سرویس جهان
انتشار:  سه‌شنبه 30 مهر 1398  ::  11:35   

مقام ارشد کرد سوریه:

مذاکرات سیاسی کردها با دمشق به زودی آغاز می شود

سرویس جهان- یکی از مقامات کرد سوریه که برای کسب حمایت آمریکا در برابر حمله ترکیه به کردها به واشنگتن سفر کرده است از آغاز قریب الوقوع مذاکرات سیاسی میان کردهای سوریه و دولت بشار اسد خبر داد.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه به دنبال آغاز حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل آنها در روز 9 اکتبر، در وضعیت بحرانی قرار گرفته و برای حفظ موجودیت اداره خودگردان شمال سوریه به دنبال کسب حمایت آمریکا و همچنین دولت مرکزی سوریه هستند.

کردهای سوریه با دولت مرکزی بر سر اعزام نیروی دولتی به شهرهای تحت کنترل کردها در شمال سوریه توافق کردند و اکنون یکی از بلندپایه ترین مقامات کرد در شمال سوریه از آغاز قریب الوقوع مذاکرات سیاسی با دولت مرکزی سوریه خبر می دهد.

الهام احمد، رییس مشترک شورای دموکراتیک سوریه، شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه که اوایل این هفته برای کسب حمایت آمریکا به واشنگتن رفته است، در مصاحبه با نشریه نظامی دیفنس پست گفت: بعد از توافق نظامی میان کردها و دولت مرکزی سوریه، تعدادی از نیروهای دولتی در برخی شهرها مانند کوبانی، طبقا و رقه وارد شده اند.

وی که از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه ناامید شده است افزود: به زودی مذاکرات سیاسی هم میان دولت مرکزی سوریه و اداره خودگردان کردی در شمال سوریه آغاز خواهد شد.

الهام احمد درباره موضوع مذاکرات سیاسی میان کردها و دولت بشار اسد گفت: هدف از این مذاکرات گنجاندن حقوق ساکنان شمال سوریه در قانون اساسی کشور است.

وی در اشاره به این که دولت مرکزی سوریه با هر گونه اعطای خودمختاری به کردهای سوریه مخالفت کرده است تاکید کرد مذاکرات سختی در پیش است اما نباید امید را از دست داد.

الهام با تاکید بر این که کردها بیهوده به حمایت آمریکا دل بسته بودند گفت: ما به ترکیه اعتماد نداشتیم اما به متحدان آمریکایی خود اعتماد کردیم زیرا آنها همیشه می گفتند که نمی گذارند کسی ما را تهدید کند.

این مقام کرد سوریه در مورد این که چرا کردهای سوریه مکانیسم امنیتی پیشنهادی از سوی آمریکا را پذیرفته و اقدام به تخریب سنگرها و عقب نشینی نیروها کرده اند، گفت: ما این کار را به این خاطر کردیم تا شاید در مذاکره با ترکیه باز شود و راه حل دائمی برای حل مشکل پیدا شود.

با این حال می گوید آمریکایی ها هیچ وقت به کردها نگفتند که در صورت حمله ترکیه از کردها دفاع خواهند کرد. آمریکاییها به کردها می گفتند که باید در روابط خود با کردها و دولت ترکیه توازن را حفظ کنند.

الهام احمد تاکید کرد که کردها ادامه کنترل ترکیه بر تمام نوار مرزی را نمی پذیرند و فقط به خاطر فراهم کردن فرصت نجات برای مردم گرفتار شده در شهرهای سری کانی و گری سپی نیروهای خود را از این شهر تخلیه کرده اند.

این مقام کرد سوریه توافق ترامپ با ترکیه را برای برقراری آتش بس موقت در شمال سوریه نوعی تایید پاکسازی نژادی کردها از سوی رییس جمهور آمریکا دانست.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#الهام احمد