سرویس جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  13:08   

نویسنده و ناظر سیاسی مسایل کردهای سوریه در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

واقعیت های حمله ترکیه به کردهای سوریه

سرویس جهان- آنتونی دوبوسون معتقد است که آمریکا تحت فشار ترکیه، کردهای سوریه را رها کرده و این کشور و ناتو نمی توانند برای کردها که برای حفظ موجودیت خود در مقابل ترکیه مقابله کنند کاری انجام دهند.

 

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه از اواخر هفته گذشته حملات سنگینی علیه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه انجام داده است. حمله ترکیه بعد از چراغ سبز دونالد ترامپ ریس جمهور آمریکا به ترکیه و بعد از اعلام این موضوع که نیروهای آمریکا شمال سوریه را ترک می کنند آغاز شد.

خبرگزاری کردپرس به منظر برسی جوانب مختلف حمله اخیر ترکیه به کردهای سوریه، با آنتونی دوبوسون، نویسنده و ناظر مسائل کردها در استرالیا مصاحبه کرده است.

دلایل رها شدن کردهای سوریه از سوی دولت آمریکا

آنتونی آویس دوبوسون درباره دلیل آمریکا برای تنها گذاشتن کردهای سوریه در برابر حمله ترکیه، به خبرگزاری کردپرس گفت: « دونالد ترامپ، ریس جمهور آمریکا در دسامبر 2018 روشن ساخت که پرسنل و نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج خواهد کرد. این مسئله هم از طریق توییت های رییس جمهور و هم از طریق سخنرانی های وی اعلام شد. دلیل خروج آمریکا از سوریه، از زبان خود رییس جمهور این است که داعش به طور کامل در سوریه شکست داده شده است و اکنون زمان بازگشت سربازان آمریکا به خانه و بازسازی و رونق دادن به آمریکا است. البته تصمیم وی منجر به استعفای تعداد زیادی از مقامات دولت ترامپ مانند جیم ماتیس وزیر دفاع  و دیگر مقامات دولت وی شد. تصمیم ترامپ از آن زمان تاکنون به دلیل فشارهای دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به تعویق انداخته شده بود.»

وی اجرا شدن تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه را نتیجه فشارهای ترکیه دانست و افزود: اما ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان ماههاست به ترامپ فشار آورده که تصمیم دسامبر گذشته خود را راجع به خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه اجرا کند. باید گفت که آمریکا سازش هایی در برابر ترکیه کرد تا از این فشارها بکاهد که نمونه آن تن دادن به اجرای مکانیسم مشترک امنیتی آمریکایی- ترکی در مناطق تحت کنترل کردها بود. بعد از اجرای آن نقطه امیدی نسبت به آینده پروژه سیاسی در شمال سوریه پیدا شد. با تصمیم اخیر ترامپ برای خروج از سوریه  بعد از تماس با رجب طیب اردوغان و همچنین پیش آمدن مسئله استیضاح برای شخص ترامپ، به نظر می رسد که ترامپ به فشارهای ترکیه برای خروج از سوریه تن داده است.

این نویسنده استرالیایی درباره دلیل اصلی خروج آمریکا از شمال سوریه به کردپرس گفت: به نظر من مهم ترین عامل در این مسئله بی اعتمادی و نداشتن ثبات در سیاست خارجی آمریکا در مورد سوریه است. سیاست خارجی دولت ترامپ در مورد سوریه، در واقع همان ادامه سیاست خارجی دولت باراک اوباما است. این مسئله بویژه در مورد مبارزه با داعش مشهود است. درست است که به خاطر افزایش تلفات غیرنظامی در سوریه انتقادها از ترامپ افزایش یافته و یا مسلح کردن گروه های شبه نظامی سوریه توسط ترامپ و از طریق سازمان سیا کم شده است اما همچنان بدون داشتن چشم انداز درازمدتی درباره سوریه، همچنان تمرکز بر مبارزه با داعش در سوریه است. در نتیجه، به فرماندهی مرکزی آمریکا اجازه داده شده همان سیاست قدیمی را در مورد سوریه ادامه دهد اما با توجه به عدم وجود سیاست مشخصی در مورد سوریه، ترامپ از چند طرف تحت فشار بود تا در مورد سوریه تغییر ایجاد کند. این واقعیت هم وجود دارد که دونالد ترامپ با مشاوران سیاسی و مقامات نظامی خود مشورت نمی کند و برای کسب اهداف سیاسی تصمیمات یکجانبه می گیرد. به همین دلیل، وقتی ترامپ تصمیم عجولانه و غیرمنتظره می گیرد کردها و خیلی های دیگر بیشتر آزار می بینند.

