انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  19:19   

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه

تجارت مهمترین ظرفیت اقتصادی بانه است

سرویس کردستان- معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: تجارت یکی از ظرفیت های مهم شهرستان بانه است رونق تجارت در شهرستان بانه باعث رونق اقتصاد استان نیز می شود.

به گزارش خبرنگار کرد پرس علیرضا انصاری روز چهار شنبه در جریان بازید از بازارچه مرزی سیرانبند بانه با بیان اینکه برای مسافری کردن و رسمی بازارچه سیرانبند بانه طرف مقابل اراده بسیاری خوبی دارد که امیدوارم تلاش ها به نتیجه رضایت بخشی برسد افزود: با وجود فعالیت مرزها اقتصادی شهرستان بانه و اقلیم کردستان متحول شده و امنیت مرزها با فعالیت تجار و بازرگانان تامین شده است.

وی با اشاره به فراهم شدن امکانات در مرزها اظهار داشت: دولت ایران موافق رسمی شدن مرزها است اما بحث مرز یک موضوع 2 طرفه است و باید طرف مقابل نیز موافق رسمی شدن مرزها باشد.

انصاری افزود: در عراق مشکلاتی در بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق وجود دارد که باید به نتیجه نهایی برسد و ما باید تلاش کنیم این اختلافات را کاهش دهیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: در بعضی از مرزها اختلافات تکنیکی وجود دارد که باید حل شود مقامات رسمی و فنی باید در باره برخی از اختلافات تکنیکی مرزها به نتیجه نهایی برسند.

وی اظهار داشت: از طرف ایران و اقلیم کردستان عراق اراده بسیار جدی برای رسمی شدن مرز سیرانبند و حل مسائل وجود دارد که باید با همکاری 2 طرف رضایت دولت مرکزی عراق برای تجارت و تردد مسافر در مرزها جلب شود.

انصاری با اشاره به سفر سرکنسول های ایران به عراق و دیدار با برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت: دیدگاه رئیس جمهور عراق برای بازگشایی مرزها مثبت است و قول داده که موافقت نخست وزیر را برای بازگشایی مرزها بگیرند و ما در تهران از طریق سفارت عراق این موضوع را همچنان پیگیری می کنیم.

 

50 درصد معیشت مردم شهرستان بانه به مرزها وابسته است

 در ادامه سرپرست فرمانداری شهرستان مرزی بانه گفت: مهمترین منبع درآمد مردم شهرستان بانه از طریق فعالیت در مرزهای تامین می شود در واقع معیشت بیش از 50 درصد مردم به مرزها وابسته است.

 

محمد امین زاده اظهار داشت: مرزها مهمترین منبع درآمد مردم شهرستان بانه هستند در این راستا بیش از 100 مجتمع تجاری با 12 هزار مرکز خرید احداث شده که مردم از اقصا نقاط کشور برای خرید کالاهای ارزان قیمت به بانه سفر می کنند.

وی اضافه کرد: با بسته شدن مرزها معیشت بسیاری از مردم شهرستان با مشکل مواجه شده و بسیاری از مردم به اجبار در کلان شهرها به کارگری و کار در کوره های آجر پزی مشغول هستند.

امین زاده با اشاره به تاریخ طولانی مراودات مرزی مردم بانه با اقلیم کردستان عراق گفت: مهمترین مطالبه مردم از مجموعه حاکمیتی بازگشایی مرزها هنگه ژاله و گله سوره و مسافری کردن بازارچه سیرانبند بانه است که این مهم مورد تایید استانداری کردستان، سپاه پاسداران و همه نهادهای دولتی کردستان است.

وی اضافه کرد: تمام امکانات برای مبادلات مرزی در بانه فراهم است بزرگترین هتل پنج ستاره استان در بانه احداث شده و علاوه بر این چندین مرکز اقامتی با سرمایه های مردم ایجاد شده است.

سرپرست فرمانداری شهرستان مرزی بانه  اظهار داشت: به واسطه وجود مرزها و فعالیت مرزداران در سالهای اخیر بانه به نگین اقتصادی غرب کشور تبدیل شده در 2 سال اخیر 2 بازارچه ای مرزی بانه در پی تصمیات کلان کشوری بسته شد و مراودات مرزی با رکود بی سابقه ای مواجه شد.

وی ادامه داد: قرار براین بود با ساماندهی مرزها واردات کالا از بازارچه سیرانبند بانه با کارت پیله وری ادامه پیدا کند که این طرح هنوز اجرایی نشده است.

امین زاده گفت: با تایید مصوبه هیات وزیران مبنی بر رسمی شدن مرز سیرانبند تمام زیرساخت ها در بازارچه فراهم شد اکنون این خواسته مردم بانه در انتظار موافقت دولت مرزی عراق است.

25 هکتار به مجموعه بازارچه از طرف اقلیم اضافه شده است

 در ادامه مدیر گذر نامه استان سلیمانیه نیز اظهار داشت: برای رسمی شده مرز سیرانبند 25 هکتار به مجموعه از طرف اقلیم کردستان اضافه شده و بخش زیادی از زیرساخت ها نیز فراهم شده است.

عمید سالار افزود: در  بغداد تمام مرزهای اقلیم کیله، سیرانبند و تویله در یک بسته تعریف شده و مهمترین شرایط بغداد برای بازگشایی مرزها بازگشت 50 درصد درآمد مرزها به دولت مرزی عراق و نظارت دولت مرزی بر مرزها است.

وی گفت: بین اقلیم کردستان و دولت مرزی عراق مشکلاتی در رابطه با مرزها وجود دارد و وزراء اقلیم کردستان در حال پیگیری و حل مشکلات هستند.

سالار ادامه داد: در روزهای اخیر نیز طرحی به دولت مرکزی عراق ارائه شده و در جلسه هفته گذشته در مرز کرمانشاه استاندار حلبچه طرحی پیشنهاد داده وتفاهم نامه ای منعقد شد.

وی گفت: در این تفاهم نامه درخواست شده برای مهر ورود و خروج سیرانبند از مهر مرز خسروی استفاده شود که این امر مورد موافقت مسئولان ایرانی است که نیاز به تایید و موافقت دولت مرکزی و اربیل دارد.

 بازارچه مرزی سیرانبند هم مرز با اقلیم کردستان عراق و دومین بازارچه مرزی استان بوده که در بخش ننور و در ۲۵ کیلومتری شهر بانه قرار گرفته است.

بر اساس مصوبه هیات وزیران مرز سیرانبند بانه در سال 89 به عنوان یک مرز رسمی معرفی شد.

شهرستان مرزی بانه 84 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد.