سرویس ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 20 تیر  ::  22:50

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 20/4/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 20 تیر 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • مرال دانیش بشتاش نامزد HDP برای ریاست پارلمان ترکیه شد

آیهان بیلگن، سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها امروز در مصاحبه مطبوعاتی خود رسما نامزد حزب برای تصدی مقام ریاست پارلمان ترکیه را اعلام و بر این اساس مرال دانیش بشتاش، نماینده سرت در پارلمان را به عنوان نامزد رسمی این حزب در انتخابات ریاست پارلمان ترکیه معرفی کرده است.

  • وزیر دفاع ملی ترکیه: رویکرد تنش صفر با همسایگان را در اولویت قرار خواهیم داد

حلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه که در مراسم آغاز وزارت خود در وزارتخانه دفاع ملی در اظهاراتی عنوان کرده است: رویکرد ما در سیستم جدید ترکیه تنش صفر با همسایگان بود و این رویکرد را در اولویت خود قرار خواهیم داد.

  • نامزد حزب جمهوری خواه خلق برای ریاست پارلمان ترکیه تعیین شد

بر اساس اطلاعات به دست آمده از حزب جمهوری خواه خلق ، این حزب اردوغان توپراک، مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو و نماینده استانبول در پارلمان را به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه خلق برای مقام ریاست پارلمان ترکیه انتخاب کرده است.

  • در سیستم جدید ترکیه اردوغان کنترل کامل ارتش را به دست می گیرد

در سیستم جدید ترکیه که از آن به عنوان سیستم ریاست جمهوری یاد می شود رئیس جمهور ترکیه اختیار کامل ارتش این کشور را به دست می گیرد. به نوعی که با نگاه به قوانین تصویب شده ای که در این خصوص آن هم در چارچوب وضعیت اضطراری و بدون مراجعه به پارلمان تصویب شده است خواهیم دید در حالی که اردوغان اختیار مستقیم اخراج افسران سرهنگ و رتبه های پایین تر را به طور کامل بر عهده دارد در خصوص ترفیع به درجه ژنرال تمام اختیاراتی که پیش از این شورای عالی نظامی ترکیه (YAŞ) بر عهده داشت را به تنهایی بر عهده دارد.

  • حکم زندان برای 4 دانشجوی ترکیه به اتهام توهین به رئیس جمهور کشور

4 دانشجوی دانشگاه تکنیک خاورمیانه ترکیه که به اتهام توهین به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دستگیر شده بودند بعد از انتقال به دادگاه با حکم قاضی پرونده به حبس محکوم شدند.

  • وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه مالک قمارخانه 200 میلیون دلاری حوزه دریای مدیترانه است

مهمت عرسوی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در کنار این که مالک یکی از بزرگترین شرکت های گردشگری ترکیه به نام ETS tur می باشد صاحب هتل های زنجیره ای Maxx Royal در ترکیه نیز بوده و این وزیر سرمایه دار ترکیه بزرگترین و مجلل ترین کازینو و قمار خانه حوزه دریای مدیترانه را نیز در مالکیت خود دارد.

  • مشاور ارشد قلیچدار اوغلو استعفا کرد؛ سیاست رهبر حزب جمهوری خواه خلق افراد زیادی را ناامید کرده است

علی عارف اوز زیبک، مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو در اظهاراتی با اعلام استعفای خود از مقام مشاوری ارشد رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه عنوان کرد سیاست های رهبر کنونی حزب، من و بدون شک بسیاری از شهروندان را که به خانواده حزب جمهوری خواه خلق پیوسته اند را نا امید کرده است. سیاست برای حل و فصل مسائل اهمیت دارد و سیاستمداری که نتواند طرحی و پروژه ای برای حل معضلات و مسائل موجود را ارائه دهد اخلاق سیاسی مجاب می کند که کنار برود.

  • اردوغان: انتصاب خلوصی آکار به سمت وزیر دفاع باعث ایجاد روابط مستحکم با ارتش خواهد شد

اردوغان در مصاحبه ای مطبوعاتی پیش از سفر به بروکسل گفت: انتصاب خلوصی آکار به سمت وزیردفاع ترکیه باعث ایجاد روابط مستحکم میان وزارت دفاع با ارتش خواهد شد.

  • رئیس حزب هدی پار: سیستم ریاست جمهوری باید مشکلات سیستم پارلمانی را پشت سر بگذارد

مهمت یاووز، رئیس حزب اسلام گرای کردی هدی پار در اظهاراتی با اشاره به سیستم جدید در ترکیه عنوان کرده است: سیستم ریاست جمهوری باید مشکلاتی که سیستم پارلمانی به وجود آورده بود را پشت سر بگذارد

 

کد خبرنگار: 30102