انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  20:22   

آغاز حمله ترکیه به کردها و سیل انتقادها به سمت ترامپ

سرویس جهان- در حالی که تعداد قابل توجهی از کشورها به دنبال محکومیت ترکیه بعد از حمله امروز به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه هستند بیشترین انتقادها بویژه در آمریکا، متوجه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکاست.

 

به گزارش کردپرس، فقط چند روز بعد از انتشار بیانیه کاخ سفید درباره عقب نشینی نیروهای آمریکا از شمال سوریه و قصد ترکیه برای حمله به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه عصر امروز فرمان آغاز عملیات موسوم به چشمه صلح را علیه نیروهای کرد آغاز کرد.

خبرگزاری رویترز از تلاش چند کشور اروپایی از جمله انگلیس ، فرانسه و آلمان برای انتشار بیانیه مشترک در محکومیت حمله ترکیه خبر داد. موسسه استراتفور هم به نقل از رویترز از تلاش این سه کشور برای برگزاری نشست شورای امنیت در مورد حمله ترکیه خبر داده است.

این موسسه معتبر حوزه تحلیل مسائل جهانی، محکوم شدن حمله ترکیه به کردهای سوریه از سوی کشورهای مختلف را بر وضعیت موجود تاثیرگذار دانسته و تاکید کرده است که اگر محکومیت ها ادامه داشته باشد می تواند تحریم ترکیه را از سوی شورای امنیت سازمان ملل به همراه داشته باشد.

اما بیشتر از آن که رجب طیب اردوغان به خاطر آغاز حمله به کردها محکوم شود، دونالد ترامپ که به خیانت به کردها متهم شده، مورد عتاب و سرزنش شخصیت های سیاسی، استادان دانشگاه و تحلیلگران مسائل سیاسی و بویژه چندین مقام سابق و کنونی آمریکا قرار گرفته است. بیشترین انتقادها از ترامپ از سوی جامعه آمریکا صورت گرفته است.

برخی از شخصیت های سیاسی و مقامات آمریکایی به فارن پالسی گفته اند درست است که لازم است رابطه آمریکا با ترکیه ترمیم شود اما نباید این مسئله به بهای رها کردن کردهای سوریه صورت بگیرد. برت مک گورک، نماینده سابق دولت آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش که نقش مهمی در تحکیم همپیمانی میان کردها و دولت آمریکا داشت، از جمله این مقامات است. لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه و دوست ترامپ نیز بعد از تصمیم ترامپ، چندین بار به شدت از تصمیم وی انتقاد کرده است.

چند تن از مقامات دولت کنونی ترامپ هم ضمن مخالفت با تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای از مرز سوریه و حمله ترکیه به کردها، رییس جمهور آمریکا را مقصر جلوه داده و به استراتفور گفته اند از اعمال مجازات علیه ترکیه حمایت می کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#آمریکا