سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 26 مهر 1398  ::  08:06   

گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (9)

سرویس ترکیه – هیئت های آمریکایی و ترکی بعد از مذاکرات چند ساعته بر سر آتش بس 120 ساعته در سوریه توافق کردند.

نهمین روز از عملیات چشمه صلح را می توان مهمترین و سرنوشت سازترین روز این عملیات ها اعلام کرد. روزی که کفه سیاسی آن از کفه نظامی اش سنگینی کرده و آنکارا شاهد یکی از حساس ترین و فشرده ترین روزهای دیپلماسی خود در تاریخ جمهوری ترکیه بود. سفر هیئت بلند پایه آمریکایی به آنکارا و مذاکره پیرامون عملیات چشمه صلح از یک طرف و سفر هیئت فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه به آنکارا و دیدار با هیئت ریاست جمهوری ترکیه، آنکارا را به قلب تپنده سیاست جهان تبدیل کرد. روند چند ساعته ای که در نهایت منتهی به بیانیه مشترک 13 ماده ای آمریکا – ترکیه و اعلام آتش بس 120 ساعته ترکیه در عملیات چشمه صلح شد. آتش بسی که با پذیرفتن مظلوم کوبانی فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه از ساعت 00:00 امروز آغاز و به مدت پنج روز ادامه پیدا خواهد کرد. شرط ترکیه برای دائمی کردن این آتش بس موقت خروج نیروهای YPG/ارتش دموکراتیک سوریه از منطقه و ایجاد یک منطقه امن در عمق 32 کیلومتری در طول 444 کیلومتری از شرق فرات تا مرزهای عراق است.

در کنار مسائل سیاسی در عرصه عملیاتی نیز روز گذشته از ساعات اولیه صبح شاهد درگیری های شدید در اطراف گری سپی و سرکانی میان نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه با ارتش دموکراتیک سوریه/YPG بودیم. یکی از مهمترین موضوعاتی که در نهمین روز از عملیات چشمه صلح می تواند به آن اشاره کرد ادعاهای مطرح شده از سوی کردهای سوریه مبنی بر استفاده ترکیه از سلاح های نامعتارف و شیمیایی بوده است که این ادعاها با واکنش تند حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و رد قاطعانه آن روبه رو شد.

در کنار درگیری های در شمال سوریه، تحول مهم دیگری که در جبهه شرق فرات در نهمین روز از عملیات چشمه صلح به وجود آمد نصب پرچم روسیه در غرب کوبانی بود. نیروهای ارتش سوریه که از دو روز پیش در کوبانی مستقر شده بودند در منطقه زور ماغارا واقع در غرب کوبانی پرچم روسیه را نصب کردند که این تحول را می توان اولین حضور روس ها در شرق فرات ارزیابی کرد.  

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا
#کردها