چرا ترامپ برای اعلام جنگ ترکیه علیه کردها پیش قدم شد؟

ترامپ در بیانیه ای قبل از آغاز حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها، از آغاز این حمله در آینده ای نزدیک خبر داد. دوبوسون دریان باره گفت: کاخ سفید و پنتاگون با انتشار بیانیه هایی اعلام کردند که ترکیه می خواهد عملیات یک جانبه نظامی  انجام دهد در نتیجه،  نمی توان نیروهای آمریکا را در معرض این خطر قرار داد. اما از آنجایی که اردوغان بارها و بویژه در سازمان ملل بر قریب الوقوع بودن عملیات نظامی برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تاکید کرده بود، انتظار می رفت که چنین حمله ای اتفاق بیفتد. ایالات متحده آمریکا از جوانب مختلف این حمله آگاه بود به همین دلیل، درگیر تلاش های دیپلماتیک بود تا با ایجاد مکانیسم امنیتی از منافع آمریکا دفاع کند. اکنون که آمریکا در مقابل فشارهای ترکیه واداده است به دنبال توجیه واقعیت عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه است.

وی تاکید کرد که عملیات چشمه صلح ترکیه ممکن است اگرنه  یک سال طول حداقل ماهها خواهد بکشد. پرسنل آمریکایی پایگاه های خود را در سری کانی و گری سپی تخلیه کرده اند. ترکیه به دنبال ایجاد فاصله میان کوبانی و کانتون جزیره است به همین دلیل روی این شهرها( گری سپی و سری کانی) تمرکز کرده است. از آنجایی که هنوز نیروهای آمریکایی در بخش جنوبی تر مناطق مذکور حضور دارند نمی توان گفت که آمریکا این منطقه را ترک کرده است. در واقع، آنچه آمریکا انجام داده دور کردن پرسنال خود از خطوط  مقدم برای جلوگیری از برخورد مستقیم نظامی میان نیروهای ترکیه و آمریکا بوده است.
دلیل این که تمرکز ترکیه بر گری سپی است عدم وجود تعداد کم نیروهای آمریکا در این منطقه است. دونالد ترامپ هم در سخنرانی خود در کاخ سفید، علت خروج نیروها را از این منطقه حضور کم تعداد نیروهای آمریکا( حدود 100 نفر) در این منطقه عنوان کرد. با توجه به این که تعداد نیروهای آمریکا بیشتر از 1000 تن است، این که بگوییم ترامپ همه نیروهای خود را از سوریه خارج کرده اشتباه است. انتظار این بود که حمله ترکیه روی گری سیپی و سریکانی باشد اما ممکن است اتفاقاتی بیفتد که همه این پیش بینی ها را تحت تاثیر قرار دهد. واقعیت دیگر این است که با توجه به مسطح بودن منطقه و نیز قدرت آتش توپخانه ترکیه، برای ضربه زدن به کردها لازم نبود این همه تجهیزات جنگی در مرز ترکیه با سوریه مستقر شود. به یاد داشته باشید که بیشتر جمعیت کرد منطقه در فاصله 10 کیلومتری از مرز ترکیه زندگی می کنند. هزاران تن در این منطقه زندگی می کنند که مخالف حمله نظامی هستند.

دوبوسون درباره هدف اردوغان از حمله به شمال سوریه در شرق رود فرات گفت: باید گفت که اردوغان احتمالا به دنبال اجرای مدل عفرین در این منطقه است. هر کسی با مدل مدیریت اردوغان آشنا باشد می داند که اشغال عفرین توسط ارتش ترکیه منجر به تغییر بافت جمعیت در این منطقه و ایجاد قلمرو نظامی تحت امر یک قدرت خارجی شده است. همچنین بعد از استقرار نیروهای متخاصم در عفرین جنایات جنگی هم مشاهده شد. آنهایی که از عفرین آواره شدند، درشرایطی سخت در منطقه شهبا زندگی می کنند. انتظار می رود حمله اخیر ترکیه به شمال سوریه منجر به آواره شدن تعدادی زیادی از کردهای سوریه و کوچ آنها به اقلیم کردستان شود.

