سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 3 خرداد  ::  09:33

عراق، انتخاباتی ضعیف با حاشیه هایی عمیق / محمد هادیفر

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نویسنده‌ در این یادداشت در خصوص انتخابات عراق و تشکیل دولت جدید، آورده است: " باید دید مربیان و بازیگران عرصه سیاسی عراق در نیمه دوم  این ماراتن طاقت فرسا با مهره های خود چگونه بازی خواهند کرد که بازی یک بر صفر لبنان را جبران کنند و یا با کاپیتانی نجف بازی دو بر صفر به ضرر مک گورک ختم گردد."

کردپرس: انتخابات مجلس ملی عراق در 12 می 2018 با مشارکت حدود 45 درصدی یکی از ضعیف ترین مشارکت های انتخاباتی در چهار انتخابات پس از صدام در این کشور را در خود تجربه کرد. با نظام پارلمانی کشور فدرال عراق دیواره های قومی ـ مذهبی شکسته شد و شکل منازعات دستخوش دگرگونی هایی گردید. اختلاط قومی و مذهبی یکی از خصوصیات انتخابات اخیر بود که با رغبت نسبی جامعه مواجه گردید حضور تلفیقی قومی و مذهبی در مناطق مختلف عراق از اقدامات متفاوت مشارکت های مردمی محسوب می گردد. حتی این اختلاط تا جایی پیش رفت که روحانی رادیکال شیعی، مقتدا صدر با قرار گرفتن در کنار احزاب شیوعی پدیده ای جدید از همزیستی سیاسی را دراین کشور رقم زد. مشارکت اعراب سنی در فهرست اعراب شیعی و همچنین کردها در مناطق عربی و بالعکس نمایه هایی از مشارکت ملی عراقی ها در این انتخابات بود. هر چند که نتایج چندان مطلوبی در برنداشت، اما این اقدام شروعی برای رشد ملی گرایی این کشور می تواند باشد.

نتایج انتخابات و آرایش گروه ها و احزاب عراقی حوزه این منازعات را پیچیده تر نمود کما اینکه توافق بر تشکیل دولت آتی عراق را با ابهامات عمیقی روبرو کرده است. قبل از هر اظهار نظری باید گفت سبد آراء عراق متناسب با برخورداری طرف ها از قدرت سیاسی و نیروی مسلح و همچنین تنظیمات امنیتی می باشد. بنابراین عراق در حال گذار از بحران سیاسی بدون همراهی احزاب صاحب نام و دارای قدرت نظامی میسر نمی باشد. طبق قوانین انتخاباتی عراق ترتیب فهرست های پیروز نقش مهمی در تشکیل دولت را ایفا می کنند، حال مقتدا صدر رادیکال که در تعبیرسفیر سابق عربستان به چهره ای ملی گرا با هویت عربی در صدر این فهرست ها قرار گرفته وهادی عامری جهادی با وجهه مذهبی و بعنوان یکی از ناجیان عراق از لوث داعش و با فاصله کمی حیدر عبادی نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح عراقی در نبرد با داعش و سپس نوری مالکی دولت قانون و پس از آن فهرست کردی حزب دمکرات کردستان عراق با ریاست مسعود بارزانی پس از کرکوک و سپس فهرست الحکمه با رهبریتی حوزه محورعمار حکیم و از آخرین فهرست دورقمی حزب یتیم اتحادیه میهنی پس از مام جلال  قرار دارد، فهرست اول و سوم نسبتا همراه هستند که به تنهایی با سه فهرست دوم وچهارم و پنجم برابری دارد.

