سرویس جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت  ::  12:07   

پژوهشگر مسائل استراتژیک اقتصادی تحلیل کرد:

تاثیر چشم گیر رابطه اربیل و بغداد بر بازار نفت

سرویس جهان- رییس تحقیقات بانک جهانی MUFJ معتقد است روابط میان اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق بعد از برگزاری انتخابات اخیر پارلمانی عراق تاثیر زیادی روی بازار نفت خواهد داشت.

 

به گزارش کردپرس، احسان خومن، رییس تحقیقات بخش خاورمیانه و استراتژیست بانک جهانی MUFG در تحلیل خود از بازار نفت در ماه جاری گفته است مهم ترین مسئله در بازار نفت، تاثیری است که دولت جدید عراق بر روابط بغداد با اقلیم کردستان خواهد داشت.

وی در توضیح پیش بینی خود با توجه به کرسی های کسب شده توسط حزب حاکم دموکرات کردستان در انتخابات عراق و تکرار آن در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان افزود: با توجه به این که ممکن است حزب دموکرات نقش اساسی در دولت منطقه ای اقلیم کردستان داشته باشد، دولت عراق ممکن است مجبور شود درباره تقسیم منابع طبیعی و بویژه در مورد توافق بر سر صادرات نفت کرکوک با کردها مذاکره کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد آنچه که مهم است تعامل احزاب حاکم در دولت عراق با دولت اقلیم کردستان است که سهم آن از صادرات 4.4 میلیونی نفت عراق حدود 500 تا 600 هزار بشکه است. باید دید تعامل دو دولت عراق و اقلیم کردستان پس از تشکیل دولت جدید در عراق چگونه خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101