سرویس جهان
انتشار:  سه‌شنبه 30 مهر 1398  ::  14:46   

تمرکز ترامپ بر نفت سوریه بعد از رها کردن کُردها

سرویس جهان- رییس جمهور آمریکا و وزرای دفاع و خارجه این کشور بعد از اظهارات مکرر دونالد ترامپ مبنی بر اهمیت حفظ نفت سوریه، از لزوم حفظ تعدادی از نیروهای نظامی این کشور در سوریه برای محافظت از چاه های نفت سوریه سخن می گویند.

 

به گزارش کردپرس، سیل انتقادها از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به دلیل عدم حمایت از کردها در برابر حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها شدت یافته است. دونالد ترامپ ضمن این که همچنان بر درست بودن تصمیم خود برای رها کردن کردها اصرار دارد، در اظهارات متعدد اخیرش بر لزوم حفظ نفت سوریه تاکید کرده است. البته برخی از منتقدان قبلی وی، این امر را نشانه ای از تغییر موضع در مورد سوریه می دانند و بر این باورند که نفت سوریه که در حال حاضر در اختیار کردهاست می تواند منافع کردها، هزینه مبارزه با داعش و نیز منافع آمریکا را تامین کند. اما این تغییر سیاست ترامپ و تمرکز بر نفت انتقادهای زیادی را در میان محافل رسانه ای، کارشناسان و مقامات سابق آمریکا بر انگیخته است.

از جمله مخالفان تسلط آمریکا بر میدان های نفتی سوریه برت مک گورک، نماینده سابق رییس جمهور آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش و رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا و مدیر پیشین شرکت نفتی اکسون موبیل هستند.

روزنامه وال استریت ژورنال امروز گزارش داد ترامپ تصمیم گرفته است تعدادی از سربازان این کشور را برای محافظت از چاه های نفتی سوریه که در اختیار نیروهای کرد است، از سوریه خارج نکند. این روزنامه همچنین گزارش داد رییس جمهور آمریکا در نظر دارد برای توسعه میدان های نفتی تحت کنترل کردهای سوریه، یکی از شرکت های متخصص در این حوزه را روانه سوریه کند.

سناتور لیندسی گراهام، سیاستمدار جمهوریخواه که عموما از وی به عنوان طرفدار ترامپ یاد می شود، از این سیاست ترامپ حمایت کرده و گفته است به این ترتیب می توان از دست یافتن دولت سوریه و متحدان او بر این چاهها جلوگیری کرد و همچنین می توان درآمد این چاهها را برای کردها حفظ کرد و هزینه مبارزه با تروریسم نیز از این طریق قابل تامین است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز از تصمیم ترامپ برای حفظ تعدادی از نیروها در سوریه و در نزدیکی چاه های نفت سوریه خبر داده است. او نیز گفته است از این مسئله می توان برای مبارزه با داعش استفاده کرد و کردها نیز می توانند از آن منتفع شوند.

اما ایده جدید ترامپ برای حفظ نیرو در سوریه و تمرکز بر چاه های نفت سوریه- در حالی که احتمال حملات گسترده تر ترکیه به کردهای سوریه وجود دارد- با مخالفت های فراوانی روبه رو شده و حتی تاکید شده که نفت سوریه متعلق به دولت سوریه است و اقدام احتمالی آمریکا، اقدامی غیرقانونی نیست و توجیهی برای آن وجود ندارد.

نشریه فارن پالسی در این مورد نوشت: تصمیم جدید ترامپ سرگردانی بیشتر ترامپ و دولت وی را در مورد سوریه بیشتر نشان داد و ثابت کرد سیاست منسجمی در مورد سوریه وجود ندارد.

ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات نیز که امروز با الهام احمد، مقام ارشد کرد سوریه در واشنگتن دیدار کرده، سخن گفتن ترامپ از نفت سوریه  را در زمانی که کردها با کشتار روبه رو هستند مایه شرمساری دانسته و آن را « منحرف کردن بی رحمانه افکار از فاجعه انسانی» در شمال سوریه توصیف کرد.

برت مک گورک، نماینده سابق رییس جمهور آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش نیز که در اعتراض به تصمیم سال گذشته ترامپ برای خروج نیروهای از سوریه استعفا کرد، از تمرکز آمریکا بر بهره برداری از نفت چاه های سوریه انتقاد کرد.

وی به نشریه آکسیوس گفت: من این مسئله را با رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا و مدیر پیشین شرکت اکسون موبیل در میان گذاشتم. او این مسئله را اقدامی غیرقانونی دانست و گفت: نفت سوریه متعلق به دولت است و اعزام یک شرکت آمریکایی به سوریه برای بهره برداری از نفت مناطق تحت کنترل کردهای این کشور غیرقانونی است.

ای بی سی نیوز استرالیا هم از تقبیح اقدام ترامپ برای تسلط بر چاه های نفت سوریه از سوی شهروندان کرد سوریه، همزمان با رها شدن آنها در برابر حمله ترکیه گزارش داده و نوشته است شهروندان کرد در مصاحبه با این شبکه خشم خود را از این اقدام نشان داده و از ترامپ خواسته اند به جای تمرکز بر نفت سوریه، ترکیه را از ادامه حملات باز دارد و از وقوع یک فاجعه انسانی در شمال سوریه که هم اینک هم در حال روی دادن است جلوگیری کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#دونالد ترامپ
#نفت