سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  شنبه 27 مهر 1398  ::  11:15   

در مصاحبه کردپرس با فعالان رسانه ای کرمانشاه مطرح شد؛

کم کاری در معرفی جاذبه های استان تا بررسی وضعیت کنونی و آینده مرز خسروی/محمد محسنی نسب

سرویس کرمانشاه- اربعین امسال و میزبانی زائران اربعین با باز شدن مرز خسروی حال و هوایی دیگر داشت و البته تجاربی برای آموختن و اندوختن...

 خان نعمت زیارت سالار شهیدان در اربعین ۱۳۹۸ هم در حال جمع شدن است. بسیاری از ما توفیق این راهپیمایی را از دست دادیم و با دیدن این شور عظیم حسینی قطره اشکی از گوشه چشم ریختیم و در دل غبطه خوردیم به حال خوش زوار ابا عبدالله...

حرفه خبر، حرفه دقیق دیدن و دقیق سنجیدن است. به همین سبب بهتر دیدیم علاوه بر انعکاس گزارش های خودمان، با دو تن از مدیران جوان این حرفه که از نزدیک و به طور میدانی در مرز خسروی حضور فعال داشتند گفتگوهای جداگانه ای داشته باشیم.

رضا حیدری مدیر خبرگزاری فارس و زهرا آقایی سردبیر خبرگزاری مهر و پایگاه خبری مرصاد، دو جوان خوش فکر هستند که زحمات زیادی برای مخابره اخبار اربعین متحمل شدند و صفحه شخصی آنها در اینستاگرام گواه زحمات آنها در عرصه خبررسانی اربعین بود. در ادامه این مطلب اندوخته های این دو فعال رسانه ای را با شما به اشتراک می گذاریم.

مدیر خبرگزاری فارس کرمانشاه: امنیت کامل در مرز خسروی حاکم است

کردپرس: آقای حیدری بفرمایید بازگشایی مرز خسروی را چگونه ارزیابی می کنید؟

مرز خسروی برای تردد تجاری باز بود و فعالیت مستمر و اقتصادی خوبی در این پایانه صورت می‌گرفت. اما پس از تحولات چند سال آخیر و کشیده شدن آن به مرزهای عراق به دلیل راحتی و آرامش ایرانیان، محدودیت عبور مسافر و کاروان‌های زیارتی بر این مرز حاکم شد که پس از چند سال و ایجاد آرامش و رفع تهدیدات امنیتی در سراسر عراق تردد مسافر و زائر در این مرز به حالت سابق خود بازگشت.

کردپرس: به عنوان یک رسانه ای که حضور میدانی در مرز داشتید چه نکاتی در مورد بازگشایی مرز خسروی نظرتان را جلب کرد؟

نکته‌ای که در خصوص بازگشایی مرز خسروی وجود دارد؛ زیرساخت بسیار مناسب این پایانه نسبت به سایر مرزهاست که جالب توجه است.

خسروی قدیمی‌ترین مرز عتبات عالیات در ایران است و سابقه بسیار طولانی دارد. جالب است بدانید که "نان برنجی" که سوغات کرمانشاه است اساساً برای سفر عتبات ابداع شد چرا که حجم کم؛ انرژی بالا، سبک و فاسد نشدنی است. عرضم این است که بازگشایی مجدد مرز خسروی بازگشت به شرایط ایده‌آلی است که سابقا وجود داشته است.

کردپرس: به نظر شما باز نگه داشته شدن مرز خسروی در سال های آینده به چه مولفه هایی بستگی دارد؟

باز نگه داشتن این مرز بیشتر بستگی به اراده طرف عراقی دارد اما به نظرم بعید است که مجدد مسدود شود. به نظر می‌رسد که بازگشایی آن ثمرات بهتری برای خود عراق هم داشته باشد.  معتقدم مشکل خاصی در خصوص این مرز وجود نخواهد داشت و اگر برخی موانع کوچک هم مرتفع شود، کم‌کم خسروی مرز اصلی تردد زوار خواهد شد.

اشاره کردم که خسروی قدیمی‌ترین مرز عتبات عالیات است و شرایط حاکم بر مروادات عراق نسبت به سال‌های پیش به خصوص دوره حزب بعث اتفاقا بهتر شده است. اگر سابقاً برخی مسائال قومی و مذهبی وجود داشت بحمدالله در حال حاضر تا حد زیادی این دست مسائل رفع شده و نکته خاصی وجود ندارد.

کردپرس: وضعیت منذریه تا بغداد را از نظر خدمات رسانی و امنیتی چگونه می بینید؟

مسیر، هم‌ در خاک‌عراق قابلیت تردد بیشتر را دارد -که نیازمند برنامه‌ریزی طرف عراقی برای تقویت زیرساخت‌هاست- هم از لحاظ امنیتی هم هیچ مشکلی در آن گزارش نشده است. باید از تمام نیروهای نظامی و انتظامی عراق و ایران که سعی برای ایجاد آرامش و امنیت مسیرها داشتند تشکر کرد.

کردپرس: با توجه به زیرساخت های موجود در این قسمت آیا در طول سال هم می توان از این امکانات استفاده کرد؟

با توجه به زیرساخت مناسب و نزدیکی به شهرستان قصرشیرین که هتل‌ها و مسافرخانه‌های متعددی دارد، خسروی می‌تواند محل تردد اصلی زوار عتبات و کاروان‌های زمینی در طول ایام سال باشد. حال باید دید که مسئولان استانی میلی برای احیای مجدد آن دارند یا خیر؟

فراموش نکنیم که پروژه راه آهن راهبردی تهران- بغداد از این مرز خواهد گذشت و تاثیر بسیار چشمگیری برای مروادات مذهبی و اقتصادی دو کشور خواهد گذاشت.

کردپرس: آیا می شود از فرصت اربعین برای معرفی جاذبه های گردشگری استان استفاده کرد؟

توجه داشته باشید که در ایام اربعین مقصد زوار رسیدن به ساحل آرام حرم اباعبدالله الحسین (ع) است و نیت سفر چیزی غیر از گردشگری است.

می‌توان در این ایام کرمانشاه را به زائران معرفی کرد اما ایام محرم و صفر زمان مسافرتِ گردشگری نیست که ما بخواهیم برنامه اقتصادی داشته باشیم.

البته موافقم که باید کوشید که از این ظرفیت عظیم برای زمان‌های دیگر به نفع اقتصاد و صنعت استان استفاده کرد اما در طول ایام‌ اربعین هدف فقط ارائه خدمات گسترده و رایگان به زائران باشد.

دستگاه‌های تبلیغی و مسئول در زمینه معرفی کرمانشاه و توانمندی‌های گردشگری و صنعتی‌اش ضعیف بودند و دلیل آن هم نداشتن برنامه ریزی در این زمینه بوده است.

سردبیر مهر و مرصاد: بسیاری از زوار اطلاع نداشتند که در استان کرمانشاه چنین امکاناتی وجود دارد!

کردپرس : خانم آقایی مرز خسروی بعد از چند سال انتظار و بیم و امید بازگشایی شد، به عنوان یک رسانه ای که حضور میدانی هم در مرز خسروی داشتید چه نکاتی در مورد بازگشایی مرز خسروی نظرتان را جلب کرد؟

بازگشایی مرز خسروی به عنوان مطالبه به حق و مهم مردم استان کرمانشاه بعد از ۶ سال با تلاش های استاندار محترم، پیگیری نمایندگان مجلس و مسئولان مربوطه و البته مطالبه گری رسانه های استان یک اقدام پرخیر و برکت بود. اینجا در قصر شیرین و خسروی زیرساخت های بسیار خوبی وجود دارد. هتل ها و مهمانسراهای متعددی که سال های سال خاک خورده و بلااستفاده بودند و بعضاً صاحبان آنها  به خاطر بسته بودن مرز ورشکسته شده بودند. بازگشایی خسروی نه تنها برای قصرشیرین بلکه برای شهرستان های محروم این منطقه جان تازه ای بود.

به نظرم این یک فرصت خیلی خوب برای معرفی استان کرمانشاه به هموطنانی است که از این مسیر برای مشرف شدن به عتبات عالیات عبور می کنند و می تواند در رونق گردشگری استان هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

کردپرس: آیا استقبال خوبی از بازگشایی مرز صورت گرفت ؟

در مورد ترسیم وضعیت آتی مرز خسروی به نظرم  با توجه به این که استان ما امسال اولین تجربه میزبانی از زوار اربعین را داشت باز هم استقبال خوبی از آن صورت گرفت و اگر تصمیماتی مثل بستن محور اسلام آباد و هدایت زوار به سمت مهران و کمبودهای روزهای اول که به خاطر ضعف برنامه ریزی مسئولان اتفاق افتاد نبود، چه بسا مرز خسروی روزهای شلوغ تری را تجربه می کرد. یک مشکل اساسی که زوار مطرح می کردند بحث اطلاع رسانی بود و در مصاحبه هایی که با آنها داشتیم از شرایط مرز خسروی ابراز رضایت می کردند و اطلاع نداشتند که در استان کرمانشاه چنین امکاناتی وجود دارد و فکر می کردند اینجا هم مثل مهران است. لذا پیشنهاد می کردند که اطلاع رسانی بیشتری در سطح ملی انجام شود تا افراد بیشتری با این مرز  آشنا شوند.

کردپرس: به نظر شما بعد از چند سال فترت، طرف عراقی اراده ای برای تثبیت مرز خسروی در ایام اربعین دارد؟

بله به نظر من در طرف عراقی هم این اراده برای گسترش خدمات وجود دارد و این نوید را به ما می دهد که با تدابیر بهتر و اطلاع رسانی بیشتر در سال های بعد بتوانیم از نظر تعداد زائر از مرز مهران پیشی بگیریم. چرا که ما نه تنها چیزی کم نداریم بلکه امکانات بیشتری هم داریم.

