انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  18:38   

ارج نهادن به شعر اقوام ایرانی در سایه سار اربعین / حبیب الله بخشوده

سرویس ایلام - هدف این کنگره ترویج شعر آیینی و بهره گیری از پتانسیل زبان در بین اقوام ریشه دار ایرانی است. به علاوه این کنگره در آستانه ی اربعین به نوعی رونمایی از وحدت اقوام ایرانی در ارج نهادن به قیام حسینی و رونمایی از ابعاد مختلف اربعین است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، حبیب الله بخشوده دبیر تخصصی نخستین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی یادداشتی در خصوص برگزاری این رویداد در اختیار کردپرس قرار داده است که به شرح زیر است:

هدف این کنگره ترویج شعر آیینی و بهره گیری از پتانسیل زبان در بین اقوام ریشه دار ایرانی است. به علاوه این کنگره در آستانه ی اربعین به نوعی رونمایی از وحدت اقوام ایرانی در ارج نهادن به قیام حسینی و رونمایی از ابعاد مختلف اربعین و یادواره ای برای ذکر نام مبارک امام حسین (ع) و قدردانی و ارج نهادن به سرایندگان شعر عاشورایی با زبانها و گویش ها و لهجات متعدد است.

خروجی کنگره می تواند علاوه بر ارتباطات فرهنگی بین شاعران، گرد آوری مجموعه ای ارزشمند از اشعار زیبا و پر محتوا باشد و بهانه ای برای ترغیب شاعران برای سرایش عاشورایی. در استان ایلام اقوام مختلف کرد،لر، عرب و سایر اقوام زندگی می کنند و همه ی این عزیزان می توانند مخاطب این کنگره باشند.

در اتاق فکر کنگره خوشبختانه افرادی وجود دارند که همگی از سرآمدان شعر امروزند. دکتر بهروز سپیدنامه محقق شاعر و استاد دانشگاه، استادجلیل صفربیگی -شاعرتوانای کشور، استاد محمدعلی قاسمی شاعر و داستان نویس و فرهاد شاهمرادیان، شاعر کردی سرای گرانسنگ، همگی مایه افتخار  فرهنگ این دیار و میهن عزیزمان هستند.این اساتید همگی دارای کتاب هایی مستقل در باب شعر آیینیی اند و سالک این راه نورانی، شعر آیینی تاریخی کهن دارد و آنچه مد نظر این جمع بوده به تحقق رساندن اهداف فرهنگی وزارت ارشاد و بنیاد بین المللی امام رضا(ع)بوده است. در هرصورت این کنگره که امسال نخستین چراغش روشن شده می تواند در سالهای آینده، با فراغ بال بیشتر و تجربه اندوزی بهتر پایگاهی ادبی برای شعر عاشورایی باشد.

در کشور سالانه کنگره های متعددی به زبان فارسی برگزار می شود اما جای کنگره ای با محوریت سایر زبانها و گویشها و لهجه های ایرانی خالی است.

گونه های دیگری از گویش های فارسی مانند خراسانی، شیرازی، سمنانی، گیلکی و مازنی و...در این کنگره در نظر گرفته شده و ما امسال در خدمت سرایندگانی با این گویش ها خواهیم بود.

شعر اربعین به دنبال اتفاق شاعرانه است. بی گمان بداعت، قدرت کلام و توان اندیشه ورزی اولویت کار ماست. صد البته همه ی قوالب شعری می توانند با داشتن محتوایی ارجمند و جذاب مورد توجه و تفقد و قرار گیرند.

در بین قومیت ها به دلیل آداب و رسوم خاص و تنوع فرهنگی، رنگارنگی خیال و طراوت عاطفه جلوه ای درخشان تر دارد. پا به پای شعر فارسی و معیار در طول تاریخ در همه ژانرها شعر اقوام ایرانی خوش درخشیده است. اتفاقا بسیاری از سرایندگان این اقوام در شعر فارسی متبحر و صاحب اثرند.

بسیاری از شاعران همین اقوام شعرشان مورد استفاده ی مداحان کشوری یا ترانه سرایان مشهور قرار گرفته است. شعر صائب و شهریار در زبان فارسی و ترکی، فایز و قیصر امین پور، هه ژار و شیخ رضا طالبانی، جلیل صفربیگی و دکتر سپید نامه، قاسم رفیعا و....همه از این نوع اند. ضمنا بسیاری از این شاعران به زبان و یا گویش های محلی خود آثار زیبا دارند. شعر آیینی دربین اقوام ایران حتا به شکل نوحه مورد توجه نوحه خوانان و سایرین قرار گرفته است.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#حبیب اله بخشوده، شاعر ایلامی
#شعر اقوام
#شعر عاشورا
#اربعین
#عقیق و ارغوان