سرویس جهان
انتشار:  دوشنبه 29 مهر 1398  ::  23:07   

تحلیلگر مسائل نظامی سوریه در مصاحبه با کردپرس:

کردها و دمشق توان مقابله با حملات ترکیه را دارند

سرویس جهان- تحلیلگر مسائل نظامی سوریه به خبرگزاری کردپرس گفت: توافق نظامی اخیر میان کردها و دولت سوریه موثر بوده و آنها با ایجاد اعتمادسازی بیشتر می توانند مانع گسترش حملات ترکیه به دیگر مناطق شمالی سوریه شوند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه از اوایل ماه جاری میلادی و در پی اعلام خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، حملات گسترده ای را برای تصرف نوار مرزی سوریه به طول نزدیک به 500 کیلومتر و عمق 30 کیلومتر که تحت کنترل نیروهای کرد است آغاز کرده است. این حملات تلفات غیرنظامی زیادی داشته و باعث آوارگی صدها هزار نفر در شمال سوریه شده است. حملات ترکیه به مدت 5 روز تا اواخر روز سه شنبه(فردا) و به دنبال توافق اخیر میان آمریکا و ترکیه بر سر خروج نیروهای کرد سوریه از شهرهای مرزی در برابر توقف موقت اقدام نظامی ترکیه، راکد مانده است. با این حال، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه تهدید کرده است که اگر نیروهای کرد سوریه از تمام نوار مرزی سوریه خارج نشوند عملیات نظامی از سر گرفته خواهد شد.

در همین حال خروج نیروهای آمریکا از سوریه شدت یافته است هرچند زمزمه هایی درباره احتمال باقی ماندن چند صد نیروی نظامی در شمال سوریه از سوی مقامات ارشد آمریکا از جمله وزیر دفاع این کشور شنیده شده است. از سوی دیگر، به دنبال توافق نظامی میان کردها و دولت مرکزی سوریه پس از ناامید شدن کردها از آمریکا، نیروهای دولت سوریه به همراه برخی نیروهای دولت روسیه وارد برخی شهرهای تحت کنترل کردها شده اند تا ترکیه از حمله به این شهرها خودداری کند.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی آخرین تحولات جنگ ترکیه با کردها، با تحلیلگر مسائل نظامی و جنگ در سوریه و مدیر نشریه الکترونیکی ویزین سیریا گفتگو کرده است.

این تحلیلگر درباره احتمال از سر گیری حملات ترکیه به کردها و گسترش آن تا مرزهای عراق به خبرگزاری کردپرس گفت: من فکر می کنم که حملات ترکیه و نیروهای شورشی وابسته به این کشور به مناطق شرق سری کانی و غرب گری سپی، جاهایی که نیروهای روسی و سوری حضور ندارند ادامه خواهد یافت. با این حال، من فکر نمی کنم که نیروهای ارتش ترکیه و وابستگان به آن ریسک گسترش حملات به قامیشلو و مرز عراق را بپذیرند. تا جایی که من می دانم نیروهای آمریکایی هنوز هم در شمال شرق حسکه حضور دارند.

تحلیلگر مسائل نظامی سوریه درباره این که چرا آمریکا و روسیه نخواستند مانع حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه شوند افزود: هم روسیه و هم آمریکا منافع زیادی در آنکارا دارند و همانطور که دیدیم هم آمریکا و هم روسیه چشمشان را در برابر تجاوزات متعدد ترکیه به حاکمیت سوریه بستند. من فکر نمی کنم که این مسئله به این زودی تغییر پیدا کند. مسکو به دنبال توسعه سیاسی و اقتصادی رابط خود با ترکیه است و آمریکا هم همیشه به ارتش ترکیه در ناتو نیاز داشته است.

این تحلیلگر مسائل نظامی در سوریه که به دلیل حساسیت اوضاع نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد که حملات ترکیه به کردهای سوریه می تواند به سمت تغییر بافت جمعیت در شمال سوریه و پاکسازی نژادی کردها سوق پیدا کند. وی تاکید کرد که ترکیه به شدت به دنبال اسکان دادن آوارگان عربی در مناطق تحت کنترل کردها است که ساکن دیگر جاهای سوریه بوده اند. همه می دانند مناطقی که در حال حاضر ترکیه به دنبال اشغال آنهاست بیشتر کردنشین هستند. این نمونه ای از تغییر اجباری بافت جمعیت است. من فکر نمی کنم که برنامه ترکیه بتواند به صورت موفقیت آمیز و صد در صد اجرا شود اما متاسفانه، نمی توان گفت که کاملا شکست  هم می خورد. جهان باید به طور جدی در کنار کردها قرار گیرد.

مدیر نشریه الکترونیکی ویزین سیریا درباره توافق اخیر میان کردها و دولت سوریه و تاثیر آن بر متوقف شدن حملات ترکیه به کردپرس گفت: مطمئنا، توافق اولیه نظامی میان کردها و دولت سوریه شروع خوبی برای همراهی آنها بود. این توافق تاکنون مانع حملات ترکیه به منبج، عین عیسا، کوبانی، تل تمر و قامیشلو شده است. توافق گسترده تر میان کردها و دمشق می تواند مانع گسترش حملات ترکیه به شمال سوریه شود. اما من فکر می کنم که کردها و دمشق به زمان بیشتری برای اعتمادسازی قبل از توافق جامع بر سر مسائل سیاسی و اداری بر سر شمال سوریه نیاز دارند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه