سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 4 اردیبهشت  ::  18:05

در دیدار استاندار ایلام با استاندار واسط عراق عنوان شد:

حضور سرمایه گذاران ایلامی در تجارت و اقتصاد عراق/لغو روادید بین ایران و عراق و استقرار کنسولگری در ایلام و واسط

سرویس ایلام- استاندار ایلام که در رأس هیئتی از مسئولان استان ایلام به کشور عراق سفر کرده است در دیدار با استاندار واسط عراق بر لزوم پیگیری مصوبات و تفاهم نامه های بین استانهای ایلام و واسط عراق از طریق یک کمسیون مشترک تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، سلیمانی دشتکی در نشست مشترک  با محمود عبدالرضا طلال استاندار واسط با اشاره به اینکه تفاهم نامه های گذشته درست اجرایی نشده اند، پیشنهاد کرد که کمیته مشترکی از ترکیب مدیران دو استان تشکیل شود تا با برگزاری دیدار های منظم، آخرین وضعیت اجرای آنها را رصد و در اختیار استانداران دو استان قرار دهند.

وی افزود:  تفاهم نامه های بین دو طرف که در سالهای گذشته به امضائ رسیده اند لازم است اجرایی و عملیاتی تهیه شوند و کمیت و زمان اجرای آنها نیز دقیقاً مشخص باشد.

همکاری استانهای ایلام و واسط در زمینه های پزشکی، صنعتی، کشاورزی و کشت و صنعت

سلیمانی دشتکی برای همکاری در ابعاد مختلف با استان واسط عراق اعلام آمادگی کرد و ابراز داشت: آمادگی داریم در ابعاد مختلف از جمله پزشکی، راه اندازی کارگاههای صنعتی،  صنعت سیمان، کشاورزی و کشت و صنعت با واسط همکاری کنیم و سرمایه گذاران ایلامی جهت سرمایه گذاری در استان واسط عراق حضور پیدا کنند.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه اربعین به یک شاخص گردشگری مذهبی بین دو استان تبدیل شده است گفت: بایستی با همکاری دوطرف مسیر تردد زائران را هموار کنیم.

وی با اشاره به اینکه در ایام اربعین تجارت بین دو طرف نباید متوقف شود، بیان داشت: بازارچه چنگوله بدین سبب در نظر گرفته شده است که لازم است دو طرف تلاش کنیم این بازارچه سریعتر راه اندازی شود.

لغو روادید بین ایران و عراق و استقرار کنسولگری در ایلام و واسط

وی با اشاره به اینکه دو استان از نظر قومی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی دارای اشتراکات زیادی هستند، گفت: لازم است تلاش کنیم از طریق لغو روادید یا استقرار کنسولگری در مرکز دو استان،  تردد شهروندان بین دو استان را تسهیل کنیم.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه تسهیل تجارت نیازمند فعالیت  قوی بانکها است اظهار داشت: آمادگی داریم شعبه بانک ملی استان ایلام  را در شهر کوت مرکز استان واسط  راه اندازی کنیم.

استاندار ایلام  با اشاره به مشکلات ایجاد شده شده در اثر پدیده گرد و غبار گفت: 600 هزار اصله نهال  در نهالستان های ایلام فراهم شده است و آمادگی داریم در 1600 هکتار در عراق نهال کاری کنیم و اعلام آمادگی می کنیم که این درختان را در استان واسط غرس کنیم.

سلیمانی دشتکی  همچنین در این نشست به موضوع ایجاد خطوط  راه آهن بین دو کشور اشاره و ابراز داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته، مهران هم از طریق کرمانشاه و هم از طریق خوزستان به راه آهن وصل می شود که  لازم است با برنامه ریزی مناسب مسیر راه آهن مهران- کربلا در خاک کشور عراق دنبال شود.