سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 30 مهر 1398  ::  12:37   

رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به روسیه:

YPG در آینده سوریه جایی ندارد

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از حرکت به سمت روسیه برای دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در فرودگاه عسن بوغای شهر آنکارا در مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرده و در اظهاراتی با اشاره به عملیات چشمه صلح عنوان کرد: در آینده سوریه YPG جایی ندارد.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از حرکت به سمت روسیه برای دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در فرودگاه عسن بوغای شهر آنکارا در مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرده و در اظهاراتی با اشاره به عملیات چشمه صلح عنوان کرد: «این عملیات ها دو هدف را دنبال می کند. اول پاکسازی یک محدوده 444 کیلومتری در عمق 32 کیلومتری از مرزهای عراق تا جرابلس از تروریست ها و ایجاد منطقه امن در این محدوده. تا این لحظه 2 هزار و 200 کیلومترمربع از این محدوده پاکسازی شده و 160 محل مسکونی به کنترل درآمده است. امروز آخرین روز از توافق با آمریکا برای خروج کامل تروریست ها از منطقه است. از ساعت 22:00 {به وقت محلی ترکیه} این مهلت به پایان می رسد. در سفر به روسیه با رئیس جمهور این کشور در خصوص اقدامات دولت مرکزی در راستای پاکسازی نیروهای YPG/PYD/PKK از مناطقی که نیروهای ارتش سوریه در آنجا مستقر شده اند گفتگو خواهیم کرد».

به نوشته تلویزیون NTV، اردوغان در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «اگر آمریکا به قول هایی که داده است عمل نکند عملیات هایمان از همانجایی که متوقف شده است این بار با یک اراده بسیار بزرگتر ادامه پیدا خواهد کرد. ما برای بازگشت دو میلیون پناهنده سوری به این منطقه امن تلاش می کنیم. ترکیه و روسیه در خصوص همه ابعاد مبارزه با ترور همفکر هستند».

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در خصوص تمدید مدت زمان آتش بس نیز گفت: «چنین پیشنهادی از سوی ریاست جمهوری فرانسه به من اعلام نشده است. ماکرون در خصوص این گونه مسائل با تروریست ها گفتگو می کند. در این روند مخاطب ما هیچ زمانی فرانسه نبوده و ما با آمریکا دیدار می کنیم. این که سلاح هایشان کجا انبار شده است را نیز شناسایی کردیم. این سلاح ها از سوی آمریکا به اینجا فرستاده شده است. ما به عنوان ترکیه اجازه تاسیس یک دولت را در این منطقه نخواهیم داد. این اقدامی است که همسو با شرط عدم تجزیه سوریه صورت می گیرد. در آینده سوریه جایی برای YPG وجود ندارد. امیدواریم با همکاری روسیه منطقه مان را از بلای ترور رها خواهیم کرد».

اردوغان در خصوص روند آتش بس موقت و خروج نیروهای YPG از منطقه اعلام کرد: «عقب نشینی ها ادامه دارد. تا این لحظه 700 – 800 خروج ثبت شده است. این که 1200 – 1300 نیروی باقی مانده نیز به سرعت در حال خروج هستند اطلاعاتی به دست ما رسیده است. نشانه هایشان را دنبال می کنیم. همه آنان خارج خواهند شد.»

رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود در واکنش به برخی انتقادات صورت گرفته از داخل ایران به عملیات چشمه صلح نیز گفت: «برخی اظهارات صورت گرفته از سوی ایران مرا جداً ناراحت کرده است. در ایران برخی صداها به گوش می رسد. نه از جانب حسن روحانی رئیس جمهور ایران. این صداها باید از سوی ایران به خصوص رئیس جمهور این کشور ساکت شود. این موضوع من و تمام مقامات ترکیه را آزرده خاطر کرده است. ما سه کشور متفق در سوچی هستیم. چگونه می توانیم به همدیگر خیانت کنیم؟ این اقدامات اشتباه است و رفتاری را که در این روند اتخاذ شده است به شکل جدی محکوم می کنم.»

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#روسیه