انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  20:06   

241 میلیارد ریال به بخش گردشگری آذربایجان غربی پرداخت شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: در 18 ماهه گذشته مبلغ 241 میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران بخش گردشگری در این استان اعطا شده است.

جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار کرد: این مبلغ تسهیلات برای 385 طرح گردشگری از محل صندوق توسعه ملی ، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه اشتغال اعطا شده است.

او تصریح کرد : علاوه بر این آمار برای 8 طرح گردشگری نیز از محل کمکهای فنی و اعتباری ، یارانه سود کاهش نرخ تسهیلات بانکی به مبلغ 25 میلیارد ریال اعطا شده است.

جباری گفت: در طول یک و نیم سال گذشته برای  65 مرکز اقامتی پروانه بهره برداری صادر شده و 12 هتل ، 18 مهمانپذیر ، 1 هتل آپارتمان ، یک مرکز تفریحی و سرگرمی و 32 واحد بین راهی افتتاح شده که در مجموع برای 1365 نفر در تاسیسات گردشگری در طول این مدت ایجاد اشتغال شده است .

او ادامه داد: از ابتدای سال 97 تا انتهای شهریور 98 تعداد 320 هزار و 94 نفر مسافر خارجی و تعداد 602 هزار و 888  نفر گردشگر داخلی در واحدهای اقامتی استان اسکان یافته اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در خصوص اقامتگاه های بوم گردی هم گفت : در این مدت 16 واحد اقامتگاه بوم گردی در سطح استان به بهره برداری رسیده و در سال 97 ، میزان اشغال اقامتگاه های بوم گردی 22 درصد و در شش ماهه اول سال 98،  50/05 درصد  بوده که در مجموع 100 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش اقامت داشته است.

جباری اضافه کرد: در این 26 پروژه در حوزه تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری بالغ بر 5 میلیون ریال در حال ساخت و تکمیل است و از محل ساخت پروژه های گردشگری برای بیش از 40 نفر بشکل مستقیم و یا غیر مستقیم ایجاد اشتغال شده و در این پروژه ها مشغول به فعالیت شده اند.

او ادامه داد: در یک و نیم سال گذشته از سوی معاونت سرمایه گذاری این اداره کل 61 موافقت اصولی برای تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری 4930170 میلیون ریال پیش بینی شده که در مجموع برای 2242 نفر ایجاد اشتغال نموده است.

جباری بیان کرد: با حمایت از سرمایه گذاران گردشگری در طول این مدت شاهد افتتاح 18 واحد تاسیسات گردشگری بوده ایم که نسبت به مدت زمان مشابه گذشته رشد بسیار خوبی در این زمینه حاصل شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به هم مرزی استان با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان تعداد 1/388/480 نفر گردشگری خارجی از مرزهای استان به کشورمان وارد شده اند.

مدیرکل آذربایجان غربی همچنین از تهیه محتوا برای وب سایت اداره کل خبر داد و گفت: در این مدت به منظور معرفی جاذبه ها و توانمندیهای گردشگری استان اقدام به تهیه محتوا و تکمیل وب سایت اداره کل به دو زبان فارسی و انگلیسی نموده ایم که امیدواریم به زبانهای ترکی استانبولی و عربی نیز تهیه محتوا نمائیم.

او افزود: در این مدت اقدام به تهیه کلیپ روستاهای هدف گردشگری نموده و تعداد 150 عدد تصویر جاذبه های طبیعی بکر آذربایجان غربی توسط این اداره کل تهیه گردیده است.