ناظر مسائل سیاسی کردها درباره نقش نیروهای انگلیس، فرانسه و آلمان بعد از حمله ترکیه گفت: انتظار می رود آنها بر اسرای داعشی در این منطقه نظارت کنند. از آنجایی که نیروهای دموکراتیک سوریه دفاع از خود در برابر حمله ترکیه را بر حفاظت از نیروهای زندانی شده داعش ترجیح می دهند ممکن است با ادامه حمله ترکیه داعش در این منطقه دوباره جان بگیرد. این همان چیزی است که داعش بعد از دستور اخیر ابوبکر البغدادی رهبر این گروه برای فراری دادن و سازماندهی مجدد داعش منتظر آن بوده است. با این حال، نیروهای دموکراتیک سوریه به همراه نیروهای شوراهای نظامی شهرها دفاع جانانه ای در برابر حمله ترکیه خواهند کرد. در صورت گسترش حمله ترکیه ممکن است نیروهای کرد از دیگر مناطق هم وارد نبرد شوند.

چه کسی می تواند از کردهای سوریه دفاع کند؟

نویسنده استرالیایی درباره این که چه کسی می تواند از کردها در برابر حمله ترکیه دفاع کند، گفت: آمریکا در حال بررسی قابلیت توقف حملات ترکیه در هر مرحله ای از آن است. ترامپ نیز ترکیه را تهدید کرده است که اگر فراتر از حدود خود عمل کند اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد. کشورهای مختلفی هستند که می توانند از کردها حمایت کنند. اما این که تمایل سیاسی برای دفاع از کردها وجود داشته باشد یا خیر، بحث دیگری است. از آنجایی که در سیستم کنونی بین المللی، تعامل با دولت های مستقر بر همراهی با عوامل غیردولتی برتری دارد و تمرکز بر حفظ حاکمیت کشورهاست، با عواملی مانند کردها که دولت محور نیستند هماهنگی زیادی صورت نمی گیرد. و از آنجایی که ترکیه عضو پیمان نظامی ناتو است، جامعه بین المللی بویژه آمریکا و اروپا به غیر از تحریم اقتصادی نمی توانند اقدام دیگری در مقابل ترکیه در برابر حمله این کشور به کردهای سوریه انجام دهند. بنابر این، فقط کشورهای خارج از ناتو و نیز عوامل خارج از حیطه دولتها می توانند از کردها دفاع کنند.

وی درباره نقش سازمان ملل و شورای امنیت در مخالفت با حمله ترکیه گفت: اگر وضعیت انسانی در این منطقه بر اثر جنگ وخیم تر شود، ممکن است شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای علیه ترکیه صادر کند اما ممکن است با مخالفت هایی از سوی برخی مانند روسیه مواجه شود زیرا این کشور رابطه گرمی با ترکیه دارد. نیروهای پیشمرگ روژ که نیروهای کرد سوریه مستقر در اقلیم کردستان هستند می توانند برای دفاع از کردها وارد شمال سوریه شوند اما این مسئله نیر نگرانی هایی به دنبال دارد و ممکن است به آنها برای ورود به سوریه اجازه داده نشود.

یک حقیقت وجود دارد و آن این است که برخی کشورها می توانند از کردهای سوریه حمایت کنند اما این که زمینه آن می تواند فراهم شود موضوع دیگری است. تنها کاری که نیروهای سوریه دمورکاتیک می توانند انجام دهند این است که در مقابل تهدید ترکیه و احتمالا داعش مقاومت کرده و از موجودیت شمال سوریه دفاع کنند.

توافق کردها با دولت مرکزی سوریه

ناظر مسائل کردها توافق کردهای سوریه با دولت سوریه را به نفع آنها می داند اما تردید دارد که در درازمدت دستاورد مهمی برای آنها داشته باشد. وی معتقد است این مسئله می تواند کنترل دولت مرکزی را بر شمال سوریه آسانتر کند.

کد خبرنگار: 40101