سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 30 مهر 1398  ::  13:47   

نبرد زندگی با جغرافیای زیبا و خشن اورامان

سرویس کردستان- کوه های سر به فلک کشیده، درختان زیبا و باغاتی که با خون دل مردمانی قهرمان، سخت کوش و مهربان آباد شده اند،  بهشتی خلق کرده اند در نقطه ای از ایران زمین به نام اورامان. از کردستان حرف می زنیم و شهرستان سروآباد، جایی که هر کس پا به آنجا بگذارد عاشقش می شود.

کُردپرس- از سنندج به سمت مریوان که راه بیفتید در میانه راه به شهری می رسید به نام «سروآباد» مرکز شهرستانی به همین نام که در کنار شهر «اورامان تخت» تنها شهرهای این منطقه به حساب می آیند. سروآباد با جمعیتی حدود 45 هزار نفری، دارای تنها دو شهر است و روستاهایی فراوان. مرزدارانی غیور و با اراده که با کمک همه دستگاه های خدمات رسان در حال نبردی هستند. نبردی میان زندگی و جغرافیایی سخت و خشن و در عین حال بسیار زیبا. 84 درصد جمعیت شهرستان سروآباد روستا نشین هستند. روستاییانی که اگر نبودند هیچ یک از ما نمی توانستیم زیبایی های بهشت گونه اورامانات را ببینیم.

از سروآباد به سمت مریوان که راه بیفتید و در میانه مسیر، راهتان را به سمت چپ، کج کنید به دنیایی از زیبایی پا گذارده اید که محال است تا مدت ها یادتان برود. روستا از پس روستا رد می شوید و متر به مترش مناظری می بینید که با هیچ کجای ایران و حتی دنیا قابل مقایسه نیست. مسیر را که ادامه دهید،  با طی مسافتی نسبتا طولانی از دل چندین و چند روستا می گذارید و به شهری دیگر می رسید به نام اورامان تخت. آنجا می توانید بمانید شب را صبح کنید و دوباره مسیرتان را از میانه دروازه های بهشت ادامه دهید به سمت بلبر. از روی رودخانه سیروان می گذرید به ژیوار می رسید. ژیوار جایی که بوی باغات انار مست تان می کند و آرزو خواهید کرد مدت های طولانی در آرامش این مکان اعجاب انگیز به عظمت کوه های بلند قامتی که احاطه اش کرده است بنگرید و شاهد هماوردی عاشقانه مردمانی باشید که از دل سنگ، نان در می آروند. صخره نوردان هم شاید تردید کنند به دل این سنگلاخ های هزار تو بزنند اما مردمان اورمان با صخره ها عشق بازی می کنند و در دل سنگ این کوه های پایدار، باغ هایی کاشته اند که زندگی می بخشند.

خدماتی که باید گسترش یابد

در سال های اخیر توجه به خدمات رسانی به این منطقه افزایش یافته و سروآباد از سوی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران به عنوان یکی از مناطق برای اجرای طرح های توسعه در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر بنیاد علوی هم سروآباد را به عنوان یکی از حدود 20 شهرستان پایلوت برای محرومیت زدایی برگزیده است و تا به حال تعداد زیادی پروژه کوچک و بزرگ در این منطقه اجرا شده است. در بازدید  خبرنگاران از منطقه سروآباد و اورمان و روستاهای اطراف می شد، به وضوح جنب و جوش را را دید و اثراتی از اجرای این طرح ها را مشاهده کرد. از جمله جاده هایی که با مشقات فراوان به عنوان جاده بین مزارع کشیده است. دسترسی به مزارع و باغات برای مردم این منطقه از اهمیت ویژه برخوردار است و انتخاب این پروژه ها توانسته است رضایت مثال زنی را میان مردم ایجاد کند. پروژه هایی هم در حوزه آب و فاضلاب با کمک دولت و قرارگاه پیشرفت و آبادانی و بیاد علوی و... اجرا شده است که توانسته است به پایداری در این منطقه کمک کند. در حوزه پوشش مخابراتی هم وضعیت تقریبا مطلوب است و در حوزه گاز رسانی هم خدمات مهمی انجام شده است و 100 درصد روستاهای این منطقه هم از برق برخوردار هستند. اینها خدمات مناسب و مهمی است که انجام شده است و اثراتش را هم در مهاجرت معکوس هزار و 200 نفر به این مناطق می توان به وضوح دید اما این منطقه بکر و زیبا همچنان به شدت نیازمند محرومیت زدایی است. اورامان و سروآباد یکی از ظرفیت های مهم توسعه گردشگری در کردستان است و می تواند نقشی بسیار مهم در توسعه استان بازی کند. این منطقه از نظر مرزی هم دارای اهمیتی مثال زدنی است و باید از این ظرفیت در سروآباد بیش از اینها استفاده شود. حضور بنیاد علوی در منطقه سروآباد خود یک فرصت است که در صورت ایجاد شدن نوعی هم افزایی میان این بنیاد با دستگاه های دولتی می توان شاهد اجرای پروژه ها و طرح هایی بود که چهره محرومیت را از صورت زیبای این منطقه بزداید.