 این آرایش و چانه زنی ها شبیه بازی فوتبال می باشد که نیمه اول آن به اتمام رسیده است و نیمه دوم که چالشی ترین بخش انتخابات می باشد و از آن به نیمه مربیان نام برده می شود شروع شده است. اگر چه ظرفیت مناقشات و منازعات درون احزاب سیاسی عراق به تنهایی ظرفیت تنش آفرینی کافی را دارد که از ورود قدرت های بیرونی به منظور مدیریت وضعیت بی نیاز باشد، اما با همه این شرایط این بازیگران بیرون از عراق هستند که حرکت آخر این صفحه شطرنج سیاسی این کشور را به حرکت در می آورند. کما اینکه مک گورک نماینده و سیاستگذار آمریکایی ها در خاورمیانه با ورودش به عراق و ملاقات های متعدد با رهبران سیاسی و فهرست های انتخاباتی سعی در ایفای نقش خود می باشد. همچنین عربستان بعنوان بازیگر دیگر که آمریکایی ها را هم در نوردیده به دنبال توسعه نفوذ خود با عنصر قومیت عربی بوده که بتواند از دامنه نفوذ ایران در منطقه بکاهد که آن هم تدابیر خود را قبل از انتخابات اندیشیده است و حال منتظر نیمه دوم بازی می باشد که آیا سائرون (بمعنی مغلوبین و مغضوبین) صحنه سیاسی عراق می توانند به تعهدات خود در قبال این سرمایه گذاری ها را داشته باشد یا خیر؟ با توجه به شرایط پیش آمده در صحنه سیاسی جهان اسلام در فلسطین و سکوت معنی دارعربستان و اختلافات شدید رهبران این کشورتغییر رویکرد روحانی رادیکال سائر در قبال اوامر عربستان دور از انتظار نمی باشد کما اینکه حرکات سیاسی او در دو دهه اخیر غیر قابل پیش بینی بوده است. ترکیه نیز درگیر دو پروسه مهم سوریه و انتخابات اساسی و سرنوشت سازمی باشد که فرصت بازیگری را فعلا ندارد. ائتلاف جریانات لیبرال هم توان اقناع انتظارات مک گورک را ندارند وائتلاف ناجیان عراق شانس بیشتری می تواند داشته باشد. بنظر می رسد با توجه به مواضع نجف در قبل و حین انتخابات، تدبیر نهایی در این انتخابات خود را با ساعت نجف تنظیم خواهد کرد.

  انتخابات کردستان هم بی شباهت به وضعیت اعراب نبوده است. همین قلم در قبل از انتخابات از پیروزی قطعی احزاب صاحب قدرت نظامی و سازمان های امنیتی خبر داد، حرف معنی دار ملا بختیار(از رهبران ارشد اتحادیه میهنی) در تبلیغات انتخابات که گفتند اتحادیه میهنی اگر یک کرسی هم در این انتخابات بدست بیاورد همان اتحادیه میهنی است، ناظر بر این تحلیل می باشد و یا رفتار تشکیلاتی پارتی با رقبای سیاسی بدون تفنگ در جریان تبلیغات پیروزی آنها را مسجل می نمود. البته دارا بودن بیش از پانصد هزار حقوق بگیر نیروهای مسلح دو حزب عمده کردستانی با احتساب هر تفنگ سه نفر حقوق، می بایست ارقامی بالاتر از این ها را بدست میاوردند که خود جای بررسی عمیق تر می باشد. هر چند احزاب عمده در حین انتخابات از تعهد سازمانی نیروهای خود احساس اطمینان نکرده و در اقدامی نادر اعلام نمودند که هر نیروی مسلحی قبل از ریزش آراء خود به صندوق ها توسط تلفن دستی عکس آنرا به سازمان مربوطه خود ارسال نماید. بلافاصله کمیسیون عالی انتخابات عراق حمل تلفن دستی در حوزه های انتخابیه را ممنوع اعلام کرد که احزاب مجبور شدند رای دهندگان وابسته به خود را به طلاق سوگند دهند، اما یکی از روحانیون  احزاب رقیب سوگند طلاق اجباری را شرعا بی اعتبار دانستند که چاره ای جز تسلیم در برابر صندوق های رای نبود. اگر چه به گفته احزاب مغلوب بدون تفنگ تمهیدات حزبی واقدامات گسترده احزاب عمده را از این رفتارها بی نیاز نموده و آراء مکفی چمدان ها را برای سفر بغداد آماده نمود.

در جبهه کردی، انتخابات با همه فرازو فرودهایش به سرانجامی مطلوب احزاب عمده ختم گردید هرچند تبلیغات این انتخابات یادآورادبیات مناقشات خونین بین احزاب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در دهه های 90 بود که از تریبونهای این احزاب شنیده می شد. ولی ظاهرا تاثیر چندانی درروابط حزبی پس از انتخابات نداشته تا جایی که ناظران سیاسی معتقدند این ادبیات زرگری فقط مخصوص هنگام انتخابات بوده و کاربرد دیگری نداشته است. بهر حال در صورت اتحاد کردها با آراء 58 کرسی به تنهایی بیشتر از فهرست اول عراق که دارای 54 کرسی می باشد هم فراتر خواهد رفت اما اختلافات ماهوی بین احزاب کردی که عمدتا ناشی ازتحولات کرکوک می باشد مانع انسجام داخلی آنان خواهد بود مضاف بر اینکه احزاب مغلوب نیز اسنادی مبنی برغیر واقعی بودن آراء احزاب پیروز در اختیار دارند که مزید بر این گسست گردیده است.

حال باید دید مربیان و بازیگران عرصه سیاسی عراق در نیمه دوم  این ماراتن طاقت فرسا با مهره های خود چگونه بازی خواهند کرد که بازی یک بر صفر لبنان را جبران کنند و یا با کاپیتانی نجف بازی دو بر صفر به ضرر مک گورک ختم گردد.