انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  12:50   

عضو شورای شهر ارومیه:

سرمایه گذار میدان امام ارومیه ایرانی است/ پروژه هنوز تصویب نشده است

سرویس آذربایجان غربی- در حالیکه شهردار ارومیه از تصویب پروژه بازسازی و ساماندهی میدان امام با یک سرمایه گذار کُرد، خبر داده است امروز یکی از اعضای شورای شهر این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش کردپرس، آزاد سازی میدان امام خمینی با هدف بازسازی بافت تاریخی 25 سال پیش توسط دولت صورت گرفت و اکنون احیای بافت تاریخی سه کاروانسرای نخجوانی، مهدی زاده و سروش در میدان امام خمینی با واگذاری به یک سرمایه گذار کُرد، قوم گرایان این شهر جنجال به پا کرده اند.

این موضوع به حدی بالا گرفت که از آن به عنوان "شهر فروشی به یک سرمایه گذار خارجی" یاد شد، در حالی که امروز عضو شورای شهر ارومیه این سرمایه گذار را یک ایرانی و اهل ارومیه معرفی کرد.

پناهی در این خصوص به خبرنگاران گفت: «این سرمایه‌گذار عراقی که از آن صحبت می‌شود، اهل شهر ارومیه و کرد زبان اما ساکن عراق است و متاسفانه برخی افراد اقدام به تشدید مسائل قومیتی کرده و بنابراین طرح چنین مسائلی واقعیت‌ها را تحت شعاع قرار داده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند».

وی تاکید کرد: «شهروندان نباید نگران این موضوع بوده چون کسانی دست به تبلیغات برای بحث‌های مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌زنند و بنابراین باید شهروندان هوشیار و آگاه بوده و متاسفانه برخی نیز از داخل خود شورای شهر ارومیه به مسائل قومیتی دامن زده و تنش ایجاد می‌کنند که باید با ورود مسوولان عالی استان جلوی این مسائل گرفته شود».

پروژه میدان امام ارومیه تصویب شده است یا خیر!

از سوی دیگر درحالیکه که شهردار ارومیه اوایل هفته جاری اعلام کرده بود؛ پروژه بزرگ میدان امام خمینی ارومیه و احیای سه کاروانسراهای میدان امام با جذب یک سرمایه گذار از کشور عراق با سرمایه 3 هزار میلیارد ریالی جهت اجرا تصویب شده است، امروز حسین پناهی عضو شورای شهر ارومیه گفت: «روی این موضوع تصمیم‌گیری می شود و هنوز مصوبه‌ای به تصویب نرسیده است».

وی با بیان اینکه بیشتر شایعه‌ها در موضوع واگذاری است، افزود: «اگر موضوع صرف سرمایه‌گذاری و یا اینکه موضوع واگذاری زمین باشد در هر دو صورت موضوع بسیار متفاوت است بنابراین، بیشتر شایعه‌ها در موضوع واگذاری است که از نظر اعضای شورای شهر نیز مسئله خطرناکی است و املاک شهرداری به افرادی که در خارج از کشور حضور دارند، واگذار نمی‌شود که از جای دیگر مدیریت شود».

پناهی اظهار کرد: «سرمایه‌گذار ارومیه‌ای ساکن عراق، در آن کشور نیز سرمایه‌گذاری کرده و در شهر ارومیه نیز برای اجرای طرح میدان امام خمینی اعلام آمادگی کرد و صحبت‌هایی را با شهرداری ارومیه و کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر انجام داده است ولی ‌اکنون تصمیمی گرفته نشده و مصوبه‌ای به تصویب نرسیده است. اما شهرداری و شورای شهر ارومیه از مباحث مربوط به سرمایه‌گذاری در این شرایط رکود اقتصادی استقبال می‌کند».

این اختلاف نظر در خصوص تصویب و عدم تصویب یک مصوبه جهت سرمایه گذاری و عدم شفافیت و هماهنگی شورا و شهرداری ارومیه برای حضور سرمایه گذاران می تواند مشکل آفرین باشد.

روز گذشته نیز استاندار آذربایجان غربی به شدت نسبت به شایعات و جنجال های قومی در ارومیه پس از طرح سرمایه گذار کرد در ارومیه واکنش نشان داد وگفت: شایعات شهر فروشی در ارومیه متعلق به همان هایی است که شعارهایشان علیه تمامیت و وحدت ارضی کشور است و با پخش اخبار دروغ از کانال های شناسنامه دار ضدانقلاب، فضاسازی های خاصی را مدیریت می کنند.

شهریاری اضافه کرد: متاسفانه پشت صحنه بسیاری از این جوسازی های ماه های اخیر افراد، جریانات و باندهایی هستند که سالانه به غارت صدها میلیارد از درآمدها اقدام کرده بودند. ان شاالله با پیگیری قوه محترم قضایی و شرایط جدید مبارزه با فساد به مجازات خواهند رسید.

به گزارش کردپرس، به گفته شهردار ارومیه؛ سال ها جهت نوسازی میدان امام و حفظ این بافت تاریخی به عنوان بافت ارزشمند به دنبال جذب سرمایه گذار با همکاری راه و شهرسازی بودیم و خواستار آن بودیم که احیاء و راه اندازی کاروانسراها با مشارکت خود بازاریان صورت بگیرد اما این مهم تحقق نیافتاد و با جذب سرمایه گذاری از تهران باز هم با توجه به اینکه سودی برای سرمایه گذار نداشت مقوله سرمایه گذاری تحقق نشد تا اینکه با جذب یک سرمایه گذار از کشور عراق با سرمایه 3000 میلیارد ریالی و با توافق این پروژه جهت اجرا تصویب شد.