سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 3 خرداد  ::  13:37

زندان، موسیقی و انتخابات ریاست جمهوری در گفتگو با دمیرتاش

سرویس ترکیه- دمیرتاش در مصاحبه با بیانت گفت هنوز هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نتوانسته است چشم اندازی با محوریت آزادی های اساسی به مردم ارائه کند. هیچ یک از آنها نه ظرفیت چنین چیزی را دارند و نه ذهنیت آن را. رأی دهندگان حتی یک ایده یا پروژۀ قابل تأمل دربارۀ آزادی نشنیده اند، زیرا این ها تنها در برنامۀ نامزد HDP وجود دارند که به خاطر زندان هنوز نتوانسته است در مقابل مردم ظاهر شود و این چیزها را بگوید.

صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (‌HDP) و نامزد انتخابات ریاست جمهوری که از نوامبر 2016 در زندان تیپ F ادیرنه نگهداری می شود، به 15 پرسش آژانس خبری مستقل بیانت دربارۀ وضعیت وی در زندان و نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن با اندکی چاشنی طنز پاسخ داده است. مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانیم.

می خواهیم دربارۀ برنامۀ میتینگ هایتان بدانیم.

بر خلاف همۀ نامزدهای دیگر که آزادانه رفت و آمد می کنند و میتینگ هایشان را برگزار می کنند، من تنها می توانم روزی چند پیام از طریق وکلایم به بیرون از زندان ارسال کنم. البته HDP برنامه ای برای میتینگ های عمومی خواهد داشت و در این میتینگ ها برنامه های خود را معرفی خواهد کرد. با این وجود، این تنها من هستم که به عنوان نامزد می توانم طرح هایمان را در خصوص ریاست جمهوری تشریح کنم، اما تا این لحظه من از همۀ این حقوق محروم شده ام.

رقبای شما از هر فرصتی برای راه انداختن یک میتینگ عمومی استفاده می کنند. در سال های اخیر در چند مراسم شرکت کرده اید؟

از آنجا که یکی از رقبای من کمپین خود را با استفاده از همۀ امکانات دولتی به پیش می برد و من اینجا در یک سلول هستم، تقریباً در هیچ مراسمی شرکت نکرده ام. او می تواند با استفاده از ابزارهای دولتی مراسم بسیار زیادی برگزار کند. من شاهد بیدار شدن بسیاری از پرسنل قضایی و پرسنل زندان بوده ام، که پیشتر مرا خوب نمی شناختند. من با چشم های خودم دیدم که چگونه پیش داوری های آنان از میان رفت. بنابراین، من اینجا در «مراسم های بیداری» بسیاری شرکت کرده ام.

ما معایب زندانی بودن را می دانیم و درک می کنیم. اما آیا مزایایی هم دارد؟

در زندان بودن در دوران آمادگی برای انتخابات آن هم در حالی که نامزد ریاست جمهوری باشی حتی یک مزیت هم ندارد. تا این لحظه من نامزدی هستم که در نامساعدترین شرایط به سر می برم. تلاش برای عادی سازی این شرایط رعایت عدالت برای رأی دهندگان ما است.

رقبای شما برای جلب رأی توده ها در به در و خانه به خانه جستجو می کنند. شما چون در زندان هستید چنین امکانی ندارید. تا جایی که شما اطلاع دارید، جای چه موضوعاتی در مباحث رقبایتان خالی است؟

من با دقت اظهارات همۀ نامزدها را دنبال می کنم. هنوز هیچ نامزدی نتوانسته است چشم اندازی با محوریت آزادی های اساسی ارائه کند. هیچ یک از آنها نه ظرفیت چنین چیزی را دارند و نه ذهنیت آن را. رأی دهندگان حتی یک ایده یا پروژۀ مهم دربارۀ آزادی نشنیده اند، زیرا این ها تنها در برنامۀ نامزد HDP وجود دارند اما هنوز نتوانسته است در مقابل مردم ظاهر شود و این چیزها را بگوید.

اگر برنده شوید نخستین اقدام شما چه خواهد بود؟

رهبران همۀ احزاب سیاسی را دعوت خواهم کرد تا دور یک میز بنشینیم و به اجماعی برسیم برای ایجاد یک برنامۀ مشترک و تعیین سلسله اقداماتی به منظور گذار به دموکراسی.

به خاطر انتخابات ما توانستیم تصاویر متعددی از شما ببینیم. چطور توانسته اید تناسب اندام خود را حفظ کنید؟

سعی می کنم زیاد نخورم و همچنین مقداری ورزش کنم.

وقتی نطق هایتان را آماده می کنید چگونه به خودتان انگیزه می دهید؟ چگونه کمپین انتخاباتی خود را در شرایط زندان هدایت می کنید؟ توئیت اخیر شما دربارۀ کتری تأثیر زیادی داشت.

