سرویس عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 11 مهر 1398  ::  13:50   

منابع رسمی خبر دادند؛

وضعیت آرام در فرودگاه بغداد و برخی استان‌های عراق از جمله کرکوک و دیاله

سرویس عراق و اقلیم کردستان - منابع رسمی در عراق از برقراری امنیت در بسیاری از استان های این کشور پس از دو روز تظاهرات اعتراض آمیز شاهد درگیری و خشونت خبر می دهند.

به گزارش کردپرس، در حالی که برخی شهرهای عراق طی دو روز گذشته شاهد بروز درگیری در جریان تظاهرات شهروندان معترض به وضعیت نابسامان خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی و فساد اداری بودند، خبرگزاری رسمی این کشور (واع) به نقل از خبرنگاران خود و برخی مسئولان گزارش داده که وضعیت در بسیاری از مناطق امن و تحت کنترل است.

بنا بر گزارش واع، شرکت هواپیمایی ملی عراق از ادامه پروازها بر اساس برنامه زمانی تعیین شده خبر داده و مدیر فرودگاه بین المللی بغداد، پایتخت این کشور نیز تاکید کرده که مسیر منتهی به فرودگاه باز بوده و وضعیت امنیتی مناسب است.

در حالی که خبرگزاری رسمی عراق از فرماندهی عملیات مشترک نقل کرده که با وجود برخی تجمع های تظاهرکنندگان، وضعیت امنیتی تحت کنترل کامل است، سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی عملیات در گفت و گو با شبکه خبری اسکای نیوز عربی خاطر نشان ساخته که مقررات منع رفت و آمد در بغداد همچنان ادامه دارد و پس از آغاز آن نیز شماری از تظاهرکنندگان متفرق شدند.

واع همچنین به نقل از سرلشکر سعد حربیه، فرمانده قرارگاه مقدم عملیات مشترک ارتش عراق در استان کرکوک در شمال عراق گزارش داده که وضعیت امنیتی در این استان مورد مناقشه باثبات و تحت کنترل است و فعالیت در ادارات و نهادهای دولتی نیز به طور عادی در جریان است.

در حالی که میدان التحریر در مرکز بغداد طی دو روز گذشته محل اصلی برگزاری تظاهرات اعراض آمیز بوده، خبرنگار خبرگزاری رسمی عراق در این شهر از عدم حضور تظاهرکنندگان در میدان مذکور و مناطق نزدیک آن خبر می دهد.

واع از فرماندهی عملیات بصره نیز نقل کرده که وضعیت امنیتی در سراسر این استان مرزی و نفت خیز واقع در جنوب عراق باثبات است و خبرنگاران این خبرگزاری در استان مرزی دیاله در شرق و استان های القادسیه و المثنی در جنوب کشور نیز گزارش دادند که اوضاع امنیتی باثبات می باشد، آرامش نسبی برقرار است، زندگی و فعالیت شهروندان طبق معمول بوده و ادارات دولتی نیز مشغول فعالیت هستند.

این در حالی است که طی دو روز گذشته مراکز شمار زیادی از استان های 19 گانه عراق به صحنه تظاهرات اعتراض آمیز و در برخی موارد درگیری پراکنده میان تظاهرکننندگان معترض و نیروهای امنیتی تبدیل شدند جایی که شهر بغداد به همراه مراکز استان های ذی قار، میسان، القادسیه، واسط، بابل، نجف اشرف، کربلای معلی، بصره، المثنی، دیاله و حتی کرکوک شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی و فساد اداری بودند و در جریان آنها نیز شماری از افراد کشته و زخمی شدند.

در واکنش به تشدید تظاهرات اعتراض آمیز در پایتخت و برخی دیگر از استان های واقع در مرکز و جنوب عراق نیز عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که از ساعت پنج صبح امروز به وقت محلی (5:30 به وقت تهران) تا اطلاع ثانوی، مقررات منع رفت‌ و آمد در شهر بغداد اعمال می شود.

عبدالمهدی در بیانیه خود تصمیم گیری در رابطه با منع رفت و آمد در سایر استان های عراق را بر عهده استانداران گذاشته و در همین راستا نیز خبرگزاری رسمی این کشور گزارش داد که در شهرهای نجف اشرف و همچنین ناصریه و حله به عنوان مراکز استان های ذی قار و بابل مقررات ممنوعیت رفت و آمد برقرار شده و برخی رسانه های دیگر نیز از برقراری همان مقررات در شهرهای کوت و عماره، مراکز استان های واسط و میسان خبر دادند.

برچسب‌ها:
#عراق
#تظاهرات
#فرودگاه بغداد
#کرکوک
#دیاله