از استان های جنوبی عراق به اقلیم کردستان آغاز شده و دلیل این امر نیز به نبود امنیت کافی و خدمات رسانی های لازم در این مناطق بازمی گردد.

مسئول وزارت امور پناهندگان و مهاجرت عراق در سلیمانیه، افزود که در چند روز گذشته 10 خانواده ساکن منطقه داقوق از توابع کرکوک، وارد سلیمانیه شده اند و اداره وزارت امور پناهندگان و مهاجرت عراق در سلیمانیه اقدامات لازم برای رسیدگی به آوارگان جنوب و مرکز عراق و اسکان آنان را انجام می دهد.

همچنین گفت که طی روزهای گذشته  45 خانواده آواره از کرکوک و خورماتو توسط این نهاد در استان سلیمانیه و در کمپ های ویژه آوارگان اسکان داده شده اند.

این در حالی است که از سال 2014 و هم‌زمان با آغاز جنگ داعش بیش از 1 میلیون و 800 هزار آواره از مناطق مختلف عراق و نیز مناطق کردنشین سوریه وارد اقلیم کردستان شده و توسط دولت اقلیم اسکان داده شدند و با اعلام پایان داعش در عراق بخشی از آنان به محل سکونت خود بازگشتند.

دولت اقلیم کردستان بار مضاعف رسیدگی به آوارگان را یکی از عوامل تشدید بحران اقتصادی در اقلیم عنوان کرده است.