انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  10:06   

نویسنده استرالیایی در مصاحبه با کردپرس:

ترکیه مدل عفرین را در منطقه شرق فرات اجرا می کند

سرویس جهان- آنتونی دوبوسون به کردپرس گفت: انتظار می رود ترکیه منطقه شرق فرات را پس از تصرف آن به عفرین دیگری تبدیل کند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه از روز گذشته حملات سنگین هوایی و زمینی علیه کردهای سوریه در منطقه شمال شرق سوریه انجام داده است. این منطقه که حدود یک چهارم خاک سوریه است توسط اداره خودگردان شمال سوریه به رهبری کردها اداره می شود اما ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته  به پ.ک.ک دانسته و آنها را تروریست می خواند.

ترکیه از حدود یک سال پیش خود را برای حمله به مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه آماده کرده است. این دومین حمله مستقیم ترکیه به مناطق کردنشین سوریه است. ترکیه در سال 2018 با اقدام نظامی علیه نیروهای کرد سوریه، منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را تصرف کرد و این شهر اکنون تحت کنترل مستقیم ترکیه و شورشیان تحت حمایت این کشور است. نهادهای حقوق بشری در آن زمان انتقاد زیادی نسبت به کشتار غیرنظامیان و آواره شدن کردها کردند. کردها می گویند حدود 150000 نفر از کردهای ساکن عفرین از این منطقه آواره شده و آوارگان سایر مناطق سوریه توسط ارتش آزاد، گروه مخالف دولت سوریه در این منطقه اسکان داده شده اند.

آنتونی دوبوسون، نویسنده و مقاله نویس ساکن استرالیا در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس، نسبت به تکرار شدن وضعیت عفرین در منطقه شرق رود فرات هشدار داد.
وی هشدار داد که ممکن است بر اثر حملات ترکیه تعداد زیادی از کردهای آواره برای پناه گرفتن وارد اقلیم کردستان شوند. ما شاهد تکرار ماجرای عفرین اینبار در شرق رود فرات هستیم و ممکن است رجب طیب اردوغان، منطقه تحت کنترل کردها را به عفرین دیگری تبدیل کند. این اقدام منجر به آواره شدن تعداد زیادی از کردها و جایگزین شدن مردمان دیگری از سوریه خواهد شد که منجر به بوجود آمدن تغییر در بافت جمعیتی شمال شرق سوریه خواهد شد.

این نویسنده آمریکایی درباره این که چه کشورها و یا عواملی می توانند از کردهای سوریه در برابر حمله ترکیه دفاع کنند، به خبرگزاری کردپرس گفت: تنها آمریکا می تواند به صورتی واقعی از کردها دفاع کرده و مانع از ادامه حمله ترکیه شود اما این کشور فعلا تمایلی برای جلوگیری از حمله ترکیه به کردها ندارد.

وی تاکید کرد که با توجه به این که کردها یک عامل دولت محور نیستند جامعه بین المللی فقط به فکر تعامل با دولت های رسمی است بنابر این انتظار نداشته باشید اروپا و یا آمریکا کاری در مقابل ترکیه انجام دهند.

آنتونی دوبوسون تاکید کرد که تنها کاری که اروپا و آمریکا می توانند انجام دهند تحریم اقتصادی ترکیه است.

این نویسنده نسبت به تعامل کردها و دولت سوریه و رسیدن دو طرف به توافق برای مقابله با حمله ترکیه ابراز تردید کرد و گفت به نظر نمی رسد دو طرف بتوانند در این مورد به توافق برسند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#عفرین