در حقیقت چندان آسان نیست. اینجا ابزارها محدودند و تمرکز روی موضوع و انگیزه داشتن دشوار است. اما من همچنان دارم تلاش می کنم با کمک وکلایم، دوستانم و مقامات حزب در جریان امور قرار بگیرم و با نطق هایی که اینجا آماده می کنم در کمپین مشارکت کنم. کتری من همیشه هم کار نمی کند، و اینجا کسی را به حضور نمی پذیرد.

[خاطرنشان می شود، در پی انتشار برخی توئیت ها از حساب دمیرتاش، سلول وی در زندان مورد بازرسی قرار گرفت. پس از آن در همین حساب این توئیت منتشر شد: «طبعیتاً توئیت را در یک اتاق نمی توان پیدا کرد. اینجا فقط یکی کتری هست برای چای و یقیناً کتری نمی تواند توئیت کند.»]

شنیده ایم که عکس شما برای استفاده روی برگه های رأی را یکی از مأموران زندان در فضای آزاد سلولتان گرفته است. با توجه به اینکه رأی دهندگانی که شما می توانید مستقیماً با آنها تماس داشته باشید مأموران زندان هستند، فعالیت انتخاباتی شما با آنها چگونه پیش می رود؟

با توجه به اینکه همۀ مأموران زندان مقامات دولتی هستند، غالباً دربارۀ مسائل سیاسی گفتگو نمی کنیم. آنها در چارچوب قانون و ادب وظایف خود را انجام می دهند. اما من فکر می کنم آنها می دانند نامزدی که بیش از همه از مسائل و مشکلات آنان به عنوان کارگر و کارمند آگاه است، من هستم. همۀ آنها به من و هویت سیاسی من احترام می گذارند و من هم سعی می کنم با احترام با آنها برخورد کنم. اما من نمی دانم هنگام رأی دادن چه می کنند.

اردوغان شما را «ستارۀ پاپ» خواند. آیا در حال حاضر روی یک آلبوم جدید کار می کنید؟

اردوغان این عبارت را برای تحقیر من به کار برد. اما من موسیقی را بسیار دوست دارم، من به موسیقی علاقه دارم. و این چیزی نیست که آن را تحقیر کرد. من اینجا قطعات موسیقی هم می سازم. می خواهم روزی خودم آلبوم خودم را بسازم. البته هدف من این نیست که یک ستاره باشم. من معتقدم می توانم اجرای چنان خوبی داشته باشم که کسانی را هم که مرا برای این کار تحقیر می کنند، شرمنده کنم. مطمئنم وقتی آلبومم منتشر شود اردوغان نیز در خفا به آن گوش خواهد داد، هیچ شکی در این باره ندارم.

احمد هاکان روزنامه نگار گفته است "دمیرتاش محکومیت خود به حبس را به ژست قربانی شدگی تبدیل می کند و قربانی شدگی را به رأی". آیا به سیاستمداران جوان توصیه می کنید برای بالا بردن آرایشان خود را به زندان بیاندازند؟

من قربانی نیستم. من ایستادگی کننده ای هستم که به خاطر اندیشه ام و به خاطر جایگاه سیاسیم، به عنوان یکی از نمایندگان نبرد برای آزادی، گروگان گرفته شده ام. به زندان آمدن انتخاب و ترجیح من نبوده است اما معتقدم وقتی مرا زندانی کردند توانستم با راست و محکم ایستادن، موضع خود را حفظ کنم. جامعه کسی را که به زندان افتاده قربانی نمی داند و نمی پذیرد. اگر مرا با آغوش باز می پذیرند به این خاطر نیست که من قربانیم، بلکه به خاطر موضع افتخار آمیز من است. من توصیه نمی کنم کسی به حرف احمد هاکان گوش کند و خود را به زندان بیاندازد.

شما شخصی چند وجهی هستید: نقاش، نویسنده، موزیسین، سیاستمدار و وکیل. در کدام یک از این حوزه ها بیش از همه آرامش و آشتی می یابید؟

در موسیقی.

آخرین باری که عصبانی شدید کی بود و طرف عصبانیت شما که بود؟

اینجا ضرورتاً یاد می گیرید خشم خود را کنترل کنید. اما من وقتی از شکست ها و مشکلات کارهای حزب خبردار می شوم، گاهی عصبانی می شوم.

سه تصمیم از بهترین تصمیم های عمرتان چه بوده اند؟

من هرگز این گونه درجه بندی نکرده ام، اما باشاک [همسر دمیرتاش] و دلال و دلدا [دختران دمیرتاش] بهترین های من هستند.

شاعر مورد علاقۀ شما کیست؟ می توانید با شعری از وی جواب دهید؟

«شاید واپسین روزهای تاریک را پشت سر می گذاریم

شاید ما نخستین روزهای خوب را خواهیم دید

این حس تلخی غریبی دارد

چیزی است میان گذشته و آینده

میان درد و لذت

میان عفو انتقام.»

جمال ثریا

ما خسته ایم، آیا تمام است؟

دیگر واقعاً "تمام" است... [اشاره به کمپین مجازی "تمام" در مخالفت با ادامۀ ریاست جمهوری اردوغان]

 

منبع: وب سایت رسمی حزب دموکراتیک خلق ها

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه