سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 30 مهر 1398  ::  12:11   

مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان: 

توقف فعالیت های روس‌نفت در اقلیم کردستان موقت است / آماده‌ توافق با بغداد هستیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان اعلام کرد توقف فعالیت های شرکت روس‌نفت در یکی از میادین نفتی اقلیم کردستان به‌ دلیل شرایطی جنگی در شمال سوریه‌، موقت است و در آینده‌ فعالیت های خود را از سر می گیرد.

به‌ گزارش کردپرس، صفین دزه ‌یی در کنفرانسی خبری در اربیل در پاسخ به‌ خبرنگاران در خصوص توقف فعالی های شرکت نفتی روس‌نِفت در یکی از میادین نفتی اقلیم کردستان، اعلام کرد: توقف فعالیت های شرکت روس‌نِفت در یکی از میادین نفتی اقلیم کردستان به‌ صورت موقت امری عادی است، اما این شرکت، تصمیم به‌ سرمایه‌گذاری گرفته‌ است و به‌ فعالیت در این میدان نفتی ادامه‌ می دهند.
وی درباره‌ اقدام به‌ گشایش دروازه‌ مرزی جدیدی میان ترکیه‌ و عراق، گفت: گشودن هر دروازه‌ مرزی جدیدی از سوی ترکیه‌ در نوار مرزی اقلیم کردستان نیازمند هماهنگی با اقلیم کردستان است. موضوع تاسیس دروازه‌ های مرزی و مبادلات بازرگانی همیشه‌ از سوی ترکیه‌ و ایران مطرح می شود، نباید ترکیه‌ تمامی تمرکز خود را بر دروازه‌ مرزی ابراهیم خلیل بگذارد و این که‌ چندین دروازه‌ مرزی با عراق داشته‌ باشد، امری معمولی است.‌ در چنین شرایطی باید توسعه‌ بیشتری به‌ ابراهیم خلیل داده‌ شود، زیرا اقلیم کردستان با هدف افزایش مبادلات بازرگانی، سرمایه‌گذاری بسیاری در تونل گلی زاخو انجام داده‌ است، هیچ مسئله‌ ای برای گشایش دروازه‌ مرزی جدید از نظر اقتصادی وجود ندارد، اما این که‌ از نظر عملی چگونه‌ انجام می شود خود یک مسئله‌ است. بخشی از آن در خاک سوریه‌ است و بخش دیگر آن به‌ اقلیم کردستان ارتباط پیدا می کند. به‌ همین دلیل هر اقدامی انجام شود باید با اقلیم کردستان در میان گذاشته‌ شود و گفتگو و هماهنگی های لازم صورت گیرد.
روند درمان کودک مجروح سوری
صفین دزه ‌یی درباره‌ روند درمان محمد، کودک مجروح کُرد سوری که گفته می شود با سلاح شیمیایی مصدوم و برای درمان به اقلیم کردستان منتقل شده است، گفت: باید نحوه‌ و ماهیت سوختگی محمد به‌ شیوه‌ ای تخصصی تشخیص داده‌ شود و مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان به‌ صورت مستقیم بر روند درمان این کودک نظارت می کند و روند درمانی در جریان است و اگر لازم باشد برای تکمیل درمان، به‌ خارج از اقلیم کردستان اعزام می شود.
5 هزار آواره‌ کرد سوری وارد اقلیم کردستان شده‌اند
 به‌ گفته‌ مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان، تاکنون بیش از 5 هزار کرد سوری در جریان جنگ در این کشور آواره‌ اقلیم کردستان شده‌ اند. تمامی آوارگان به‌ صورت رسمی وارد اقلیم کردستان نشده‌ اند، بلکه‌ از راه‌ های دیگر وارد شده‌ اند و دولت اقلیم کردستان آماده‌ استقبال و پناه‌ دادن به‌ آوارگان است.
تاثیر تظاهرات عراق بر گفتگوهای اربیل – بغداد 
وی به‌ گفتگوهای دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق اشاره‌ کرد: احتمالا هم اکنون دولت عراق قادر به‌ تمرکز بر همه‌ موضوعات نمی باشد، متاسفانه‌ تظاهرات اخیر در استان های مختلف عراق بر پیشرفت های به‌ دست آمده‌ در روند مذاکرات با اقلیم کردستان که‌ طرفین را به‌ توافق نزدیک کرده‌ بود، تاثیر گذاشت و روند را سست نمود، ما آماده‌ مذاکره‌ وتوافق هستیم. دولت اقلیم کردستان از دولت عادل عبدالمهدی پشتیبانی می کند.