کردپرس: شرایط مسیر خسروی تا بغداد و بعد عتبات عالیات را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا این مسیر قابلیت تداوم دارد؟ برقراری امنیت پایدار این مسیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

در مورد شرایط مسیر خسروی تا بغداد، زوار از مسیر عراق واقعاً گلایه داشتند ولی به لحاظ امنیتی مرز خسروی واقعا هیچ مشکلی ندارد. در این مدت بیش از ۱۵۰ هزار نفر از خسروی به کربلای معلا مشرف شدند و کوچکترین مشکلی برای آنها ایجاد نشد. حتی ما دوچرخه سوارهایی را داشتیم که از این مرز به عتبات عالیات مشرف شدند و از همین مسیر برگشتند که به خوبی نشان از امنیت مرز خسروی دارد.

کردپرس: مرز خسروی چه برتری هایی بر مرزهای چهارگانه برای زیارت عتبات عالیات دارد؟

در مورد مزیت های مرز خسروی، باید بگوبم  که این مرز نزدیکترین گذرگاه بین ایران و عراق به سمت کربلای معلا است و شاید برترین مزیت آن هم همین باشد و البته مجهزترین پایانه مرزی مسافری خاورمیانه محسوب می شود که با دو سالن مجزا و مجهز برای رفت و برگشت زوار خدمات بسیار خوبی را به زوار ارائه می دهد و زوار از این موضوع ابراز رضایت می کردند. از همه مهمتر جاده های مناسب استان تا مرز  است و بزرگراه کربلا با جنگل کاری اطراف آن، یک مسیر بسیار زیبا  و هموار را پیش روی زوار قرار داده است. هتل های اطراف مسیر در منطقه خسروی وجود دارد که بعضاً هم تعطیل شده اند یا نیمه کاره رها شده اند که اگر به آنها رسیدگی شود یک ظرفیت خیلی خوب را در مرز ایجاد می کند.

کردپرس: با توجه به رایگان بودن اکثر خدمات برای زائران در موکب ها و ایستگاه های صلواتی، راهپیمایی اربعین به جز برکات معنوی، چه نقشی در رشد صنعت گردشگری استان دارد؟ آیا میراث فرهنگی از این فرصت برای معرفی جاذبه های گردشگری استان استفاده کرد یا خیر ؟

در مورد تاثیر حضور زوار در استان ما و نقش آن در صنعت گردشگری طبیعتاً زائری که از این مسیر عبور می کند بازدیدی هم از جاذبه های استان خواهد داشت و در کنار آن از صنایع دستی ما خرید می کند و بازار های محلی را بازدید و از آنها خرید می کند و با مناطق گردشگری ما آشنا می شود و حتی اگر نتواند توی این سفر از این مناطق بازدید کند قطعا برای سفرهای بعدی یکی از مقاصدی که انتخاب می کند همین مناطق خواهند بود. اگر میراث فرهنگی همت بیشتری می کرد و با توزیع بروشور ها یا برپایی نمایشگاه های معرفی جاذبه های استان در مسیر می توانست زوار را به این سمت هدایت کند و توفیق بیشتری حاصل می شد. به شخصه به عنوان خبرنگاری که چند روزی اینجا مستقر بودم و مسیری را که زوار طی می کنند هر روز طی می کردم حقیقتاً فعالیتی از سوی میراث فرهنگی استان ندیدم. شاید به ندرت جاهایی بوده که در آنجا هم حضور زوار پر رنگ نبوده است.

کرد پرس: در ابتدا به حق از مسئولان برای بازگشایی مرز تشکر کردید. آیا در پایان کاستی هم هست که برای بهبود وضعیت در آینده بتوانید به آن اشاره  کنید؟

به عنوان خبرنگار یک گلایه از مسئولان استان دارم. مسئولانی که مدت ها قبل از اربعین مصاحبه کردند و گفتند استان کرمانشاه آمادگی میزبانی از دومیلیون زائر را دارد! اما برنامه ریزی لازم برای اسکان شبانه ۵۰هزار زائر در قصرشیرین را هم نداشتند و به مشکل برخوردند. ۵۰ هزار کجا و دو میلیون کجا ؟! حتی در روزهایی که اوج سفر مردم بود گردنه پاتاق قفل شد و مسیر اسلام آباد به قصرشیرین پاسخگو نبود. مسئولان روی چه حسابی چنین وعده ای به مردم دادند؟ روی حساب کدام برنامه ریزی و زیرساخت باعث شدند که ما رسانه ها از مردم دعوت کنیم که همه به سمت خسروی بیایند و اینطور به مشکل بربخورند و از نیمه راه بخواهند مسیرشان را عوض کنند. جا دارد وقتی مسئولان سخنی به زبان می آورند اول جوانب آن را بسنجند و بعد در مورد آن صحبت کنند.