سرویس عراق
انتشار:  شنبه 27 مهر 1398  ::  13:29   

بازداشت یک تبعه عراق در استرالیا به اتهام دست داشتن در مرگ 353 پناهجو

سرویس عراق و اقلیم کردستان - پلیس استرالیا از بازداشت یک شهروند عراقی به اتهام دست داشتن در عملیات قاچاق انسان منجر به مرگ صدها پناهجو خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از بخش عربی خبرگزاری رویترز، پلیس فدرال استرالیا امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یک مرد عراقی 43 ساله را در فرودگاه بریزبن، مرکز ایالت ساحلی کوئینزلند در شرق این کشور بازداشت کرده است.

پلیس فدرال استرالیا در بیانیه خود ضمن اعلام این که فرد مذکور را اواخر وقت دیروز (جمعه) بازداشت کرده جایی که از سوی دولت نیوزیلند تحویل داده شده، تاکید کرد که وی به ساماندهی عملیات قاچاق شهروندان کشورهای دیگر به استرالیا متهم شده است.

بر اساس این گزارش، فرد بازداشت شده که میثم راضی نام دارد، به دست داشتن در یک عملیات قاچاق انسان در سال 2001 میلادی متهم شده که در جریان آن، قایق حامل 421 پناهجو که بیشتر آنها شهروان عراق و افغانستان بودند، در مسیر اندونزی به جزیره کریسمس استرالیا در اقیانوس هند غرق شد و در نتیجه آن نیز 353 سرنشین قایق از جمله 146 کودک جان خود را از دست دادند.

پلیس استرالیا ضمن تاکید بر این که راضی عضو یک باند قاچاق انسان بوده که بیشتر در کار قاچاق پناهجویان از عراق و افغانستان به این کشور فعالیت می کردند، خاطر نشان ساخت که پس از گذشت 18 سال از وقوع فاجعه مذکور، پلیس همچنان به تحقیق در این رابطه پایبند است.

در همین حال، دادگاهی در شهر بریزبن امروز در نخستین جلسه محاکمه این شهروند عراقی به عنوان سومین فرد متهم در پرونده غرق قایق که محاکمه می شود، تصمیم گرفت که وی را در بازداشت نگه دارد و جلسه بعدی محاکمه را نیز 31 اکتبر جاری (پنج شنبه هفته آینده) برگزار کند جایی که در صورت محکومیت، حد اکثر باید 10 سال را پشت میله های زندان بگذراند.

برچسب‌ها:
#عراق
#استرالیا
#قاچاق انسان
#مرگ پناهجویان