سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد  ::  11:41

کُردپرس گزارش می دهد؛

سکه گران و تورم ویران کننده

سرویس ایران-اگر دولت به تورم بیشتر از رکود توجه کند،دیگر اثری از اقتصاد نمی ماند.

به گزارش کُردپرس،دلایل مختلفی بازار سکه و ارز را دچار نوسان می کند، سرگردانی نقدینگی بالا در جامعه، نبود برنامه برای جذب  نقدینگی، تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی، کساد بودن رونق کار و سود سرشار دلالان همگی عواملی است که بر قیمت سکه اثر می گذارد.
نقش دولت در کنترل بازار
انتظار می رفت که دولت برنامه ای در جهت مدیریت و کنترل بازار داشته باشد،اما بیشتر سرگرم موضوع کنترل تورم بود. تمام تلاش دولت روی کنترل نرخ تورم بود، در صورتی که گفته می شود اقتصاد باید از رکود خارج شود، چرا که وقتی از رکود خارج شود، نقدینگی مسیر خود را درست پیدا می کند. اگر  در اقتصاد رکود  وجود داشته باشد و دولت تورم را  به صورت دستوری ثابت نگه دارد، یک جهش فنر مانند در اقتصاد، کنترل تورم را از دست خارج می کند و پول سرگردان پشت آن مانند سیلاب در جامعه می ریزد  و هیچکس نمی تواند آن را کنترل کند، چون نظام عرضه و تقاضا بهم می خورد.
رکود بهتر است یا تورم؟
در این رابطه جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون بودجه مجلس در مصاحبه ای با خانه ملت ، تاکید می کند:تنها راه دولت این است که  به رونق اقتصادی توجه کند، اصرار  بر کنترل تورم خوب است؛ اما خروج از رکود لازم و ملزوم کنترل تورم است این دو اتوبان دو طرفه هستند هم باید از رکود خارج شد و هم تورم را مدیریت کرد.این نماینده مجلس گفت: اگر سوال کنید تورم مهمتر است یا رکود، می گویم تورم مانند سردرد و رکود مانند رگی است که بریده شده، آیا به جای قطع کردن خونریزی رگ سردرد را مداوا می کنید؟
در سوی دیگر برخی معتقدند اگر به رکود توجه شود نقدینگی وارد بازار دلالی نمی شود.تلاطم های فضای سیاسی و آنچه که از بیرون به عنوان آهنگ جنگ سر می دهند و نگرانی از آینده باعث می شود با توجه به افت کاهش پول ملی، مردم ریال را به چیزی که قابلیت ارزش افزوده بالاتر دارد، تبدیل کنند.