سرویس جهان
انتشار:  دوشنبه 18 تیر  ::  23:20

مقام سابق وزارت دفاع آمریکا در مصاحبه با کردپرس:

تاسیس بزرگترین کنسولگری آمریکا در اربیل ربطی به توسعه طلبی کُردها ندارد

سرویس جهان- مقام سابق وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری کردپرس گفت که هدف آمریکا از تاسیس بزرگترین کنسولگری این کشور در اربیل، استفاده از آن به عنوان یک کانون منطقه ای در راستای فعالیت های سیاسی و نظامی این کشور است.
 

به گزارش کردپرس، وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش در بیانیه ای اعلام کرد که کلنگ احداث بزرگترین کنسولگری خارجی این کشور در جهان را در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق بر زمین زده است. قرار است عملیات ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در سال 2020 به پایان برسد.

اقدام اخیر آمریکا با توجه به حمایت های این کشور از نیروهای پیشمرگ و فعالیت گسترده شرکت های بزرگ آمریکایی در اقلیم کردستان عراق این شائبه را ایجاد کرده است که آمریکا قصد دارد با ایجاد بزرگترین کنسولگری خارجی خود در اقلیم کردستان اهمیت بیشتری به این منطقه نسبت به بغداد داده و ممکن است این اقدام در خدمت برخی امیال کردها از جمله استقلال طلبی آنها قرار بگیرد.

اما مایکل روبین، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا و پژوهشگر موسسه امریکن اینترپرایز در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس گفت: خوانش خاصی از این اقدام آمریکا برای احداث بزرگترین کنسولگری خود در اربیل ندارم.

وی افزود: برای مثال آمریکا قبلا بزرگترین سفارت خارجی خود را در مصر ساخت به این دلیل که آمریکا به مکانی برای استقرار تیم های مختلف از نهادهای امینتی و سیاسی مانند سازمان اطلاعات مرکزی این کشور یا سیا، پلیس فدرال آمریکا و سازمان هوانوردی این کشور که امکان آن در دیگر کشورها وجود نداشت نیاز پیدا کرد.

مایکل روبین درباره هدف آمریکا از ایجاد بزرگترین کنسولگری خارجی این کشور در اقلیم کردستان به کردپرس گفت: هدف از ایجاد بزرگترین کنسولگری این کشوردر اربیل، تبدیل آن به کانون فعالیت منطقه ای و نشان دادن تعهد خود در حوزه امنیت در عراق و سوریه است نه برای تایید جاه طلبی های احزاب حکمران اقلیم کردستان از جمله حزب دموکرات کردستان عراق.

کد خبرنگار: 40101